Προς το περιεχόμενο

Υιοθεσία και αναγνώριση τέκνου


nala2017

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, είμαι υιοθετημένη από τη μητέρα μου εντός γάμου έχοντας το επίθετό της και στη συνέχεια προστέθηκε το πατρώνυμο του άντρα της ατέρα μου) από το δήμο, δεν έχει γίνει όμως αναγνώριση από πλευράς του πατέρα μου ο οποίος έχει πεθάνει, η δικηγόρος είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω αποποίηση κληρονομιάς διότι δεν έχω το επίθετο του, αυτό ισχύει ή όχι ;! Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο χρέος σε δημόσιο ή τράπεζα υπάρχει η πιθανότητα να κυνηγάνε εμένα ;! Επίσης η προσθήκη πατρονίμου είναι σαν αναγνώριση τέκνου ή όχι ;!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο νομικό ζήτημα, χρειάζεται η συμβολή δικηγόρου. Αν υπάρχουν άλλα τέκνα βιολογικά των γονέων σου και κάνουν δικαστήρια για την κληρονομιά μπλέκετε άσχημα με χρόνια δικαστηρίων. 

Το μόνο που σου ξεκαθαρίζω σίγουρα από τώρα, είναι πως αν κληρονομήσεις την περιουσία, περνάνε σε εσένα και τα χρέη. Θα κυνηγάνε εσένα λοιπον μαζί με οποίους αλλούς κληρονομησουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Τα χρέη είναι στο πατέρα αποκλειστικά ή εχει μπει εγγυήτρια πουθενά και η μητέρα;

Δεν παίζει δηλαδή να την γλυτώνω από την στιγμή που δεν έχω το επίθετο του και δεν έχει γίνει αναγνωρίσιμη τέκνου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nala2017 said:

Δεν παίζει δηλαδή να την γλυτώνω από την στιγμή που δεν έχω το επίθετο του και δεν έχει γίνει αναγνωρίσιμη τέκνου ;

σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο για τη μητέρα. θες να το απαντήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο για τη μητέρα. θες να το απαντήσεις;

Η μητέρα μου ήταν εγγυήτρια σε δάνεια τα οποία εμπλεκόταν ο πατέρας μου και έχουν μεταφερθεί τα χρέη σε αυτήν, γνωρίζω πως μετά πάνε σε εμένα, για χρέη σε δημόσιο για λογαριασμό του πατέρα μου στα οποία να εμπλέκεται η μητέρα μου δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nala2017 said:

Η μητέρα μου ήταν εγγυήτρια σε δάνεια τα οποία εμπλεκόταν ο πατέρας μου και έχουν μεταφερθεί τα χρέη σε αυτήν, γνωρίζω πως μετά πάνε σε εμένα, για χρέη σε δημόσιο για λογαριασμό του πατέρα μου στα οποία να εμπλέκεται η μητέρα μου δεν το γνωρίζω. 

να το μάθεις τότε γιατί αν εμπλέκεται η μητέρα σου εμπλέκεσαι και εσύ ασχέτως αν σε αναγνώρισε ως τέκνο ή έχεις και πατρώνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

να το μάθεις τότε γιατί αν εμπλέκεται η μητέρα σου εμπλέκεσαι και εσύ ασχέτως αν σε αναγνώρισε ως τέκνο ή έχεις και πατρώνυμο.

Οπότε από την στιγμή που περνάνε αυτόματα τα χρέη στην μητέρα μου είτε είναι από τράπεζα είτε από δημόσιο πάνε και σε εμένα άσχετα αν ο πατέρας μου δεν με είχε αναγνωρίσει ως τέκνο του. Η δικηγόρος όμως γιατί είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω αποποίηση κληρονομιάς την οποία κιόλας δεν έχω κάνει ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nala2017 said:

Οπότε από την στιγμή που περνάνε αυτόματα τα χρέη στην μητέρα μου είτε είναι από τράπεζα είτε από δημόσιο πάνε και σε εμένα άσχετα αν ο πατέρας μου δεν με είχε αναγνωρίσει ως τέκνο του. Η δικηγόρος όμως γιατί είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω αποποίηση κληρονομιάς την οποία κιόλας δεν έχω κάνει ;!

ο συνδετικός κρίκος για τις δικές σου υποχρεώσεις είναι η μητέρα σου, σου άσχετα αν έγινε σύνδεση ή όχι του πατέρα με εσένα (άρα και των υποχρεώσεών του)

ότι υποχρέωση περάσει στη μητέρα θα περάσει και σε σένα. η αποποίηση είναι περιττή γι αυτό και σου είπε οτι σου είπε η δικηγόρος. τσάμπα θα την κάνεις, δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

ο συνδετικός κρίκος για τις δικές σου υποχρεώσεις είναι η μητέρα σου, σου άσχετα αν έγινε σύνδεση ή όχι του πατέρα με εσένα (άρα και των υποχρεώσεών του)

ότι υποχρέωση περάσει στη μητέρα θα περάσει και σε σένα. η αποποίηση είναι περιττή γι αυτό και σου είπε οτι σου είπε η δικηγόρος. τσάμπα θα την κάνεις, δεν αλλάζει κάτι.

Κατάλαβα, η μήτρα μου όμως έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nala2017 said:

Κατάλαβα, η μήτρα μου όμως έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

έχει κάτι άλλο που ξέχασες να μας γράψεις;

κάνε και συ μια αποποίηση στη μητέρα σου και ξεκίνα από το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

έχει κάτι άλλο που ξέχασες να μας γράψεις;

κάνε και συ μια αποποίηση στη μητέρα σου και ξεκίνα από το μηδέν.

Δεν μου διαφεύγει κάτι μόνο αν υπάρχει κάτι το οποίο δεν γνωρίζω, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nala2017 said:

Δεν μου διαφεύγει κάτι μόνο αν υπάρχει κάτι το οποίο δεν γνωρίζω, ευχαριστώ πολύ.

μητέρα σου είναι, να φροντίσεις να ξέρεις επακριβώς τα πάντα πάνω σε οικονομικά ζητήματα χωρίς ερωτηματικά. καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 4:14 ΜΜ, nala2017 είπε

Κατάλαβα, η μήτρα μου όμως έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

παρακαλω θερμα προσεξτε τις εκφρασεις σας, ειμαστε εδω για να βοηθησουμε 🙂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 4:48 ΜΜ, nala2017 είπε

 η δικηγόρος είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω αποποίηση κληρονομιάς 

 

 

Στις 19/4/2024 στις 4:56 ΜΜ, mariosnik_ είπε

 χρειάζεται η συμβολή δικηγόρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...