Προς το περιεχόμενο

Private dns (adguard)


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιώ στο android κινητό το dns.adguard.com για να μπλοκάρω στις διαφημίσεις. Δεν έχω παράπονο αν και μερικές φορές πετάει κάτι μηνύματα το κινητό ότι δεν έχει σύνδεση, κάπως έτσι. Αλλά μια χαρά λειτουργεί το internet. Μια φορά μόνο είχα θέμα που δε συνδεόμουν και αναγκάστικα να το βγάλω. Αλλά ήταν για 1 μέρα μόνο

απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει λόγος να μη το χρησιμοποιώ ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και μένα κάποιες φορές. Συνήθως είναι θέμα του DNS. Γενικά είναι καλό να χρησιμοποιείς DNS servers απο εταιρείες που εμπιστεύεσαι. Γενικά ο AdGuard είναι έμπιστος και αποτελεσματικός. Είναι λίγο αργός για Ελλάδα αλλά ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει και τόσο διαφορά. Δοκίμασε αν θες και τον NextDNS (δωρεάν μέχρι 300Κ queries το μήνα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα και εγώ να ρήξεις μία ματιά στο NextDNS καθώς σου δίνει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία. Μπορείς να δεις τα queries ανά συσκευή ακόμα και live το οποίο είναι πολύ χρήσιμο για να διαγνώσεις προβλήματα. Σου εμφανίζει στατιστικά συγκεντρωμένα σε ένα ωραίο dashboard. Μπορείς να κάνεις whitelist ή blacklist μεμονωμένα subdomains όπως π.χ. σε κάτι σα το Pi-Hole. Έχει πολλά έτοιμα blocklists από τα οποία μπορείς να διαλέξεις και πολλές ακόμα δυνατότητες.

Υπάρχει ένα όριο 300Κ queries ανά μήνα πριν να πρέπει να πληρώσεις όπως ανέφερε και ο φίλος @georgerov. Αλλά από την εμπειρία μου πολλών μηνών χρήσης του NextDNS σε δίκτυο με πολλές IoT συσκευές, ο αριθμός αυτός είναι πολύ γενναιόδωρος και θα δυσκολευτείς πολύ να τον πιάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, crispy_mummy είπε

Θα πρότεινα και εγώ να ρήξεις μία ματιά στο NextDNS καθώς σου δίνει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία. Μπορείς να δεις τα queries ανά συσκευή ακόμα και live το οποίο είναι πολύ χρήσιμο για να διαγνώσεις προβλήματα. Σου εμφανίζει στατιστικά συγκεντρωμένα σε ένα ωραίο dashboard. Μπορείς να κάνεις whitelist ή blacklist μεμονωμένα subdomains όπως π.χ. σε κάτι σα το Pi-Hole. Έχει πολλά έτοιμα blocklists από τα οποία μπορείς να διαλέξεις και πολλές ακόμα δυνατότητες.

Υπάρχει ένα όριο 300Κ queries ανά μήνα πριν να πρέπει να πληρώσεις όπως ανέφερε και ο φίλος @georgerov. Αλλά από την εμπειρία μου πολλών μηνών χρήσης του NextDNS σε δίκτυο με πολλές IoT συσκευές, ο αριθμός αυτός είναι πολύ γενναιόδωρος και θα δυσκολευτείς πολύ να τον πιάσεις.

Ακόμα και να τον πιάσει, είναι 20 δολάρια το χρόνο, όχι και τόσο τρομερό ποσό για τέτοια υπηρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία παιδιά ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Πάντως και με αυτό μια χαρά είμαι. Το παρατήρησα πρόσφατα που έκανα επαναφορά σε ένα κινητό και μου εμφάνιζε διαφημίσεις και λέω κάτι δε πάει καλά σε σχέση με ένα άλλο κινητό που χρησιμοποιώ. Άλλη εμπειρία πλοήγησης 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ κι εγώ για να κόβω τις διαφημίσεις. Οι μόνες περιπτώσεις που πρέπει να το απενεργοποιήσω προσωρινά είναι όταν χρειάζεται να κάνω κάποιο sign in σε free wifi (αεροδρόμια, ξενοδοχεία κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alxandros_gr είπε

Sign in σε free wifi (αεροδρόμια, ξενοδοχεία κτλ)

Καλό θα είναι να το αποφεύγεις αυτό (για λόγους ασφάλείας), καλύτερα μπαίνε με τα Data του πακέτου σου, αν είσαι Ευρώπη ισχύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...