Προς το περιεχόμενο

Εικονες, file extensions, καταχωρησεις τους στα posts του wordpress


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετετρεψα προσφατα σχεδον ολες τις εικονες του site, offline στον υπολογιστη, σε webp.

Ιδιο ονομα, αντι για jpg ομως, .webp file extension.

Τις εχω ολες τις εικονες στον υπολογιστη, δεν τις εχω ανεβασει στον hosting server.

Υπαρχει κανενα plugin, να μπορει να 'διορθωσει' τις καταχωρησεις, για συγκεκριμενο φακελο, και να τις κανει οπου ειναι καταχωρημενες σε posts, αντι να ειναι .jpg, να ειναι .webp;

Εκτος και αν υπαρχει ισως, αλλη εναλλακτικη οδος, καποιο plugin που να κανει κατι σαν forward, αν δεν βρει πχ το man.jpg, να ψαξει να βρει το man.webp.

Υπαρχει plugin να τακτοποιησει αυτη την νεα κατασταση με την αλλαγη φορμα και file extension, για τα ιδια ακριβως filenames;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, CyberCr33p said:

Πρόσθεσε στο .htaccess το παρακάτω:

RewriteEngine On
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}/$1.webp -f
RewriteRule ^(.+)\.jpg$ /$1.webp [NC,T=image/webp]

 

Για καποιο λογο, δεν φαινεται να λειτουργει.

spacer.png

Τα posts, με τις καταχωρησεις τους 'αναμενουν' να δουν τις αντιστοιχες jpg εικονες, οι οποιες πια δεν υπαρχουν ομως αλλα αντικατασταθηκαν με τα ιδια filenames με file extension webp, και επειδη κατι δεν παει καλα, δεν εμφανιζει τις webp εικονες.

Γιατι δεν παιζει;

---

Θα με ενδιεφερε επισης οπως ειπα, αν γινεται, αυτη η 'μετατροπη'/μεταφραση, να γινει σε συγκεκριμενο φακελο και οχι γενικως σε ολο το site. Θα βολευε δε, αν υπαρχει η δυνατοτητα πολλων/τοπικων εννοω htaccess, περα απο το root, για να μην μπλεξω με paths, οπου εκει που ειναι το htaccess, σε ολο το folder και τα subfolders, να εφαρμοσει οτι γραφει εντος. Γινεται;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις το .htaccess μέσα στο φάκελο που θέλεις. Εάν δεν δουλεύει το παραπάνω τότε στείλε ένα μήνυμα στον webhost σου για να δει τι συμβαίνει. Δεν βλέπω όμως να υπάρχει κάποιο λάθος, αυτό στην ουσία όταν ζητάς το /wp-content/uploads/2024/04/test.jpg λέει στον web-server να στείλει στην πραγματικότητα το /wp-content/uploads/2024/04/test.webp και για να μπορέσει ο browser να κατάλαβει ότι πρόκειται για webp ρυθμίζει ως mime type το image/webp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τους πειραματισμους τους κανω αρχικα locally, στον mamp server στο mac μου, μηπως μπορεις να μου πεις τι να κοιταξω και που, μηπως μπορει καπου να παει το μυαλο σου γιατι δεν καταφερνει να δουλεψει;

Δεν εχω επι του παροντος, να απευθυνθω στον hosting provider, αφου αρχικα δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει τοπικα. Αν δεν μου δουλευει τοπικα, δεν εχει νοημα να κανω προς το παρον κατι στον server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...