Προς το περιεχόμενο

Wolt, Box & EFood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα διάβασα κάποια πράγματα γύρο από όλο τον συγκεκριμένων εταιριών διανομής και μπορώ να πω ότι σκέφτομαι σοβαρά να ακολουθήσω κάτι τέτοιο (κυρίως σκέφτομαι για Wolt). Πως το σκέπτομαι:

Το τι με ώθησε σε τέτοιου είδους επιλογή είναι το γεγονός πως μπορώ να το κάνω παράλληλα με την δουλεία που κάνω είδη και να βάζω και κανένα φράγκο στην άκρη για κάποιους σκοπούς που έχω. Ακόμη μέσα από μια μικρή έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι κάποιος στην Wolt παίρνει 5€ περίπου την ώρα και νομίζω πως αξίζει να σημειωθεί πως μπορείς να κάνεις αγορές με επιστροφή του ΦΠΑ φόρου σε ορισμένα τουλάχιστον είδη λόγο το επαγγελματικού ΑΦΜ αν δεν κάνω λάθος.

Συνολικά σε ένα ειδυλλιακό σενάριο πιστεύω πως θα μπορούσα να εργάζομαι γύρο στις έξι ώρες έξτρα ημερήσιος αν κρίνω από των χρόνο που έχω για να κάθομαι και να κοιτάω τα άστρα... οπότε 900€ μείων λογιστικά, και συντήρηση μηχανής κ.λ.π.

Μερικά πράγματα για εμένα, θα είμαι καινούργιος στο επάγγελμα, αλλά και στην οδήγηση μηχανής. Δεν έχω αρχίσει τα πρακτικά μαθήματα ωστόσο είμαι έτοιμος στο να προχωρήσω και στην αγορά μηχανής μόλις βγάλω το δίπλωμα, ωστόσο οδηγάω αυτοκίνητο οπότε δεν πιστεύω πως θα έχω ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έχει κανείς να μου άποψη πάνω στο θέμα τον διανομών μέσω των εταιριών, ή γενικά κάποια συμβουλή;

Επεξ/σία από KostasKoja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, KostasKoja είπε

Μερικά πράγματα για εμένα, θα είμαι καινούργιος στο επάγγελμα, αλλά και στην οδήγηση μηχανής. Δεν έχω αρχίσει τα πρακτικά μαθήματα ωστόσο είμαι έτοιμος στο να προχωρήσω και στην αγορά μηχανής μόλις βγάλω το δίπλωμα, ωστόσο οδηγάω αυτοκίνητο οπότε δεν πιστεύω πως θα έχω ιδιαίτερες δυσκολίες.

Εχεις παιδια να μεγαλωσεις? Μηχανοβιοι χωριζονται σε δυο κατηγοριες. Αυτους που εχουν πεσει, και αυτοι που θα πέσουν. Προφανως εισαι στην κατηγορια που θα πέσεις.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα ξεκιναγα να οδηγω μηχανη σημερα στην Αθηνα. (εισαι Αθηνα?). Οδηγω μηχανακια απο τα 16 μου με διπλωμα για 50αρι, και σημερα που μιλαμε την εχω την μηχανη και καθεται. Οριακα καποιες φορες την παιρνω για να παω στον φουρνο, και την πηρα και μια φορα για να κατεβω κεντρο αθήνα. Τρέμω πραγματικά! η κατάσταση ειναι αθλια εξω. Οι μισοι οδηγοι με ενα smartphone στο χερι ή μια οθονη αυτοκινητου και ψαχνουν να βρουν τι θα πατησουν. Κινδυνεύεις καθε λεπτό κυριολεκτικά.

Αυτή ηταν η συμβουλη μου λοιπον!

EDIT. Και θεσσαλονικη που βλεπω, μαλλον ειναι και χειροτερα αν κρινω απο την τελευταια μου επισκεψη περυσι.

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Box,οχι boxnow.

13 ώρες πριν, KostasKoja είπε

κατάλαβα ότι κάποιος στην Wolt παίρνει 5€ περίπου την ώρα

 

13 ώρες πριν, KostasKoja είπε

είμαι καινούργιος στο επάγγελμα

 

13 ώρες πριν, KostasKoja είπε

είμαι έτοιμος στο να προχωρήσω και στην αγορά μηχανής μόλις βγάλω το δίπλωμα

Αμα εχει δουλεια βγαζεις και 10,αλλα μπορει να μην εχει στην περιοχη σου,ή να ειναι πολλοι οι διανομεις.

Αμα εισαι αργος,ουτε αυτα τα 5 παιζει να βγαλεις.

Για μενα αστο καλυτερα.
Βρες κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, KostasKoja είπε

Το τι με ώθησε σε τέτοιου είδους επιλογή είναι το γεγονός πως μπορώ να το κάνω παράλληλα με την δουλεία που κάνω είδη και να βάζω και κανένα φράγκο στην άκρη για κάποιους σκοπούς που έχω.

Αμα ειναι να την πατησεις με το δικυκλο καλυτερα να ειναι για βιοποριστικους λογους και οχι για extra εισοδημα!

Ισως δεν εχεις δει ατυχηματα γι αυτο και το σκεφτεσαι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχεις παιδια να μεγαλωσεις? Μηχανοβιοι χωριζονται σε δυο κατηγοριες. Αυτους που εχουν πεσει, και αυτοι που θα πέσουν. Προφανως εισαι στην κατηγορια που θα πέσεις.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα ξεκιναγα να οδηγω μηχανη σημερα στην Αθηνα. (εισαι Αθηνα?). Οδηγω μηχανακια απο τα 16 μου με διπλωμα για 50αρι, και σημερα που μιλαμε την εχω την μηχανη και καθεται. Οριακα καποιες φορες την παιρνω για να παω στον φουρνο, και την πηρα και μια φορα για να κατεβω κεντρο αθήνα. Τρέμω πραγματικά! η κατάσταση ειναι αθλια εξω. Οι μισοι οδηγοι με ενα smartphone στο χερι ή μια οθονη αυτοκινητου και ψαχνουν να βρουν τι θα πατησουν. Κινδυνεύεις καθε λεπτό κυριολεκτικά.

Αυτή ηταν η συμβουλη μου λοιπον!

EDIT. Και θεσσαλονικη που βλεπω, μαλλον ειναι και χειροτερα αν κρινω απο την τελευταια μου επισκεψη περυσι.

 

 

Καταρχάς μένω Θεσσαλονίκη πιο συγκεκριμένα αν ξέρει κανείς στο κέντρο.

Έχω ακούσει διαφορά για την επικινδυνότητα και από άλλους που είναι συνέχεια στον δρόμο και προφανώς δεν είπαμε να πάω να σκοτωθώ κιόλας αλλά θέλω να πιστεύω πως στην Wolt ως αυτοαπασχολούμενος που είσαι έχεις ένα περιθώριο να κάνεις και τα πρώτα σου βήματα σαν οδηγός γιατί όλοι από κάπου ξεκινάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, KostasKoja είπε

έχεις ένα περιθώριο να κάνεις και τα πρώτα σου βήματα σαν οδηγός γιατί όλοι από κάπου ξεκινάνε

Δεν εχεις ουτε διπλωμα,ουτε ξερεις να οδηγας μηχανη  και θες να το κανεις και επαγγελμα ρε μαν;
Δε φτανει που δε θα ξερεις που πανε τα τεσσερα στη δουλεια,θες να προσθεσεις και το αγχος και τον ακομα παραπανω κινδυνο που θα εχεις ως νεος και απειρος,σε μια ηδη επικινδυνη δουλεια;
Ειπαμε,το ντελιβερι μπορει να το κανει ο καθενας ( λεμε τωρα ) αλλα εσυ δεν ξερεις ουτε να οδηγας μηχανακι.
Και αλλαξε τον τιτλο επιτελους,ειναι box σκετο,η boxnow ειναι κουριερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Wolt, Box & EFood
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2024 στις 11:26 ΜΜ, andreaspA είπε

Εχεις παιδια να μεγαλωσεις? Μηχανοβιοι χωριζονται σε δυο κατηγοριες. Αυτους που εχουν πεσει, και αυτοι που θα πέσουν. Προφανως εισαι στην κατηγορια που θα πέσεις.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν θα ξεκιναγα να οδηγω μηχανη σημερα στην Αθηνα. (εισαι Αθηνα?). Οδηγω μηχανακια απο τα 16 μου με διπλωμα για 50αρι, και σημερα που μιλαμε την εχω την μηχανη και καθεται. Οριακα καποιες φορες την παιρνω για να παω στον φουρνο, και την πηρα και μια φορα για να κατεβω κεντρο αθήνα. Τρέμω πραγματικά! η κατάσταση ειναι αθλια εξω. Οι μισοι οδηγοι με ενα smartphone στο χερι ή μια οθονη αυτοκινητου και ψαχνουν να βρουν τι θα πατησουν. Κινδυνεύεις καθε λεπτό κυριολεκτικά.

Αυτή ηταν η συμβουλη μου λοιπον!

EDIT. Και θεσσαλονικη που βλεπω, μαλλον ειναι και χειροτερα αν κρινω απο την τελευταια μου επισκεψη περυσι.

 

Οδηγούσα μηχανάκι παπάκι 50ρι.απο τα 16 ως τα 18 σε επαρχιακή πόλη και από τα 18 ως τα 28 στην Θεσσαλονίκη. Είχα πέσει και τρακάρεις πολλές φορές, κάποιες φορές είχα πάει και νοσοκομείο για.ακτινες, ψιλοραμματα σε χέρι και άλλοτε σε πόδι. Μέχρι που χωρίς να ευθύνομαι παραβίασε στοπ και σήμα υποχρεωτικής πορείας σε άλλη κατεύθυνση που είχε.ενα αυτοκίνητο με χτύπησε με.σχετικα μικρή ταχύτητα και έχω σιδερογωνιά και 5 βίδες τιτανίου στο πόδι στην κνήμη στην άρθρωση στο γόνατο με ότι αυτό συνεπάγεται μελλοντικά (π.χ οστεοαρθρίτιδα που μπορεί να.προκυψει). Φυσικά σταμάτησα να οδηγώ. Μακρυά από μηχανάκι. Δεν αξίζει για 5€ ακόμα και για περισσότερα να βάζει κάποιος την ζωή του καθημερινά.σε κίνδυνο.

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Οδηγούσα μηχανάκι παπάκι 50ρι.απο τα 16 ως τα 18 σε επαρχιακή πόλη και από τα 18 ως τα 28 στην Θεσσαλονίκη. Είχα πέσει και τρακάρεις πολλές φορές, κάποιες φορές είχα πάει και νοσοκομείο για.ακτινες, ψιλοραμματα σε χέρι και άλλοτε σε πόδι. Μέχρι που χωρίς να ευθύνομαι παραβίασε στοπ και σήμα υποχρεωτικής πορείας σε άλλη κατεύθυνση που είχε.ενα αυτοκίνητο με χτύπησε με.σχετικα μικρή ταχύτητα και έχω σιδερογωνιά και 5 βίδες τιτανίου στο πόδι στην κνήμη στην άρθρωση στο γόνατο με ότι αυτό συνεπάγεται μελλοντικά (π.χ οστεοαρθρίτιδα που μπορεί να.προκυψει). Φυσικά σταμάτησα να οδηγώ. Μακρυά από μηχανάκι. Δεν αξίζει για 5€ ακόμα και για περισσότερα να βάζει κάποιος την ζωή του καθημερινά.σε κίνδυνο.

Δεν με πείθετε να κάνω πίσω αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Εσύ τι πιστεύεις χρειάζεται κάποιος για να δραστηριοποιηθεί στον τομέα τον διανομών πέρα από μηχανάκι ένα δίπλωμα και GPS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, KostasKoja είπε

Δεν με πείθετε να κάνω πίσω αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Εσύ τι πιστεύεις χρειάζεται κάποιος για να δραστηριοποιηθεί στον τομέα τον διανομών πέρα από μηχανάκι ένα δίπλωμα και GPS;

Δεν μπορώ να.προτεινω κάτι, είναι εργασία.που για να παραδίδει κάποιος γρήγορα κινείται γρήγορα ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Πράγμα.που αυξάνει τους κινδύνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 11:11 ΜΜ, KostasKoja είπε

Δεν με πείθετε να κάνω πίσω αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Εσύ τι πιστεύεις χρειάζεται κάποιος για να δραστηριοποιηθεί στον τομέα τον διανομών πέρα από μηχανάκι ένα δίπλωμα και GPS;

Κάποιον άγιο να βάλει το χέρι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosno1com είπε

Κάποιον άγιο να βάλει το χέρι του

Με όλα αυτά δεν έχω καταλάβει πως οι διανομής ξεκινάνε αυτήν την δουλεία (κανονικά υπάρχει ένα στάδιο που είσαι καινούργιος και μαθαίνεις) εσείς αυτό το στάδιο το παρακάμπτεται και το πάτε στην νεκροφόρα. Δεν γεννήθηκε κάνεις διανομέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη του παιδιου του λετε, μην πας ντελιβερυ να βγαζεις 1300+ τον μηνα.

Πηγαινε σε καμια μπουρδελοδουλεια που απο 8ωρο, θα σε κραταει 12ωρο και θα σε πληρωνει κατωτατο μισθο.

Υπαρχει και η καραμελα με τις 30.000+ κενες θεσεις εργασιας. Που στην ουσια οι 25.000 θεσεις ειναι γαλερες κατωτατου μισθου και οι υπολοιπες 5.000 ειναι για ατομα με 10+ χρονια προυπηρεσια και με τον εξωφρενικο μισθο των 1000 ευρω. 

Πολλες ανοιχτες θεσεις εργασιας σε μια χωρα με 30+% ποσοστο ανεργιας, δεν σας φενεται οξυμωρο? Ελλαδισταν.

 

Οσο για εσενα παλικαρι, κανε αυτο που νομιζεις. Σιγουρα ειναι επικινδυνο αλλα επικερδες.

Ημουν και εγω καποτε ντελιβερυ αλλα βρηκα καλυτερη θεση με σχεδον τα ιδια λεφτα αλλα πιο ασφαλη+ξεκουραστη εργασια.

Αλλα εαν γινει τιποτα και χαλασει η τωρινη μου δουλεια, παλι ντελιβερι θα γυρισω

Σιγα μην κατσω να ασχολουμε με ελληνικα αφεντικα. Αλλα σου λενε, αλλα γινονται. Απλα βαρεθηκα να χανω τον χρονο μου.

Και αυτα τα συναντας και σε μεγαλες εταιριες. Σου λενε 8ωρο, και για να βγει η δουλεια κατσε απληρωτο 12ωρο. Μετα φευγει κοσμακης και μπαινει η κουτση Μαρια να τον αναπληρωσει.

Γενικα αυτη η χωρα ειναι υπο διαλυση....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...