Προς το περιεχόμενο

Steam Deck vs Gaming Laptop


Nick_Ts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας να αποφασίσω τι από τα παρακάτω να πάρω σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα τις απαιτήσεις των παιχνιδιών και τις ενημερώσεις που έχει πάρει στην πάροδο του χρόνου το Steam Deck

Έχω τις εξής επιλογές:

1 Steam Deck 64GB + Micro SD 1TB + EXTRA JOYSTICKS στα 270€

2 Gaming Laptop Acer με I7 6700HQ GTX 1060 6GB και 8GB RAM (που θα αναβαθμιστεί σε 16Gb αν το πάρω) στα 300€

Έχω ένα Budget +/- 330ευρω

Να πάρω το Steam Deck και τα έξτρα χρήματα να τα επενδύσω σε ένα Dock και αναβάθμιση του SSD? Σε περίπτωση που το πάρω θα του βάλω και Dual Boot Windows .

Η να πάρω το λάπτοπ και να αναβαθμιστεί απλώς η Ram?. 

Τα παιχνίδια που θα παίζω κυρίως είναι Fortnite Overwatch NFS HEAT και ίσως Cyberpunk .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 10:29 ΜΜ, Nick_Ts είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας να αποφασίσω τι από τα παρακάτω να πάρω σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα τις απαιτήσεις των παιχνιδιών και τις ενημερώσεις που έχει πάρει στην πάροδο του χρόνου το Steam Deck

Έχω τις εξής επιλογές:

1 Steam Deck 64GB + Micro SD 1TB + EXTRA JOYSTICKS στα 270€

2 Gaming Laptop Acer με I7 6700HQ GTX 1060 6GB και 8GB RAM (που θα αναβαθμιστεί σε 16Gb αν το πάρω) στα 300€

Έχω ένα Budget +/- 330ευρω

Να πάρω το Steam Deck και τα έξτρα χρήματα να τα επενδύσω σε ένα Dock και αναβάθμιση του SSD? Σε περίπτωση που το πάρω θα του βάλω και Dual Boot Windows .

Η να πάρω το λάπτοπ και να αναβαθμιστεί απλώς η Ram?. 

Τα παιχνίδια που θα παίζω κυρίως είναι Fortnite Overwatch NFS HEAT και ίσως Cyberpunk .

 

Θες παιχνιδομηχανή ή pc? Το steam deck έχει θέματα στα windows και θα φας πολλές ώρες να το κάνεις να λειτουργήσει όπως πρέπει αν τα καταφέρεις.  

Θα το βγάζεις έξω ή θα παίζεις στο κρεβάτι/καναπέ; Για αυτά αξίζει πολύ το steam deck. Αλλιώς αν έχεις σκοπό να το βάζεις σε οθόνη και να συνδεεις περιφερειακά τότε καλύτερα το λάπτοπ.

Επιδόσεις έχουν παρόμοιες θεωρώ.

Λύση σταθερού υπολογιστή έχεις σκεφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...