Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό κατάστημα μάλλον κινέζικο!


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας γνωρίζετε το ηλεκτρονικο κατάστημα Fruugo;

Εχει επώνυμα προιόντα κυρίως ηλεκτρονικά σε πολύ χαμηλές τιμές και αυτο με βάζει σε υποψία εάν είναι γνήσια ή απομιμήσεις κινέζικων κατασκευών και  βέβαια αν είναι φερέγγυο κατάστημα αφού ζητάει  να προπληρωθουν οι αγορές μέσω κάρτας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα λαθος κατηγορια

https://www.insomnia.gr/forums/forum/20-internet/

Και προφανως δεν ασχολεισαι. Εκτος αν εχεις ορεξη να χασεις 40 ευρω για εναν εξωτερικο ssd 4tb ή 11 ευρω για ενα microsd sandisk 512gb

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω γιατι ήθελα να παραγγείλω ένα στουντιακο μικρόφωνο αξίας 400 ευρώ που το έχουν  στα 170 ευρώ.

Μην την πατήσω και παρω καμια μπαχατέλα και παλι ευχαριστω!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις τιμές που έχει ( 8T SSD εξωτερικό με usb3.1 κάτω από 13€), το ευτύχημα θα είναι να πάρεις κάτι αφού δώσεις το χρήμα, έστω και μπαχατέλα....
🤣
Το καλό είναι πως θα πληρώσεις μεν τζάμπα, γιατί δεν θα σου στείλει τίποτα,
αλλά από το "τίποτα" έχει μπόλικο απόθεμα και δεν ξεμένει...
https://prnt.sc/iq4Ggmxsdt5f

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 Εκτος αν εχεις ορεξη να χασεις 40 ευρω για εναν εξωτερικο ssd 4tb

Θα έπιασες ΑΑΑ κατηγορία κι εσύ, εντάξει, ας πάρει κάτι πιο φθηνό, αφού έχει από όλα το μαγαζί !!! 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fruugo δεν ξέρω αν είναι απατεώνες ή όχι αλλά βλέπω ότι πάσχει και αυτό από την λαίλαπα των counterfreight όπως όλα τα κινεζο-πολυ-καταστήματα π.χ. aliexpress αλλά και το ebay.

Βασικά υπάρχει ένα απαράβατος κανόνας. Αν κάτι είναι πολύ φθηνό για να είναι αληθινό, τότε (μάλλον) δεν είναι αληθινό. Και ένας ακόμη κανόνας είναι ότι δεν αγοράζουμε ποτέ αποθηκευτικά μέσα πολύ μεγάλης χωρητικότητας και πολύ χαμηλής τιμής από το ίντερνετ γιατί όλα, μα όλα είναι απάτες και δεν φταίει το κατάστημα γι' αυτό. Όταν τους αντιλαμβάνονται τους πετάνε αλλά αμέσως εμφανίζονται πάλι με διαφορετικά ονόματα και εκατοντάδες θετικά σχόλια.

Αν πάντως δέχεται paypal είναι καλό γιατί προσφέρει κάποια ασφάλεια.

Πάντως υπάρχει και άλλο thread για το fruugo.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ στο fruugo 140 περίπου, τι μπορει να σημαίνει αυτό και αξίζει να το ρισσκάρεις; Τι πράγμα θα σου δώσουν ,τι σχέση θα έχει με το αυθεντικό; Ενας φίλος είπε ότι μια στο τόσο μπορεί να είναι  πιστό αντίγραφο αλλά με ολα τα χαρακτηρτιστικα του αυθεντικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα από τόσα που σου γράψανε αν ακόμα πιστεύεις πως θα πάρεις αυτό που περιμένεις (αν έρθει δέμα βεβαι) τότε κάνε την δοκιμή και ενημέρωσε μας μέσα από 2-4 μήνες τη παρέλαβες (αν παρέλαβες) θα περιμένουμε εμείς.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Φίλοι μου μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ στο fruugo 140 περίπου, τι μπορει να σημαίνει αυτό και αξίζει να το ρισσκάρεις; Τι πράγμα θα σου δώσουν ,τι σχέση θα έχει με το αυθεντικό; Ενας φίλος είπε ότι μια στο τόσο μπορεί να είναι  πιστό αντίγραφο αλλά με ολα τα χαρακτηρτιστικα του αυθεντικού...

Δηλαδή στην καλύτερη θα είναι μαϊμού.

Δικά σου τα λεφτά,δικό σου και το ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, monoxromos είπε

Φίλοι μου μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ στο fruugo 140 περίπου, τι μπορει να σημαίνει αυτό και αξίζει να το ρισσκάρεις;

Θα επαναλάβω κάτι που έγραψα πριν...

14 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν κάτι είναι πολύ φθηνό για να είναι αληθινό, τότε (μάλλον) δεν είναι αληθινό.

 

4 ώρες πριν, monoxromos είπε

Τι πράγμα θα σου δώσουν ,τι σχέση θα έχει με το αυθεντικό;

Αυτό το "πράγμα" που θα σου στείλουν πιθανών να μην σου αρέσει.

4 ώρες πριν, monoxromos είπε

Ενας φίλος είπε ότι μια στο τόσο μπορεί να είναι  πιστό αντίγραφο αλλά με ολα τα χαρακτηρτιστικα του αυθεντικού...

Αυτό μπορεί και να ισχύει για κάποια περίπτωση που παίρνεις π.χ. μικρόφωνο από άγνωστη μάρκα και τελικά μπορεί να είναι αντίγραφο του κανονικού, αλλά μην περιμένεις και την ίδια ποιότητα κατασκευής και υλικών, ούτε την ίδια αντοχή και από δοση.

 

4 ώρες πριν, monoxromos είπε

μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ

Από παράλληλους εισαγωγείς έψαξες; Έχει την ίδια τιμή; Ποιο μικρόφωνο είναι, δώσε ένα λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, monoxromos είπε

Φίλοι μου μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ στο fruugo 140 περίπου, τι μπορει να σημαίνει αυτό και αξίζει να το ρισσκάρεις; Τι πράγμα θα σου δώσουν ,τι σχέση θα έχει με το αυθεντικό; Ενας φίλος είπε ότι μια στο τόσο μπορεί να είναι  πιστό αντίγραφο αλλά με ολα τα χαρακτηρτιστικα του αυθεντικού...

Έλα, πες την αλήθεια, δεν ρωτάς μπας και μάθεις αν είναι απάτη και δεν αγοράσεις να σωθείς,
όπως σου λέμε οι περισσότεροι εδώ, αλλά
ή τρολάρεις
ή προσπαθείς να πείσεις κι άλλους να τους δώσουν φράγκα (να τους τα χαρίσουν δηλαδή)
με την ψεύτικη ελπίδα πως θα πάρουν κάτι - έστω και κατώτερης ποιότητας αλλά αρκετά καλό - και δεν θα χάσουν τα λεφτά τους...

Εύχομαι απλά να τρολάρεις....
Γιατί αν συνεχίσεις θα πιστέψω πως κάτι βγάζεις κι εσύ από εκεί..

Επεξ/σία από SoullessRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, monoxromos είπε

Φίλοι μου μικρόφωνο θέλω να αγοράσω,στην επισημη αντιπροσωπεια της Ελλάδας κάνει 400 ευρώ στο fruugo 140 περίπου, τι μπορει να σημαίνει αυτό και αξίζει να το ρισσκάρεις; Τι πράγμα θα σου δώσουν ,τι σχέση θα έχει με το αυθεντικό; Ενας φίλος είπε ότι μια στο τόσο μπορεί να είναι  πιστό αντίγραφο αλλά με ολα τα χαρακτηρτιστικα του αυθεντικού...

Μπορεί απ' έξω να ειναι πιστό αντίγραφο με το ακριβό αλλά από μέσα να ειναι πιστό αντίγραφο με ένα που έχει αξία 5€ - 10€.
Μια στο τόσο μπορεί να ειναι πιστό αντίγραφο, αλλά αξίζει να το ρισκάρεις;

Δες ένα παράδειγμα το link https://prnt.sc/iq4Ggmxsdt5f  που έβαλε ο φίλος πιο πάνω για το portable ssd τι έχει μέσα και θα καταλάβεις τι παίζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ή δεν έγινα κατανοητός ή κάποιος θέλει να προκαλέσει εδώ μέσα δεν θα τον ακολουθήσω γιατί όπως λεει κι ο λαός ....θα βγώ χαμένος!

Μίλησα για προιόν ιμιτασιόν, μαιμού οτιδήποτε τελος πάντως που όμως έχει ακριβώς ίδιο  όνομα, ίδιο λογότυπο με το αυθεντικό. Η ευθύνη είναι της αυθεντικής εταιρίας που  έπρεπε να πάρει μια ισχυρή δικαστική απόφαση για όποιον χρησιμοποιεί το όνομα της ή το λογότυπο της να έχει νομικές επιπτώσεις , αστικές και ποινικές για να προστατεύεται και ο  πιθανός αγοραστής. Δεν είναι κακό να ψάχνεις να βρεις κάτι που θέλεις σε καλύτερη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φέρει κάποια ευθύνη η "μαμά" εταιρεία θα πρέπει το προϊόν να αγοραστεί από επίσημο μεταπωλητή. Δεν φτάνει να έχει το ίδιο logo και το ίδιο όνομα με το αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, monoxromos είπε

Προφανώς ή δεν έγινα κατανοητός ή κάποιος θέλει να προκαλέσει εδώ μέσα δεν θα τον ακολουθήσω γιατί όπως λεει κι ο λαός ....θα βγώ χαμένος!

Μίλησα για προιόν ιμιτασιόν, μαιμού οτιδήποτε τελος πάντως που όμως έχει ακριβώς ίδιο  όνομα, ίδιο λογότυπο με το αυθεντικό. Η ευθύνη είναι της αυθεντικής εταιρίας που  έπρεπε να πάρει μια ισχυρή δικαστική απόφαση για όποιον χρησιμοποιεί το όνομα της ή το λογότυπο της να έχει νομικές επιπτώσεις , αστικές και ποινικές για να προστατεύεται και ο  πιθανός αγοραστής. Δεν είναι κακό να ψάχνεις να βρεις κάτι που θέλεις σε καλύτερη τιμή. 

Τι γράφεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...