Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με google payments σε wordpress


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. εχω φτιαξει μια ιστοσελιδα για εναν φιλο οπου νοικιαζει ενα μικρο σπιτακι.

θελει μεσω της σελιδας του να μπορει ο πελατης να πληρωσει ολο το ποσο ή προκαταβολη , μεσω cards/google pay/apple pay.

Ουσιαστικα δηλαδη το μονο που θελω ειναι ενα μικρο παραθυρακι οπου θα πεταει μια φορμα με τα στοιχεια καρτας , το ποσο οπου θα γραφει ο πελατης και το κουμπακι απο κατω google/aple pay.

επειδη δεν εχω τη παραμικρη ιδεα απο κωδικα -api κτλ ο ευκολοτερος τροπος για να γινει αυτο ποιος ειναι?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις κάποιο payment gateway που δέχεται μεταξύ άλλων και google pay ώστε να το κάνεις πιο εύκολο για εσένα. Έχει πολλά η αγορά παγκοσμίως.

Αν πας να το κάνεις μόνος θεωρώ πως θα παιδευτείς άδικα και δεν θα πληρωθείς τον κόπο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το κανω επι πληρωμη, το εφτιαξα για να βοηθησω μονο. ολα δοηυλευουν ρολοι μονο αυτο μου εχει μεινει. εχεις να προτεινεις καποιο plugin που να ειναι ΠΟΛΥ ευκολο η εστω να εχει εναν οδηγο 1-2-3-4? οτι και να προσπαθησα δεν βγαζω ακρη.

Eπισης θα ηθελα ο χρηστης να διαλεγει το ποσο που θα πληρωσει και οχι να ειναι fixed απτο site.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διάλεγα κάποιο payment gateway όπως η PayPal. Η PayPal ακόμα δεν ενσωματώνει Google Pay/Apple Pay (ενσωματώνει όλες τις κάρτες) αλλά θεωρώ πως δεν θα αργήσει να το κάνει. Δεν θα ήθελα πάντως να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο gateway. Έχει η αγορά 3-4 πολύ μεγάλα. Αν θες googlαρέ 'το και δοκίμασε κάποιο από εκείνα. Έχουν όλα testing environment. Έχουν όμως και μεγάλο fee (σε ορισμένες περιπτώσεις ξεπερνά το 5%) οπότε αν έχεις μικρό περιθώριο κέρδους, δεν σε συμφέρει καθόλου.

Τώρα, ως προς το να διαλέγει ο χρήστης το ποσό που θα πληρώσει, προσωπικά δεν γνωρίζω πως γίνεται. Ξέρω ότι ο χρήστης πληρώνει ό,τι δείχνει το cart ή το service που αγοράζει. Το να πληρώνει κάτι διαφορετικό, δεν το έχω προσπαθήσει ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...