Προς το περιεχόμενο

Canon 1D IV - Προβλήματα με focusing/autofocus


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους/ες

Πρόσφατα αγόρασα από eBay μια σχετικά mint Canon 1D IV. Άρχισα να την δοκιμάζω με έναν παλιό Tamron 572DE AF 70-300mm f4-5.6 LD Tele-Macro 1:2 φακό. Το θέμα είναι ότι μου είναι πολύ δύσκολο να έχω καλές φωτό, πάνω από τις μισές είναι θολές κάτι που σημαίνει ότι το autofocus δεν είχε υπολογίσει σωστά ή εγώ κάνω κάτι λάθος. Για παράδειγμα σήμερα ενώ ήταν φωτεινή μέρα, έπρεπε να βάλω ISO 640 και 1/5000 shutter speed ώστε να βγουν σταθερές κάποιες έστω φωτογραφίες. Γνωρίζω ότι υπάρχει το APS-H crop (1.3X) και ότι δεν είναι stabilised o φακός αλλά ακόμα και με την αρχαία 5DC μπορώ να έχω σταθερότατες φωτό με 1/15.

Τα παραπάνω συμβαίνουν είτε έχω AI Servo με 45,11 ή 19 autofocus points ή ακόμα και αν έχω ένα σταθερό autofocus point στο κέντρο.

Έχει νόημα να την στείλω για επισκευή ή τσεκάρισμα την κάμερα μπας και θέλει ρύθμισμα;

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις.

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα reset σε default ρυθμίσεις, επειδή δεν ξέρεις αν ο προηγούμενος κάτοχος της έκανε κάποια εξειδικευμένη χρήση και πείραξε κάτι που δεν έπρεπε ή που τον βοηθούσε στο είδος που τραβούσε.

Κάνε reset και ξαναδοκίμασε.
Επίσης κατέβασε το τελευταίο επίσημο firmware απο την canon και πέρασε το σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει το επίσημο site.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, highpriest said:

Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα reset σε default ρυθμίσεις, επειδή δεν ξέρεις αν ο προηγούμενος κάτοχος της έκανε κάποια εξειδικευμένη χρήση και πείραξε κάτι που δεν έπρεπε ή που τον βοηθούσε στο είδος που τραβούσε.

Κάνε reset και ξαναδοκίμασε.
Επίσης κατέβασε το τελευταίο επίσημο firmware απο την canon και πέρασε το σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει το επίσημο site.

Αν θυμάμαι καλά τις είχα κάνει όλες τις ρυθμίσεις reset. Θα ξαναδοκιμάσω αφού περάσω το 1.1.5. Προς το παρόν η κάμερα είχε το 1.1.4

Απο τις φωτό φαίνεται να έχει θέματα front focusing σε σχέση με το autofocus point που υποτίθεται ότι εστιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πέρασε το 1.1.5 επειδή συγκεκριμένα διορθώνει το CA στον tamron που έχεις. Το διάβασα ενώ έψαχνα.

Κάνε και το εξής:
Στο C.Fn-8 βαλε το σετινγκ στο 2.
Ενεργοποιεί τα περιφερειακά AF σημεία. Ίσως δεν διαβάζει σωστά ο σένσορας το DoF με αυτόν τον φακό.

Σε κάθε περίπτωση κοίταξε και αν μπορείς να την επιστρέψεις σε περίπτωση που δεν βρεις λύση. Φρεσκοαγορασμένη μηχανή να φεύγει στο σέρβις δεν είναι και ότι καλύτερο.
Επίσης έχε υπόψιν και κάτι άλλο. Στο μικρό ψάξιμο που έκανα, είδα πως πολλοί έχουν παρόμοια θέματα. Αρα ίσως είναι γνωστό πρόβλημα του μοντέλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, highpriest said:

Ναι, πέρασε το 1.1.5 επειδή συγκεκριμένα διορθώνει το CA στον tamron που έχεις. Το διάβασα ενώ έψαχνα.

Κάνε και το εξής:
Στο C.Fn-8 βαλε το σετινγκ στο 2.
Ενεργοποιεί τα περιφερειακά AF σημεία. Ίσως δεν διαβάζει σωστά ο σένσορας το DoF με αυτόν τον φακό.

Σε κάθε περίπτωση κοίταξε και αν μπορείς να την επιστρέψεις σε περίπτωση που δεν βρεις λύση. Φρεσκοαγορασμένη μηχανή να φεύγει στο σέρβις δεν είναι και ότι καλύτερο.
Επίσης έχε υπόψιν και κάτι άλλο. Στο μικρό ψάξιμο που έκανα, είδα πως πολλοί έχουν παρόμοια θέματα. Αρα ίσως είναι γνωστό πρόβλημα του μοντέλου.

Το πέρασα αλλά δεν είδα σημαντικές διαφορές. Γενικώς οτιδήποτε από F4.5 με F5.6 έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι unfocused σε σχέση με F6.3 και πάνω. Είναι πολύ χύμα το performance και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως με την 5DC και με μόνο το κεντρικό AF point μπορώ να κάνω focus και recompose σχεδόν τέλεια, με αυτήν εδώ είναι πραγματικά γολγοθάς. Δες την φωτό που ανεβάζω το οποίο έχει συμβεί και με πολλές άλλες: Ενώ έκανε η κάμερα focus στο σπίτι, το focus plain είναι στο δέντρο. Αυτό έχει συμβεί σχεδόν σε όλες τις φωτό, σχεδόν πάντα είναι πιο μπροστά το focus από εκεί που υποτίθεται κάνει focus.

Δώσε λινκ αν σου είναι εύκολο για αυτά που βρήκες, δεν έχω βρει σχετικό θέμα με την συγκεκριμένη μηχανή.

Edit: Βρήκα αυτό, τα ίδια θέματα έχω περίπου: https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1823712

5 hours ago, Dr_73 said:

Δεν έχεις κάποιο φακό Canon EF ; 

Έχω διάφορους, θα δοκιμάσω αύριο με τον 70-200 USM II L ο οποίος είναι άριστος και στην 5DC και στην 5D II.

D60Q8594.JPG

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Το πέρασα αλλά δεν είδα σημαντικές διαφορές. Γενικώς οτιδήποτε από F4.5 με F5.6 έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι unfocused σε σχέση με F6.3 και πάνω. Είναι πολύ χύμα το performance και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως με την 5DC και με μόνο το κεντρικό AF point μπορώ να κάνω focus και recompose σχεδόν τέλεια, με αυτήν εδώ είναι πραγματικά γολγοθάς. Δες την φωτό που ανεβάζω το οποίο έχει συμβεί και με πολλές άλλες: Ενώ έκανε η κάμερα focus στο σπίτι, το focus plain είναι στο δέντρο. Αυτό έχει συμβεί σχεδόν σε όλες τις φωτό, σχεδόν πάντα είναι πιο μπροστά το focus από εκεί που υποτίθεται κάνει focus.

Δώσε λινκ αν σου είναι εύκολο για αυτά που βρήκες, δεν έχω βρει σχετικό θέμα με την συγκεκριμένη μηχανή.

Edit: Βρήκα αυτό, τα ίδια θέματα έχω περίπου: https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1823712

 

Αυτό το λινκ βρήκα κι εγώ. Αν διαβάσεις πιο κάτω λέει αυτό που σου πρότεινα

Στην θέση σου (και αν στο κάνει και με Canon EF φακούς) θα την έστελνα πίσω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, highpriest said:

Αυτό το λινκ βρήκα κι εγώ. Αν διαβάσεις πιο κάτω λέει αυτό που σου πρότεινα

Στην θέση σου (και αν στο κάνει και με Canon EF φακούς) θα την έστελνα πίσω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να την γυρίσω πίσω. Την είχα πάρει από UK πριν από κανένα χρόνο και την είχα αφήσει στην μάνα μου που ζει εκεί χωρίς να την τεστάρω όταν ήρθε. O πωλητής είχε 100% feedback, ήταν private seller και δεν περίμενα να έχει θέμα, αν τελικά φταίει η μηχανή.

Το  C.Fn-8 το είχα ήδη στο 2. Θα δω αύριο αν το κάνει και με EF φακούς. Όταν πιάνει το focus είναι εντελώς sharp όλα, όπως στην φωτό που βάζω. Μπορεί να είναι και ο φακός, θα δούμε :)

 H φωτό είναι στα 70mm, 1/250, ISO 100, JPEG από την κάμερα, απλά την μίκρυνα.

D60Q8580.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν ο φακός. Μόλις βγήκα και άρχισα να τραβάω ότι βρω απλά για να δω ότι εστιάζει καλά με center focus point. Με τον 70-200 δεν έχασα ούτε μια φωτό, ακόμα και ζουμαρισμένος στα 200mm (260mm πραγματικά λόγω 1.3 crop) με 1/60 shutter speed.

Η φωτό με τον γάτο είναι στα 1/25 και 120mm και η φωτό με την ρόδα είναι στο 1/60 και 200mm αντίστοιχα. Όλα handheld.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα πάντως ότι ένας φακός μπορεί να είναι τόσο κακός ή να σου κάνει cripple την μηχανή τόσο άσχημα. Μπορεί και να έχει θέμα ο φακός αλλά είναι τόσο φτηνός που ούτε να τον δώσεις να τον δούνε δεν αξίζει.

Τέλος καλά λοιπόν. Μένει να μάθω την μηχανή γιατί έχει 200 menu options, ιδίως για autofocus :)

D60Q8670.JPG

D60Q8702.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Τελικά ήταν ο φακός. Μόλις βγήκα και άρχισα να τραβάω ότι βρω απλά για να δω ότι εστιάζει καλά με center focus point. Με τον 70-200 δεν έχασα ούτε μια φωτό, ακόμα και ζουμαρισμένος στα 200mm (260mm πραγματικά λόγω 1.3 crop) με 1/60 shutter speed.

Η φωτό με τον γάτο είναι στα 1/25 και 120mm και η φωτό με την ρόδα είναι στο 1/60 και 200mm αντίστοιχα. Όλα handheld.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα πάντως ότι ένας φακός μπορεί να είναι τόσο κακός ή να σου κάνει cripple την μηχανή τόσο άσχημα. Μπορεί και να έχει θέμα ο φακός αλλά είναι τόσο φτηνός που ούτε να τον δώσεις να τον δούνε δεν αξίζει.

Τέλος καλά λοιπόν. Μένει να μάθω την μηχανή γιατί έχει 200 menu options, ιδίως για autofocus :)

D60Q8670.JPG

D60Q8702.JPG

   Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες ....... τέλος καλό , όλα καλά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Τελικά ήταν ο φακός. Μόλις βγήκα και άρχισα να τραβάω ότι βρω απλά για να δω ότι εστιάζει καλά με center focus point. Με τον 70-200 δεν έχασα ούτε μια φωτό, ακόμα και ζουμαρισμένος στα 200mm (260mm πραγματικά λόγω 1.3 crop) με 1/60 shutter speed.

Η φωτό με τον γάτο είναι στα 1/25 και 120mm και η φωτό με την ρόδα είναι στο 1/60 και 200mm αντίστοιχα. Όλα handheld.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα πάντως ότι ένας φακός μπορεί να είναι τόσο κακός ή να σου κάνει cripple την μηχανή τόσο άσχημα. Μπορεί και να έχει θέμα ο φακός αλλά είναι τόσο φτηνός που ούτε να τον δώσεις να τον δούνε δεν αξίζει.

Τέλος καλά λοιπόν. Μένει να μάθω την μηχανή γιατί έχει 200 menu options, ιδίως για autofocus :)

D60Q8670.JPG

D60Q8702.JPG

Τέλος καλό, όλα καλά! Άντε και καλές λήψεις τώρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...