Προς το περιεχόμενο

Από 1080p σε 1440p!


gaster76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω το παρακάτω σύστημα:

Gigabyte B550M DS3AMD Ryzen 5 5500

Ram 32GB 3200 Corsair

Sapphire RX 6700 Pulse

27” AOC Curved Monitor 1080p 240Hz

 

Αξίζει να κάνω σταδιακά μετάβαση σε 1440p η θα χαλάσω ένα σωρό EUR χωρίς κάποια σημαντική διαφορά;

Θέλω να κρατήσω motherboard, ram, nvme, τροφοδοτικό (850W) και case (είναι πολύ καλά σε ψύξη).

Για να πετύχω τουλάχιστον ίδια απόδοση στα 1440p με αυτή που έχω τώρα στα 1080p τι πιστεύεται για αναβάθμιση GPU σε RX7800XTκαι CPU σε AMD 5800X3D;

 

Με ποια σειρά πιστεύεται είναι καλύτερα;

monitor/CPU/GPU η monitor/GPU/CPU η κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από gaster76
Διόρθωση επεξεργαστγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gaster76 είπε

Καλησπέρα,

Έχω το παρακάτω σύστημα:

Gigabyte B550M DS3AMD Ryzen 5 5500

Ram 32GB 3200 Corsair

Sapphire RX 6700 Pulse

27” AOC Curved Monitor 1080p 240Hz

 

Αξίζει να κάνω σταδιακά μετάβαση σε 1440p η θα χαλάσω ένα σωρό EUR χωρίς κάποια σημαντική διαφορά;

Θέλω να κρατήσω motherboard, ram, nvme, τροφοδοτικό (850W) και case (είναι πολύ καλά σε ψύξη).

Για να πετύχω τουλάχιστον ίδια απόδοση στα 1440p με αυτή που έχω τώρα στα 1080p τι πιστεύεται για αναβάθμιση GPU σε RX7800XTκαι CPU σε AMD 5800X3D;

 

Με ποια σειρά πιστεύεται είναι καλύτερα;

monitor/CPU/GPU η monitor/GPU/CPU η κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.

1) Monitor για να δεις πόσο το παλεύει η σημερινή σου κάρτα. Και δεν έχει και νόημα η αναβάθμιση εάν το μονιτορ δεν την υποστηρίζει. Εάν θέλεις σε 240Hz ετοιμάσου να τα σκάσεις. Σε 160-170Hz παιζουν πιο λογικές τιμές

2) GPU. Μια RX7800XT όπως είπες νομίζω ότι είναι πολύ vue for money επιλογή

3) CPU. Έχει την μικροτερη επίδραση οπότε την αφήνεις τελευταία.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, να σου ξεκαθαρίσω ότι και σε gaming και σε Multimedia αξίζει το 1440p.  

Η γνώμη μου είναι πως το combo σου σε αρκετά παιχνίδια θα ανταποκριθεί πολύ καλά στα 1440p, οπότε θα έλεγα ότι η σειρά που θα πρέπει να κάνεις το upgrade είναι: 

Πρώτα Monitor, το καλύτερο που μπορείς. 27-32 ίντσες είναι μια χαρά για τα 1440p. Είναι και το πιο υποκειμενικό pc part, θα βρεις άπειρα πράγματα. Από τα 240hz που βλέπω ότι έχεις ήδη, υποθέτω ότι παίζεις fps. Αν δεν παίζεις fps, θα έλεγα να δεις 165 hz IPS μόνιτορς, παραπάνω θα τσιμπάει η τιμή χωρίς λόγο και θα πέσεις σε ποιότητα. 

Μετά, όποτε μπορέσεις θα έλεγα να κάνεις ταυτόχρονη αναβάθμιση σε κάρτα, και cpu μαζί. Δεν θα έχει νόημα το σιγά σιγά, απλά θα χάσεις λεφτά στο προϊόν που θα πάρεις πρώτο, θα τρώει bottleneck και αν το έπαιρνες μετά θα ήταν φτηνότερο, ή θα έπαιρνες καλύτερο. Ειδικότερα μιλάμε για την κάρτα, γιατί αυτή είναι η επόμενη στη σειρά, με βάση την ερώτηση που κάνεις. 

Τέλος, δεν λες ούτε κουτί, ούτε τροφοδοτικό. Αν είναι κάποιο ποιοτικό τροφοδοτικό στα 850w, με καλούς capacitors είμαστε οκ. Αν δεν είναι, μπορεί να έχουμε θέμα όταν χρειαστούν πραγματικά αυτά τα 600-700 w. Γιατί αυτή τη στιγμή τη βγάζει με φόρτο δημοσίου υπαλλήλου δεκαετίας '80, πάει στο 30-40% της ονομαστικής του δύναμης στη χειρότερη.

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gaster76 είπε

Αξίζει να κάνω σταδιακά μετάβαση σε 1440p η θα χαλάσω ένα σωρό EUR χωρίς κάποια σημαντική διαφορά;

Η διαφορά είναι νύχτα - μέρα 🤣

image.png.0e724224cf21083bbb26fae59c9bb765.png

Εάν δουλέψεις σε 1440p που έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια και όλα τα σχετικά πλεονεκτήματα μιας μεγαλύτερης οθόνης (μεγαλύτερο DPI) θα λες πως δούλευες στο απλό HD. 

11 λεπτά πριν, gaster76 είπε

Θέλω να κρατήσω motherboard, ram, nvme, τροφοδοτικό (850W) και case (είναι πολύ καλά σε ψύξη).

Για να πετύχω τουλάχιστον ίδια απόδοση στα 1440p με αυτή που έχω τώρα στα 1080p τι πιστεύεται για αναβάθμιση GPU σε RX7800XTκαι CPU σε AMD 5800X3D;

Με ποια σειρά πιστεύεται είναι καλύτερα;

monitor/CPU/GPU η monitor/GPU/CPU η κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.

Απόδοση ως προς τι; Ως προς την ποιότητα, την ανάλυση, το μεγαλύτερο μέγεθος κ.λπ. ήδη τα κερδίζεις με μια 1440p οθόνη. Εάν εννοείς fps και παιχνίδια εξαρτάται από τα παιχνίδα. Εάν και προφανώς αναφέρεσαι στην Νο-ΧΤ Sapphire RX 6700 Pulse κάρτα θα παίζει καλά και σε 1440p αλλά προφανώς θα περιμένεις μια μείωση στις επιδόσεις. 

Δες εδώ ένα σχετικό βίντεο που έχει και μια απλή RX 6700 σε σχέση με άλλες κάρτες και με επεξεργαστή AMD Ryzen 7 5800X3D.

11 λεπτά πριν, gaster76 είπε

Με ποια σειρά πιστεύεται είναι καλύτερα;

monitor/CPU/GPU η monitor/GPU/CPU η κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.

Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ανάμεσα σε μια κάρτα γραφικών και έναν επεξεργαστή. Εάν είναι αδύναμος ο επεξεργαστής μπορεί η κάρτα να μην αποδίδει το μέγιστο των ικανοτήτων της και το αντίθετο.

Με την κάρτα που έχεις εάν βάλεις τον AMD Ryzen 7 5800X3D το μηχάνημα θα ανέβει συνολικά θα δουλεύει μια χαρά με την κάρτα σου με μηδενικό bottleneck (στα 1440p).  

Με μια ισχυρότερη κάρτα όπως την RX 7800 XT που ανέφερες ακόμα καλύτερα. 

Για τα υπόλοιπα ότι σου προτείνανε και οι άλλοι φίλοι εδώ (με κύρια επισήμανση ότι η οθόνη θα πρέπει να υποστηρίζει τις δυνατότητες της κάρτας γραφικών που θα επιλέξεις).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Οπότε σε προτεραιότητα το monitor.

Σε 27” κοιτάζω, πιο πιθανό πάλι σε curved που αρέσει και στον μικρό.

Σε 240Hz έχω δει το Samsung Odyssey G6.

Σε πιο οικονομική πρόταση (έως 250€) 165Hz κάτι που προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gaster76 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Οπότε σε προτεραιότητα το monitor.

Σε 27” κοιτάζω, πιο πιθανό πάλι σε curved που αρέσει και στον μικρό.

Σε 240Hz έχω δει το Samsung Odyssey G6.

Σε πιο οικονομική πρόταση (έως 250€) 165Hz κάτι που προτείνετε;

Ευχαριστώ.

@gaster76 H samsung έχει πολύ ωραία va curved panels μπορώ να το επιβεβαιώσω έχοντας δει αρκετά και δουλεύοντας και στη δουλειά μου σε αντίστοιχα. Ίσως τα καλύτερα στις budget κατηγορίες αλλά και στις παραπάνω. Με τη σειρά odyssey έχει δώσει αρκετό value, αλλά έχει κάνει και αρκετές αμαρτίες στο κόστος παραγωγής με αποτέλεσμα να παραπονιούνται αρκετοί χρήστες για θέματα όπως το να ξεκολλάει το monitor από τον σκελετό. Βέβαια αυτό δεν ισχύει για όλες τις samsung odyssey, και δεν βλέπω να υπάρχει αυτό το παράπονο στην g6. Αλλά θα ήμουν πολύ προσεκτικός στα user reviews για να δω ότι έχει διορθωθεί. 

Θα πω κάποιες προτάσεις: Για την Midrange κατηγορία που αυτή τη στιγμή θα μπορούσα να πω είναι στα 350 με 500 ευρώ θα έλεγα αυτό: https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/lg-monitor-27-ultragear-27gr83q-b_4409132 Δεν συμπαθώ το πλαίσιο, αλλά βλέπω ότι την έχει σε εξαιρετική τιμή. Πραγματικά καλή οθόνη από κάθε άποψη. Μόνο πολύ καλό hdr δεν παίρνεις, αλλά κι αυτό είναι αδύνατο να το βρεις σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Εδώ ένα review από το rtings.

Για budget που ζητάς στα 250 ευρώ: https://www.skroutz.gr/s/45399547/Gigabyte-GS27QC-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html Εφόσον θες και VA. Είναι 170hz, την έχω δει από κοντά και είναι okish σε response time και αξιοπρεπής για VA.

Προφανώς υπάρχουν κι άλλα monitors. Δεν έχω πάρει υπόψιν αν θες συγκεκριμένο ύψος οθόνης, να έχει ρυθμιζόμενη βάση κλπ. Τα οποία είναι πάρα πολύ σημαντικά, ειδικά αν είναι κάποιος ψηλός. Η οθόνη πρέπει να είναι το ανώτερο σημείο της περίπου στο ύψος των ματιών και να μην αναγκάζεσαι ούτε να σκύψεις, ούτε να κουνάς το λαιμό σου για να τη δεις για ορθοπεδικούς λόγους. Το ύψος της καρέκλας, του γραφείου κλπ, τα γνωρίζετε εσείς. 

Γενικά, πέρα από αυτά που είπα ισχύει ότι στις VA (και μόνο στις VA) η Samsung γενικά είναι ψιλοκαλή. Και στα δύο φορμάτ η DELL είναι ικανή για τα καλύτερα και τα χειρότερα. Στις IPS η AOC δίνει πάντα ψιλοκαλά μόνιτορ στα 250-300 ευρώ και είναι πάντα safe επιλογή. Οι LG είναι σχεδόν για πέταμα στην μπάτζετ κατηγορία, αλλά η Ultragear σειρά από mid range και πάνω είναι ίσως το καλύτερο value for money. Gigabyte κάτι σαν την Dell, αλλά έχει δυο τρία πραγματικά καλά μόνιτορ για την τιμή τους βλ. Μ27q X. Asus απλά σε αυτά τα λεφτά μην ασχοληθείτε, και hp κάποια στιγμή είχε κάποιες καλές προσφορές στα δύο bf στα 200-250, τώρα ψιλομέτρια τα βλέπω τα πράγματα. 

Τέλος, θα πρότεινα να πάρετε IPS, και αν έχεις τα λεφτά θα σου έλεγα να πάρεις την Ultragear που σου λέω, ή κάποια αντίστοιχη όπως την Gigabyte που λέω πιο κάτω.

Του μικρού του αρέσουν οι curved γιατί έπαιζε πριν λίγα χρόνια η φήμη ότι είναι καλές, νομίζει παίρνει κάτι καλύτερο. Γνωστός μύθος στις μικρές ηλικίες που πέρασε πολύ με διαφήμιση των εταιρειών μέσα από το streaming τα τελευταία χρόνια.  Όμως παίρνει VA panel, που εκτός του ότι είναι ελαφρώς φτηνότερο και ριζικά διαφορετικό από τα IPS, στο gaming είναι και χειρότερο. To response time είναι δραματικά χειρότερο, οπότε μειονέκτημα στο fortnite και στα fps παιχνίδια  (μην κοιτάς που όλοι γράφουν 1ms πλέον από τα 200 ευρώ και πάνω, ΔΕΝ ισχύει συνήθως στα φτηνά, ο τρόπος μέτρησής τους είναι τέρμα απατεωνίστικος) οι γωνίες θέασης είναι χειρότερες, τα χρώματα είναι χειρότερα. Είναι καλύτερες στο contrast ratio, στα μαύρα δηλαδή. Το οποίο είναι ισχυρό χαρτί για ταινίες και θρίλερ, αλλά μέχρι εκεί. 

Πές του ότι θα έχει μειονέκτημα όταν κάνει πίου πίου με Curved, δείτε και από κοντά μια πραγματικά καλή IPS δίπλα σε μια VA πως δείχνει βίντεο και φωτογραφίες, και θα αλλάξει γνώμη.  

 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη πας σε VA ,θα το μετανιωσεις.Ειδικα αν ο μικρος την θελει για παιχνίδια η IPS ειναι μονοδρομος.Η lg απο το πλαισιο ειναι πολυ καλη,Εγω εχω την αντίστοιχη DELG2724D στα 165hz με μια 6650 χτ και την παλεύω μια χαρα.......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...