Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να γίνω γεωπόνος ή όχι (από άποψη αμοιβής)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, 

 Είμαι 19 χρόνων και βρίσκομαι στην β' τάξη του τομέα γεωπονίας σε ένα εσπερινό ΕΠΑΛ, όπως είναι λογικό θέλω να ασχοληθώ με την γη. Το θέμα είναι όμως ότι έχω ακούσει ότι δεν πληρώνεσαι καλά ως γεωπονος.Όποτε έχω το εξής ερώτημα για όσους γνωρίζουν (για το οικονομικό και όχι μόνο):

 1) Να σπουδάσω (5 χρόνια) στο γεωπονικό και επειδή έχουμε κτήματα με ελιές και ένα εν δυνάμει γεωπονικό κατάστημα, να ασχολούμαι με το χωράφι, με το κατάστημα και να είμαι σύμβουλος μερικών αγροτών;

2) Να τελειώσω το ΕΠΑΛ και να κάνω μετά λυκειακή φοίτηση και να ασχοληθώ με τα κτήματα;

3) Να πάω στο εξωτερικό ως γεωπόνος και να αφήσω πίσω τα κτήματα και το μαγαζί;

4) να προσπαθήσω να πάω σε κάποια εταιρεία τεχνολογίας τροφίμων και να ασχολούμαι όποτε μπορώ με τα κτήματα;

Θέλω να ακούσω την γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπερκαλύπτει ο μισθός τις ανάγκες που έχει. Δηλαδή αν για παράδειγμα (νερό, φόροι, ρεύμα, κλπ) απορροφούν ένα ποσοστό εκτός αυτού θα πρέπει να έχεις και για ψώνια (εννοώ ρούχα κλπ που δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης) και για να πας καμία εκδρομή ίσως. Όποτε αν οι φόροι κλπ κοστίζουν 1000€ ,ο ικανοποιητικός μισθός είναι γύρω στα 1300+ €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να εισαι επαρχια τρεχα για γεωπονος. Αν εισαι σε μεγαλο αστικο κεντρο και δε σου αρεσει η γη/επαρχια ξεχνα το.

Επαρχια (π.χ Κρητη) οι γεωπονοι ειναι οι γιατροι της γης και τρεχουν απο κτημα σε κτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι Αθήνα αλλά όπως έγραψα πιο πάνω σκοπεύω να σπουδάσω γεωπόνος και να πάω στην Κρήτη. Απλά το θέμα μου είναι το οικονομικό γιατί γράφονται πολλά και σε αυτή την σελίδα αλλά και σε άλλες που έχω δει σχετικά με το οικονομικό που δεν είναι ικανοποιητικό για τον μέσο Έλληνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/04/2024 at 15:08, shootkgoal said:

Τώρα είμαι Αθήνα αλλά όπως έγραψα πιο πάνω σκοπεύω να σπουδάσω γεωπόνος και να πάω στην Κρήτη. Απλά το θέμα μου είναι το οικονομικό γιατί γράφονται πολλά και σε αυτή την σελίδα αλλά και σε άλλες που έχω δει σχετικά με το οικονομικό που δεν είναι ικανοποιητικό για τον μέσο Έλληνα 

ειδικα Κρητη δεν υπαρχει θεμα. Οπως γνωριζεις απειροι γεωργοι που χρειαζονται συμβουλες και προιοντα.

Αν εισαι και λιγο εξω απο τις μεγαλες πολεις ακομα καλυτερα! Αν κατεβεις κατω σου προτεινω να κανεις μια συζητηση απο κοντα με ενα γεωπονο που θα σε βοηθησει. Πιστευω ομως οτι το μισθο που αναφερεις το βγαζεις οχι στην αρχη αλλα μετα απο 1-2 χρονια

 

Υ,Γ: Κρητη τα κοστη ειναι σχεδον τα μισα αποτι στις μεγαλες πολεις στερεα Ελλαδα

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε, κράτα μαγαζί για βασική δουλειά και ελιές για έξτρα εισόδημα και μέσω του μαγαζιου κάνε γνωριμίες για εξτραδακια να δίνεις συμβουλές για χωράχια και τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...