Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή από ΑΕΙ σε ΔΙΕΚ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, είμαι εγγεγραμμένος σε μια σχολή ΑΕΙ την οποία έχω παρατήσει και σκοπεύω να γραφτώ σε μια σχολή ΔΙΕΚ. Οι απορίες που έχω είναι σχετικά με την διαγραφή από την σχολή ΑΕΙ. Μπορεί να γίνει οποτεδήποτε; Μπορώ να κάνω παράλληλο μηχανογραφικό ενώ είμαι εγγεγραμμένος στο ΑΕΙ; Και επίσης, σε περίπτωση που γραφτώ στο ΔΙΕΚ, η αναβολή απτον στρατό θα μειωθεί ή θα μείνει αυτή που πήρα λόγω του ΑΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2024 στις 2:30 ΜΜ, Ioannios είπε

Γειά σας, είμαι εγγεγραμμένος σε μια σχολή ΑΕΙ την οποία έχω παρατήσει και σκοπεύω να γραφτώ σε μια σχολή ΔΙΕΚ. Οι απορίες που έχω είναι σχετικά με την διαγραφή από την σχολή ΑΕΙ. Μπορεί να γίνει οποτεδήποτε; Μπορώ να κάνω παράλληλο μηχανογραφικό ενώ είμαι εγγεγραμμένος στο ΑΕΙ; Και επίσης, σε περίπτωση που γραφτώ στο ΔΙΕΚ, η αναβολή απτον στρατό θα μειωθεί ή θα μείνει αυτή που πήρα λόγω του ΑΕΙ;

1) Ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση διαγραφής από την σχολή σου, οποτεδήποτε θελήσεις.

2) Μηχανογραφικό μπορείς να κάνεις κανονικά χωρίς να έχει προηγηθεί η διαγραφή σου από την σχολή αλλά για να κάνεις εγγραφή στο ΙΕΚ, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει προηγηθεί η διαγραφή σου από την σχολή που είσαι τώρα εγγεγραμμένος.

3) Εφόσον περάτωσες ή διέκοψες τις σπουδές σου και δεν παρήλθε το χρονικό όριο μέχρι το οποίο σου χορηγήθηκε αναβολή, αυτή εξακολουθεί να ισχύει μέχρι τη λήξη του ορίου αυτού. https://www.stratologia.gr/el/faq (ερώτηση 14) 

Η αναβολή που χορηγείται στους σπουδαστές των ΙΕΚ διαρκεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 24ου έτους (έτος γέννησης + 23), αυτό όμως εσένα δεν σε αφορά αφού θα συνεχίσει να ισχύει κανονικά η αναβολή που σου έχει ήδη χορηγηθεί ως φοιτητή ΑΕΙ που διαρκεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 28ου έτους (έτος γέννησης + 27).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...