Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για ασυρματο ιντερνετ


NIcoLass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια δεν ξερω εαν ειναι στο μερος που κανω την ερωτηση

Δεν ξερω καθολου απο αυτα ειμαι ασχετος θα ηθελα να πιανει το Laptop μου ιντερνετ οταν βρισκομαι στον 1 οροφο. Το modem μου (cosmote) βρισκεται στο 2 οροφο  (πιανει λιγο σημα αλλα αδυναμο και ολο σε πεταει)

υπαρχει καποιος τροπος να εχω και ιντερνετ οσο βρισκομαι στο 1 οροφο με το λαπτοπ μου 

σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ...θέλουμε μόνιμα να έχει δίκτυο ο κάτω όροφος ή περιστασιακά? 

δηλαδή να επεκτείνεις το δίκτυο και σε όσους μένουν στο 1ο όροφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα δεν ξερω ποιες ειναι οι διαφορες και το κοστος για να γινει το 1 η το αλλο αλλα πιο πολυ το θελω περιστασιακα οχι μονιμα μεχρι ωρας εστω 

απλα τωρα κατεβαινω στην γιαγια μου π εχει ηρεμια γιατι γραφω εργασια αρα καταλαβαινεις:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, NIcoLass said:

Καλησπερα δεν ξερω ποιες ειναι οι διαφορες και το κοστος για να γινει το 1 η το αλλο αλλα πιο πολυ το θελω περιστασιακα οχι μονιμα μεχρι ωρας εστω 

απλα τωρα κατεβαινω στην γιαγια μου π εχει ηρεμια γιατι γραφω εργασια αρα καταλαβαινεις:D

ρίξε ενα καλώδιο προσωρινα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NIcoLass είπε

Καλησπερα παιδια δεν ξερω εαν ειναι στο μερος που κανω την ερωτηση

Δεν ξερω καθολου απο αυτα ειμαι ασχετος θα ηθελα να πιανει το Laptop μου ιντερνετ οταν βρισκομαι στον 1 οροφο. Το modem μου (cosmote) βρισκεται στο 2 οροφο  (πιανει λιγο σημα αλλα αδυναμο και ολο σε πεταει)

υπαρχει καποιος τροπος να εχω και ιντερνετ οσο βρισκομαι στο 1 οροφο με το λαπτοπ μου 

σας ευχαριστω πολυ


Με καποιο Deco πιθανον να εκανες δουλεια. Αλλα εξαρτατε απο την ταχυτητα και την διαμορφοση του χωρου για να δεις πιο μοντελο θα παρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σας ευχαριστω

Απο τι καταλαβα ειναι 2 οι λυσεις ετσι οπως μου τα  ειπε το ο υπαλληλος στο πλαισιο βεβαια δεν καταλαβα πως θα λειτουργει θα πρεπει να τα συνδεσω τα συγκεκριμενα με το καλωδιο  ethernet στο modem και κανουν πιο δυνατο το σημα ? ?η απλα θα το βαλω στην πριζα στον 1 οροφο που θα ειμαι και συνδεονται με το modem μου ασυρματα  και θα  ειναι το σημα πιο δυνατο του wifi? η δεν εχω καταλαβει τιποτα χαχαχαχα

https://www.skroutz.gr/s/15798816/TP-LINK-TL-WA850RE-v6-WiFi-Extender-Single-Band-2-4GHz-300Mbps.html

https://www.skroutz.gr/s/23908760/TP-LINK-Deco-E4-v1-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz.html

 

Επεξ/σία από NIcoLass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βγάλεις καλώδιο utp απο το ένα σπίτι στο άλλο, δεν χρειάζεται τίποτα απο τα παραπάνω, με τη προϋπόθεση ότι έχεις ένα δεύτερο ρούτερ για να χρησιμοποιείς στο χώρο που θέλεις να μεταφέρεις τη σύνδεση του internet. Το δεύτερο ρούτερ μπορεί να είναι ένα απλό, παλιό ρούτερ που κάθεται ή κανένα μεταχειρισμένο με 5~10 ευρώ, φτάνει να παρέχει wifi ( όλα παρέχουν πλέον ). Με λίγες απλές ρυθμίσεις, μεταφέρεις τη σύνδεση στο δεύτερο χώρο. Το μοναδικό πρόβλημα δηλαδή, είναι αν μπορείς να βγάλεις καλώδιο utp απο τον ένα χώρο στον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...