Προς το περιεχόμενο

το shortcut σε Ubuntu 22.04


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να βρώ μία λύση στο εξής σε Ubuntu 22.04 :

Θέλω να φτιάχνω shortcuts σε folders ή αρχεία (αρχεία όχι εφαρμογών, απλά .txt).

Έχω ενεργοποιημένο στα preferences το "Create link". Οπότε, όταν πάω σε ένα folder, με δεξί κλικ, μου βγάζει την επιλογή "Create link", και όταν πατάω, εμφανίζει το "Link to" + όνομα καταλόγου. Δουλεύει, αλλά έχω ένα θέμα. Το δίνω με καταλόγους:

παράδειγμα:

έχω φτιάξει τη δομή (όλα είναι κατάλογοι, μέχρι καί το k)

Home / Music / a / b / c / d / k

 

Ας πούμε ότι θέλω να φιάξω ένα shortcut τού d

 

Οπότε, μπαίνω στο c -> κάνω διξί κλικ στο d -> στο μενού που εμφανίζει επιλέγω Create Link -> εμφανίζεται ένα shortcut που λέει Link to d

 

Όλα καλά ως εδώ.

 

Κάνω cut το Link to d -> πηγαίνω στο desktop -> κάνω paste

 

οπότε, στην επιφάνει εργασίας έρχεται το Link to d

Όταν κάνω στην επιφάνεια εργασίας διπλό κλικ στο Link to d, σωστά με βάζει στο φάκελο d, και βλέπω τα περιεχόμενά του. Αλλά, εδώ είναι το θέμα:

στο address bar, δεν βλέπω όλη τη διαδρομή. Εγώ θα ήθελα να βλέπω στο address bar:

 

Home / Music / a / b / c / d

ενώ βλέπω

Home/Desktop/Link to d

Γίνεται να βλέπω στο address bar όλη τη διαδρομή;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, johnyb98 said:

Γίνεται να βλέπω στο address bar όλη τη διαδρομή;

Δεν βλεπω καποιον τροπο να γινει αυτο. Υπαρχει σκριπτ οπου μπορεις να κλικαρεις πανω στο shortcut και να σου ανοιξει το πραγματικο folder. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θες γίνεται με τον thunar file manager του xfce. Μπορείς να τον δοκιμάσεις στο xubuntu και αν θες μετά εγκαθιστάς το xfce desktop environment στο Ubuntu και απολαμβάνεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Μολις δοκιμασα με thunar και ουτε με αυτον γινεται. Εκτος και αν εχουμε καταλαβει ολοι μας διαφορετικα πραγματα.

Άνοιξες τον thunar μετά την εγκατάσταση του xfce desktop environment? Μη με βάζεις να ανεβάσω  screenshot....

 Edit: δεν το εμφανίζει στο address bar οπότε άκυρο. Δεν κάνει αυτό που θέλει ο ts. Αλλά τουλάχιστον στο type column δείχνει ακριβώς που αντιστοιχεί το link.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...