Προς το περιεχόμενο

Κουφώματα PVC


dionisis1960a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να αλλάξω κουφώματα. Για λόγους οικονομίας βάζω πλαστικά PVC.  Έχω προσφορά  για Gealan S8000 και   KOMMERLING 76 MD. Τα Gealan από ό,τι κατάλαβα κατασκευάζονται στη Θράκη, είναι αρκετά φθηνότερα. Τα KOMMERLING είναι γνωστά γερμανικά  ακριβότερα 15% περίπου. Τι να προτιμήσω; Τα  Gealan είναι σχετικά καλής ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dionisis1960a είπε

Πρόκειται να αλλάξω κουφώματα. Για λόγους οικονομίας βάζω πλαστικά PVC.  Έχω προσφορά  για Gealan S8000 και   KOMMERLING 76 MD. Τα Gealan από ό,τι κατάλαβα κατασκευάζονται στη Θράκη, είναι αρκετά φθηνότερα. Τα KOMMERLING είναι γνωστά γερμανικά  ακριβότερα 15% περίπου. Τι να προτιμήσω; Τα  Gealan είναι σχετικά καλής ποιότητας;

Κοίτα και εδώ αν σε βολεύει σαν περιοχή, έχουν ολόκληρη μονάδα που τα κατασκευάζουν pvc και αλουμινίου. https://alu-syn.gr/ 

Στο σπίτι των γονιών μου τα έχουμε περίπου 15 χρόνια και είναι σαν καινούρια και τον Οκτώβριο έβαλα στο δικό μου σπίτι..  Εννοείται ότι σαν ποιότητα και μόνωση έχει μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με αυτά που είχαμε βάλει πριν 15 χρόνια.. Και στα δύο σπίτια pvc έχουμε βάλει.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dionisis1960a είπε

Πρόκειται να αλλάξω κουφώματα. Για λόγους οικονομίας βάζω πλαστικά PVC.  Έχω προσφορά  για Gealan S8000 και   KOMMERLING 76 MD. Τα Gealan από ό,τι κατάλαβα κατασκευάζονται στη Θράκη, είναι αρκετά φθηνότερα. Τα KOMMERLING είναι γνωστά γερμανικά  ακριβότερα 15% περίπου. Τι να προτιμήσω; Τα  Gealan είναι σχετικά καλής ποιότητας;

Εξαρταται απο που εισαι. Αν εισαι κρητη δε θα σου προτεινα τα pvc εχει αρκετη ζεστη που δεν εχει ουτε η θρακη ουτε η γερμανια και δεν ξερει κανεις την αντοχη τους...
εγω πριν 5-6 χρονια που εβαλα, αναμεσα σε pvc και την ακριβή σειρα μιας μαρκας αλουμινίου η διαφορα ηταν πολυ μικρη. Και μεσο του εξοικονομω μου επιασαν περιπου στα 13κ για 11 (πορτες παραθυρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι δεδομένο ότι θα βάλω PVC και όχι αλουμίνιο. Πρόκειται για σπίτι στον Μαραθώνα Αττικής κοντά στη θάλασσα. Η απορία μου είναι αν τα Gealan S8000 που δεν τα ξέρω είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει την ακριβή σειρά της Kommerling σε PVC και δεν το μετάνοιωσα.Τα έχω 10+ χρόνια.Έχουν μηχανισμούς για βαρειά χρήση και αντέχουν και στην αλμύρα της θάλλασας αν και δεν είμαι κοντά σε παραθαλλάσια περιοχή.Και το σημαντικότερο , όποτε τους χρειάστηκα (πχ μκροδιορθώσεις στον μεντεσέ της πόρτας) ήρθαν από Αθήνα να με εξυπηρετήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε οι έχοντες να πείτε γνώμες για τα pvc; Εταιρίες, σειρές, τιμές;

Φαντάζομαι το μεγάλο τους πλεονέκτημα η μονωτική τους ικανότητα, σωστά;

Κέντρο Πειραιά, αξίζουν να προτιμηθούν από αντίστοιχα αλουμίνια;

Έχει σημαντική διαφορά τιμής από τα αλουμινένια;

Για την ώρα φαίνεται να έχουν διάρκεια ζωής και τα pvc αλλά ακόμα δεν έχουν τα χρόνια των αλουμινένιων.

Προβλήματα που έχουν ακουστεί στο παρελθόν, πετσικαρίσματα, κιτρινίσματα κλπ είναι κάτι που υπάρχει ακόμα(ας πούμε πχ σε μια οικονομική σειρά);

Οποιαδήποτε βοήθεια - πληροφορία, καλοδεχούμενη και βοηθητική για το φόρουμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 4-5  χρόνια έβαλα ένα παράθυρο  pvc δίφυλλο ανοιγόμενο και με ανάκλιση στο ένα φύλλο.

Πρέπει να είναι αυτά που κατασκευάζονται Βόρεια Ελλάδα. Λειτουργικό καλή ποιότητα δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα.. Από leroy merlin το πήρα που κάθε καλοκαίρι Ιούλιο - Αυγουστο έχει προσφορά 25 με 30% σε pvc και αλουμίνια.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Κουφώματα PVC

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...