Προς το περιεχόμενο

Αγορά τηλεόρασης


NikosR94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum,θέλω μια βοήθεια με την αγορά τηλεόρασης.

Επειδή έχει τόσα πολλά διαφορετικά μοντέλα και εταιρίες έχω χαθεί και δεν ξέρω ποιά να αγοράσω.Κάπου έβλεπα να προτείνουν TCL άλλοι να κράζουν τις samsung και τις LG και γενικά με oled qled κτλ ένα χάος με λίγα λόγια.Με μια έρευνα αγοράς βρήκα ΑΥΤΗ .Είναι καλή αξίζει ή να βρω κάτι άλλο;Για 50αρα πάω αλλά αν υπάρχει κάποια 55αρα εκεί γύρω στα 500ευρώ ακόμα καλύτερα

 

Επεξ/σία από NikosR94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατεληξα στην ιδια απλα στην 55ΑΡΑ. Εχει κανεις να μου πει για καμια αλλη?Λεω για qled,γιατι η oled ξεφευγει σε τιμη και το led σε θεμα χρωματων ειναι χειροτερο οπως και το nanocell της lg που τσεκαρα.Μηπως ειναι υπερβολη αυτη; Μηπως να παρω κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, NikosR94 said:

Τελικα κατεληξα στην ιδια απλα στην 55ΑΡΑ. Εχει κανεις να μου πει για καμια αλλη?Λεω για qled,γιατι η oled ξεφευγει σε τιμη και το led σε θεμα χρωματων ειναι χειροτερο οπως και το nanocell της lg που τσεκαρα.Μηπως ειναι υπερβολη αυτη; Μηπως να παρω κατι αλλο;

Σχετικά καλή επιλογή γι αυτά τα χρήμτα η samsung. Αλλά για να πρωτείνουμε κάτι αλλό δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες , όπως αποσταση θέασης, τι περιεχόεμνο κυρίως θα βλέπεις, σε ενδιαφέρει gaming se 120HZ, κατα βάση θα βλέπεις τηλεώραση σε ευθεία ή αρκετές φορές θα βλέπει καπιος υπό γωνία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσταση ειναι 2-3 μετρα σε ευθεια με ελαχιστη γωνια αν και αυτο αλλαζει γιατι μπορω να την βαλω λιγο διπλα απο εκει που ειναι και να ειναι ακριβως ευθεια.Για ταινιες το θελω περισσοτερο και να συνδεω τον υπολογιστη.Εχω ενα ps4 που το πηρα τωρα προσφατα βεβαια δεν εχω παιξει πολυ,ελαχιστα και ημουν οκ με 43(5-10ετιας τηλεοραση full hd)και επισης νομιζω δεν με καιει να εχει 120hz.Αυτο που θελω ειναι απλα να ειναι καλη δηλαδη,να εχει ωραια χρωματα,σωστο μαυρο ο ηχος πχ δεν με πειραζει γιατι μπορω απλα να παρω μια ηχομπαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, NikosR94 said:

Η αποσταση ειναι 2-3 μετρα σε ευθεια με ελαχιστη γωνια αν και αυτο αλλαζει γιατι μπορω να την βαλω λιγο διπλα απο εκει που ειναι και να ειναι ακριβως ευθεια.Για ταινιες το θελω περισσοτερο και να συνδεω τον υπολογιστη.Εχω ενα ps4 που το πηρα τωρα προσφατα βεβαια δεν εχω παιξει πολυ,ελαχιστα και ημουν οκ με 43(5-10ετιας τηλεοραση full hd)και επισης νομιζω δεν με καιει να εχει 120hz.Αυτο που θελω ειναι απλα να ειναι καλη δηλαδη,να εχει ωραια χρωματα,σωστο μαυρο ο ηχος πχ δεν με πειραζει γιατι μπορω απλα να παρω μια ηχομπαρα

Στα 2μ η 55 ίντσες είνια οκ στα 3μ και κοιτάς τουλάχιστον 65. Αφού κυρίως σε ενδιαφέρουν οι ταινίες και όσο πιο σωστό μαύρο και δεν θα βλέπεις υπο γωνία τότε κοιτάς τηλεοράσεις με VA panel (Oled ξεφεύγει στην τμή). 

Οπώς σου είπα η Samsung είναι μια οκ τηλεόραση για τα λεφτά της, σίγουρα αναβαθμιση απ΄την προηγούμενη. 

Εγώ θα κοίταγα και τις TCL C745 και C805 (αν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω). Η C745 έχει καλύτερα μαύρα και φωτεινότητα απ την samsung. Έχει και panel 120hz που με ps4 δεν σου δίνει κάτι αλλά ίσως σε ενδιαφέρει για το pc οπώς επίσης και καλύτερη κίνηση γενικά απο τα 60hz της samsung.

Η C805 είναι ακόμα καλύτερη απο την 745 με ακόμα καλύτερη φωτεινότητα και μαυρα (πιο καλό αποτέλεσμα σε HDR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις tcl οντως τις τσεκαρα,αλλα ειδα και πολυ αρνητικα σχολια,οπως να βγαζει μπαρες,να καιγονται τα πανελ κτλ ,αλλα οχι οτι και στην samsung μια χαρα υπηρχαν και τρεξιματα με service κτλ

Παραπανω στα λεφτα δεν παω ξεφυγα κιολας.

Τωρα το θεμα ειναι ποια να προτιμησω,δεν μπορω να βρω και κανα βιντεο να με ξεμπερδεψει.Θελω να βρω το πιο vfm να πουμε σε αυτα τα λεφτα που θα ειμαι καλυμμενος με αυτα που θα θελω να κανω,να μην γκρινιαζω οτι κατι με χαλαει στο χρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/04/2024 at 16:14, NikosR94 said:

Τις tcl οντως τις τσεκαρα,αλλα ειδα και πολυ αρνητικα σχολια,οπως να βγαζει μπαρες,να καιγονται τα πανελ κτλ ,αλλα οχι οτι και στην samsung μια χαρα υπηρχαν και τρεξιματα με service κτλ

Παραπανω στα λεφτα δεν παω ξεφυγα κιολας.

Τωρα το θεμα ειναι ποια να προτιμησω,δεν μπορω να βρω και κανα βιντεο να με ξεμπερδεψει.Θελω να βρω το πιο vfm να πουμε σε αυτα τα λεφτα που θα ειμαι καλυμμενος με αυτα που θα θελω να κανω,να μην γκρινιαζω οτι κατι με χαλαει στο χρωμα

ΟΙ πιο vfm είναι σιγουρά οι TCL. H TCL είναι απο τους μαγαλύτερους κατασκευαστές σε τηλεοράσεις. Σίγουρα θα εδίνα ένα μικρό προβάδισμα στη samsung στην κατασκευή . Αλλά το μεγαλύτερο αρνητικό αν για εμένα με τις TCL εφόσον η σκοπευεις να κρατήσεις την τηλεόραση 5+ χρόνια είναι το λειτουργικό. Το google tv είναι πιο βαρύ και ίσως σε βάθος χρόνου θα γίνει ακόμα πιο βραρύ σε mid τηλεόραση. Λύνεται βεβαιά με ένα tv box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/tv-tcl-55c805-55-mini-led-qled-144hz-4k-uhd-smart-wifi-google-tv-p-PER.223211

Αριστη εικονα, χρωματα, μαυρα, γρηγορη, android που τρεχει ταχυτατα τα παντα 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη βλεπω οτι πολυς κοσμος εχει κολλησει στις ιδανικες αποστασεις θεασης, και νομιζουν οτι στα 2-3 μετρα "πρεπει" να εχεις 55-60-65" τηλεοραση, να σας διευκρινισω οτι ειστε εντελως αλλου. 

 

αυτες οι αποστασεις... ΔΕΝ σημαινουν οτι σε συγκεκριμενη αποσταση ΠΡΕΠΕΙ να παρεις χ ιντσες...! 

 

απλα σημαινει οτι ειναι η ελαχιστη αποσταση που θα βλεπεις καθαρη εικονα, χωρις να διακρινεις τα Pixel...!    

 

ΕΛΕΟΣ δλδ με τις 65αρες στα 2 μετρα..........!!!!!     

 

ο παρακατω πινακας διεχνει αναλογα με την αναλυση τις "ιδανικες" αποστασεις...! δειτε σε ιδιες ιντσες τις διαφορετικες αποστασεις.......   γιατι....??? 

 

apostasi-theasis-analisi.jpg

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cabdik said:

ο παρακατω πινακας διεχνει αναλογα με την αναλυση τις "ιδανικες" αποστασεις...! δειτε σε ιδιες ιντσες τις διαφορετικες αποστασεις.......   γιατι....??? 

To γιατί εξαρταται απο δύο παραγόντες. Ο πρώτος απο την τα pixels με την ανάλυση όπως λες και ο δεύτερος την αίσθηση της κινηματογραφικής εμπειρίας.

Αν πχ  έχεις 55 ινστες στα 3+ μέτρα, δεν υπάεχει μεγαλή διαφορά μεταξυ τηλεόρασης 4κ και 720p. Άρα αν αυτό είναι που θες αγοράζοντας μία 55 4κ έχεις πληρώσει για χαρακτηριστικά που δεν τα χρησιμοποιείς. Αν καταναλώνεις 4κ περιεχόμενο και είσαι πιο purist και θες ντε και καλά να δεις το 4Κ όσο πιο σωστά μπορει η τηλεόρασή σου τότε θα βάλεις την 65 αρα στο 1,5μ. 

Υπάρχει οπώς προείπα και η προσέγκιση της κινηματογραφικής εμπειρίας όπου εκεί για να υπάρχει  μεγαλύτερο immersion στον περιεχόμενο πρέπει η οθόνη που παρακολουθεις να καλύπτει μια γωνία   30 με 40 μοίρες του οπτικού σου πεδιού.  

Στην τελική είναι ο καθένας τι απαιτήσεις έχει αλλός είναι οκ με το να βλέπει ταινίες στο τηλέφωνό του αλλός θέλει να στήσει home theater με προβολέα και dolby atmos.

Απλά οταν σου ζητάει κάπιος μια γνώμη του δίνεις μια όσο πιο σωστή γίνεται συμβουλή και απ τη στιγμή που μεγάλο ποσοστό των τηλεοράσεων πλέον είναι 4Κ θα προτείνεις μέγεθος και απόσταση (σε λογικά πλαίσια) όσο το δυνατον πιο κοντά για δει αυτό που αγόρασε. 

Συνήθως κανένας δεν έχει μετιανίωσει που αγόρασε μεγαλύτερη τηλεόραση απ αυτή που πίστευε και να μην συνήθισε την μεγαλύτερη .Το αντίθετο είναι πολύ πιο συχνό 

Τέλος αν θες μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση στο γιατί αν θες ρίξε και μια ματία κι εδώ https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alexzorb είπε

To γιατί εξαρταται απο δύο παραγόντες. Ο πρώτος απο την τα pixels με την ανάλυση όπως λες και ο δεύτερος την αίσθηση της κινηματογραφικής εμπειρίας.

Αν πχ  έχεις 55 ινστες στα 3+ μέτρα, δεν υπάεχει μεγαλή διαφορά μεταξυ τηλεόρασης 4κ και 720p. Άρα αν αυτό είναι που θες αγοράζοντας μία 55 4κ έχεις πληρώσει για χαρακτηριστικά που δεν τα χρησιμοποιείς. Αν καταναλώνεις 4κ περιεχόμενο και είσαι πιο purist και θες ντε και καλά να δεις το 4Κ όσο πιο σωστά μπορει η τηλεόρασή σου τότε θα βάλεις την 65 αρα στο 1,5μ. 

Υπάρχει οπώς προείπα και η προσέγκιση της κινηματογραφικής εμπειρίας όπου εκεί για να υπάρχει  μεγαλύτερο immersion στον περιεχόμενο πρέπει η οθόνη που παρακολουθεις να καλύπτει μια γωνία   30 με 40 μοίρες του οπτικού σου πεδιού.  

Στην τελική είναι ο καθένας τι απαιτήσεις έχει αλλός είναι οκ με το να βλέπει ταινίες στο τηλέφωνό του αλλός θέλει να στήσει home theater με προβολέα και dolby atmos.

Απλά οταν σου ζητάει κάπιος μια γνώμη του δίνεις μια όσο πιο σωστή γίνεται συμβουλή και απ τη στιγμή που μεγάλο ποσοστό των τηλεοράσεων πλέον είναι 4Κ θα προτείνεις μέγεθος και απόσταση (σε λογικά πλαίσια) όσο το δυνατον πιο κοντά για δει αυτό που αγόρασε. 

Συνήθως κανένας δεν έχει μετιανίωσει που αγόρασε μεγαλύτερη τηλεόραση απ αυτή που πίστευε και να μην συνήθισε την μεγαλύτερη .Το αντίθετο είναι πολύ πιο συχνό 

Τέλος αν θες μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση στο γιατί αν θες ρίξε και μια ματία κι εδώ https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Δεν θα δαφωνησω γενικα, αλλα διευκρινησα, δεν ειναι πανακεια η ιδανικη/ελαχιστη αποσταση θεασης. μην το παιρνουμε σαν κανονα δλδ..! 

 

(προσωπικη μου αποψη) .... .δεν θεωρω οτι αγοραζεις -πλεον- τηλεοραση, για κινηματογραφικη εμπειρια μονο. η τηλεοραση πια, ειναι μια πλατφορμα Multimedia. αν θες κινηματογραφικη εμπειρια, πας σε προβολεα για πολλες ιντσες.  αλλη κουβεντα αυτη. 

οταν λοιπον μιλαμε για τηλεοραση πρεπει να λαμβανεις κι αλλες παραμετρους υποψη σου, οπως πχ Gaming, internet, χρηση σε πισι γενικοτερα, .......... κλπ..! χωρος -επιπλο που θα μπει.   αρα θα κανεις και συμβιβασμους...!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cabdik said:

Δεν θα δαφωνησω γενικα, αλλα διευκρινησα, δεν ειναι πανακεια η ιδανικη/ελαχιστη αποσταση θεασης. μην το παιρνουμε σαν κανονα δλδ..! 

 

(προσωπικη μου αποψη) .... .δεν θεωρω οτι αγοραζεις -πλεον- τηλεοραση, για κινηματογραφικη εμπειρια μονο. η τηλεοραση πια, ειναι μια πλατφορμα Multimedia. αν θες κινηματογραφικη εμπειρια, πας σε προβολεα για πολλες ιντσες.  αλλη κουβεντα αυτη. 

οταν λοιπον μιλαμε για τηλεοραση πρεπει να λαμβανεις κι αλλες παραμετρους υποψη σου, οπως πχ Gaming, internet, χρηση σε πισι γενικοτερα, .......... κλπ..! χωρος -επιπλο που θα μπει.   αρα θα κανεις και συμβιβασμους...!  

Συμφωνώ 100%  αλλά είναι γενικός μπουσουλας ότι όσο μεγαλύτερη χωραεί στον χώρο σου τόσο καλύτερα. Προφανώς και δεν θα αλλάξεις τον χώρο σου να φτίαξεις να χωρέσει η 75αρα μέσα και να κάνεις αποστασή θεασης 2μ, ειδικά αν οι απιτήσεις σου είναι μια τηλεόραση all around σε σαλόνι που θα είναι κυρίως για τηλεοπτικό σήμα.

Απλά ανάλογα με το πως είναι ο χώρος σου και τι σου επιτρέπει, η πιο οικονομική και εύκολα αντιλιπτή αναβάθμιση είναι οι ίντσες. Μετά αρχίζεις και βλέπεις τι άλλο εξτρά θες. Εκτός βέβαια αν έχεις συγκριμένες απαιτήσεις πχ 120hz panel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Συμφωνώ 100%  αλλά είναι γενικός μπουσουλας ότι όσο μεγαλύτερη χωραεί στον χώρο σου τόσο καλύτερα. Προφανώς και δεν θα αλλάξεις τον χώρο σου να φτίαξεις να χωρέσει η 75αρα μέσα και να κάνεις αποστασή θεασης 2μ, ειδικά αν οι απιτήσεις σου είναι μια τηλεόραση all around σε σαλόνι που θα είναι κυρίως για τηλεοπτικό σήμα.

Απλά ανάλογα με το πως είναι ο χώρος σου και τι σου επιτρέπει, η πιο οικονομική και εύκολα αντιλιπτή αναβάθμιση είναι οι ίντσες. Μετά αρχίζεις και βλέπεις τι άλλο εξτρά θες. Εκτός βέβαια αν έχεις συγκριμένες απαιτήσεις πχ 120hz panel

Δυστυχως.., οι εταιρειες εχουν ριξει πολυ την ποιοτητα στα πανελ. απο οσα μοντελα κοιταζω καπου καπου, πλεον ολο και πιο δυσκολα βρισκω πανελ με εγγενη ταχυτητα 120HZ. αυτο το θεωρουσα ανεκαθεν βασικη ιδιοτητα σε ενα καλο πανελ. τωρα πια ακομα και σε ακριβα πανελ βλεπω οτι βαζουν 60αρια με διαφορες τεχνικες πολ/σμου των HZ. αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο γιατι εχω δει καποιες τηλεορασεις με καλη αποκριση. παρ ολα αυτα, η ομαλοτητα που σου δινει το εγγενες 120HZ panel δυσκολα θα το βρεις.  

αρα, για να σου καταληξω, δυσκολα θα βρεις και πολυ καλη κινηματογραφικη εμπειρια οσον αφορα χρωματα και κινηση....!  προφανως και για αυτο μιλανε ολοι για τις OLED...!

 

ειχα την τυχη να παρω το 2015 μια (μικρη.........σχετικα, 40αρα) τηλεοραση SAMSUNG σε προσφορα..., με πανελ VA 120HZ...! και ευχαριστηθηκα χρωματα και κινηση. και δεν ειναι καμια πανακριβη τηλεοραση..., πασχει σε αλλες λειτουργιες, αλλα δεν με ενδιαφερει, απο την στιγμη που βαζεις ταινια ή παρακολουθησεις ποδοσφαιρο, καταλαβαινεις τι σημαινει γρηγορο πανελ με καλο μαυρο......!!!   αυτη ναι.... οντως θα την ηθελα μεγαλυτερη. αλλα δεν βρισκω ιδια/παρομοια εικονα κατω απο 1000€.......

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την αποσταση οντως οσο πιο κοντα τοσο βλεπεις τα πιξελ περισσοτερο αλλα βεβαια μετα το 0,5-1μ ειναι κομπλε.Εγω θελω το πιο vfm και γιαυτο εχω σκαλωσει.Τo budget εχει ξεφυγει αρκετα,τα 600 ειναι ταβανι,απο 400 ξεκινησα με 45αρα led,μετα πηγα 50αρα και τελικα 55 qled.Ναι οκ πας για samsung γιατι ειναι τοσα χρονια ειναι αξιοπιστη(εννοω σαν εταιρια) κτλ σε σχεση με την tcl αλλα γενικα η tcl εχει πολυ καλα σχολια.Εχω χαθει λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...