Προς το περιεχόμενο

Συνεχής ήχος σε UPS APC 700


kite26
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις συνδέσω το καλώδιο στην πρίζα ακούγεται από το UPS ένας συνεχής δυνατός ήχος. Σταματάει μετά από λίγο, αφού βγάλω το καλώδιο από την πρίζα. Τι φταίει; Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kite26 είπε

Καλησπέρα, μόλις συνδέσω το καλώδιο στην πρίζα ακούγεται από το UPS ένας συνεχής δυνατός ήχος. Σταματάει μετά από λίγο, αφού βγάλω το καλώδιο από την πρίζα. Τι φταίει; Τι να κάνω;

Τι ηχος?

μπιπ απο το ηχειο?

τσιτσιρισμα απο μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kite26 είπε

Καλησπέρα, μόλις συνδέσω το καλώδιο στην πρίζα ακούγεται από το UPS ένας συνεχής δυνατός ήχος. Σταματάει μετά από λίγο, αφού βγάλω το καλώδιο από την πρίζα. Τι φταίει; Τι να κάνω;

Βαλε ένα record να καταλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Βαλε ένα record να καταλάβουμε.

 

 

Με συγχωρείτε αλλά βίντεο από κινητό υπερέβαινε το όριο των 2 MB. Αυτή τη φορά μου άνοιξε το pc, ίσως επειδή πάτησα το διακόπτη του UPS 2 δευτερόλεπτα. Όμως συνεχίζει αυτός ο ήχος και αναβοσβηνει το φως. Ο ήχος πρέπει να προέρχεται από το UPS καθότι όταν ήταν κλειστό το pc και δεν άναβε, πάλι ακουγόταν. Είμαι σίγουρος ότι προέρχεται από το UPS.

 

Κοίταξα στο manual και λέει ότι μάλλον είναι η μπαταρία.

spacer.png

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kite26 είπε

 

 

 

Με συγχωρείτε αλλά βίντεο από κινητό υπερέβαινε το όριο των 2 MB. Αυτή τη φορά μου άνοιξε το pc, ίσως επειδή πάτησα το διακόπτη του UPS 2 δευτερόλεπτα. Όμως συνεχίζει αυτός ο ήχος και αναβοσβηνει το φως. Ο ήχος πρέπει να προέρχεται από το UPS καθότι όταν ήταν κλειστό το pc και δεν άναβε, πάλι ακουγόταν. Είμαι σίγουρος ότι προέρχεται από το UPS.

Θεωρώ ότι αυτος ειναι ο ήχος του alarm όταν δεν υπάρχει παροχή τάσης από το δίκτυο. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι περίεργο γιατί λογικά υπάρχει ρεύμα. Τσέκαρε για καλό και για κακό την πριζα που το έχεις.

Άλλη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανή είναι να είναι ο ήχος alarm ότι η μπαταρία του UPS δεν είναι φορτισμένη. Κατι πολύ πιθανό εάν μόλις το αγόρασες.

Το manual το διάβασες? Λογικά τα λέει αυτά. Τι είναι οι ηχητικές προειδοποιησεις και τι τα λαμπάκια.

Ποιο ακριβώς μοντέλο είναι?

Βαλε link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Θεωρώ ότι αυτος ειναι ο ήχος του alarm όταν δεν υπάρχει παροχή τάσης από το δίκτυο. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι περίεργο γιατί λογικά υπάρχει ρεύμα. Τσέκαρε για καλό και για κακό την πριζα που το έχεις.

Άλλη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανή είναι να είναι ο ήχος alarm ότι η μπαταρία του UPS δεν είναι φορτισμένη. Κατι πολύ πιθανό εάν μόλις το αγόρασες.

Το manual το διάβασες? Λογικά τα λέει αυτά. Τι είναι οι ηχητικές προειδοποιησεις και τι τα λαμπάκια.

Ποιο ακριβώς μοντέλο είναι?

Βαλε link

Είναι το μοντέλο BX700U. Η μπαταρία πρέπει να ναι γιατί το επιβεβαιώνει και το manual. Στην ενεργοποίηση συνεχής ήχος και αναβόσβημα. Η διάρκεια μπαταρίας είναι 3-5 χρόνια, όσο έχω δηλαδή το pc. Οπότε όλα συνηγορούν προς τα εκεί. Στο εγχειρίδιο αναφέρει ότι δεν μπορώ να κάνω μόνος μου την αντικατάσταση μπαταρίας σε αυτό το μοντέλο. Και τώρα;

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
30 λεπτά πριν, kite26 είπε

Είναι το μοντέλο BX700U. Η μπαταρία πρέπει να ναι γιατί το επιβεβαιώνει και το manual. Στην ενεργοποίηση συνεχής ήχος και αναβόσβημα. Η διάρκεια μπαταρίας είναι 3-5 χρόνια, όσο έχω δηλαδή το pc. Οπότε όλα συνηγορούν προς τα εκεί. Στο εγχειρίδιο αναφέρει ότι δεν μπορώ να κάνω μόνος μου την αντικατάσταση μπαταρίας σε αυτό το μοντέλο. Και τώρα;

Δεν είναι ότι πιο εύκολο αλλά μπορείς να την αλλάξεις. Αλλιώς ένας τεχνικός μπορεί να στο κάνει. Γύρω στα 30-40€ υπολογίζω το κόστος της μπαταρίας. Κανένα 20αρι θα σου πάρει σίγουρα ο τεχνικός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν πιάνουνε τα χέρια σου (δηλαδή χρησιμοποιείς που και που κάποιο κατσαβίδι) προφανώς και μπορείς να αλλάξεις τη μπαταρία. Το κόκκινο καλώδιο στη κόκκινη υποδοχή και το μαύρο στην μαύρη.   

Εάν κατάλαβα σωστά το μοντέλο σου αυτή είναι η μπαταρία εδώ (τσέκαρέ το) με κόστος 66 ευρώ. Στο MSystems την ίδια τιμή. 

Στο παρακάτω βίντεο μπορείς να επαληθεύσεις και τον ήχο που κάνει όταν η μπαταρία τα έχει παίξει και είναι η ώρα της για αλλαγή.

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Πω ξενερα παιδιά...Αλλά τουλάχιστον βρήκαμε τι φταίει και πώς θα το διορθώσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αναμενόμενο είναι. Και στο αυτοκίνητο σου οι ίδιες μπαταρίες δεν αντέχουν παραπάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...