Προς το περιεχόμενο

Πρώτη μηχανή


JohnnyK02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

Οδηγάω αυτοκίνητο εδώ και 5 χρόνια, κ θέλω εδώ και καιρό να δώσω δίπλωμα και για μηχανή. (Δίπλωμα Α2 μπορώ τώρα λόγω ηλικίας). Το καθυστέρησα διότι ήθελα να μαζέψω χρήματα για να αγοράσω μια μηχανή εφόσον πάρω δίπλωμα. Δεν ήθελα να πάρω το δίπλωμα κ να το αφήσω στην άκρη να κάθεται.

Και φτάνουμε στο θέμα μου. Σαν πρώτη μηχανή, πόσα κυβικά προτείνεται ότι θα πρέπει να κοιτάξω? 125cc ή κ μεγαλύτερες (πχ 300cc) θα είναι εντάξει? Είναι κ το θέμα ότι δεν θέλω να την αλλάξω πάλι σε λίγα χρόνια. Δεν με ενδιαφέρουν οι κόντρες, τέρμα το γκάζι κλπ αλλά περισσότερο οι μετακινήσεις στο κέντρο της πόλης, και καμιά εξόρμηση εάν κάνω με παρέες. Τι προτείνετε?

Μιλάμε πάντα για καινούρια μηχανή (όχι παπάκι), γτ από μεταχειρισμένη δεν ξέρεις τι να περιμένεις...

Σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από JohnnyK02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα τις ανάγκες σου. Θέλεις κάτι ευέλικτο, πρακτικό και οικονομικό, κυρίως για χρήση στην πόλη; Πας σε σκούτερ 125cc.

Θέλεις κάτι για να μάθεις να οδηγείς μοτοσικλέτα; Πας σε μικρό μοτοσικλετάκι 125-300cc.

Τι εννοείς "εξορμήσεις"; Για κάποιους τα 150 χλμ είναι βόλτα για καφέ και για άλλους θεωρείται ταξίδι. Σκοπεύεις να κάνεις πολλά χιλιόμετρα, να κινείσαι σε αυτοκινητοδρόμους, να ανεβάζεις δικάβαλο, να φορτώνεις πράγματα; Ανεβαίνεις σε κυβικά.
 

Επεξ/σία από BLiTzER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Ανάλογα τις ανάγκες σου. Θέλεις κάτι ευέλικτο, πρακτικό και οικονομικό, κυρίως για χρήση στην πόλη; Πας σε σκούτερ 125cc.

Θέλεις κάτι για να μάθεις να οδηγείς μοτοσικλέτα; Πας σε μικρό μοτοσικλετάκι 125-300cc.

Τι εννοείς "εξορμήσεις"; Για κάποιους τα 150 χλμ είναι βόλτα για καφέ και για άλλους θεωρείται ταξίδι. Σκοπεύεις να κάνεις πολλά χιλιόμετρα, να κινείσαι σε αυτοκινητοδρόμους, να ανεβάζεις δικάβαλο, να φορτώνεις πράγματα; Ανεβαίνεις σε κυβικά.
 

Για να μάθω να οδηγάω μοτοσυκλέτες... Μου αρέσουν οι naked περισσότερο... έχω δει μερικές πχ bmw g310r, honda cb300r, αλλά δεν ξέρω αν για πρώτη μηχανή θα είναι πολλά τα κυβικά κ να πάω σε κάτι μικρότερο ή δεν θα είναι πρόβλημα να το μάθω...

Πέρα από την χρήση στην πόλη, την θέλω να πηγαίνω τα σκ βόλτες κ εκτός πόλης μονοήμερα κ διήμερα... Έως 150-200χλμ απόσταση θα τα έκανα (για αρχή), δεν είναι θέμα...

Πράγματα όχι δεν σκοπεύω... Τα απολύτως απαραίτητα σε σακίδιο. Εννοείται κ σε αυτοκινητόδρομους θα πηγαίνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, JohnnyK02 είπε

Για να μάθω να οδηγάω μοτοσυκλέτες... Μου αρέσουν οι naked περισσότερο... έχω δει μερικές πχ bmw g310r, honda cb300r, αλλά δεν ξέρω αν για πρώτη μηχανή θα είναι πολλά τα κυβικά κ να πάω σε κάτι μικρότερο ή δεν θα είναι πρόβλημα να το μάθω...

Πέρα από την χρήση στην πόλη, την θέλω να πηγαίνω τα σκ βόλτες κ εκτός πόλης μονοήμερα κ διήμερα... Έως 150-200χλμ απόσταση θα τα έκανα (για αρχή), δεν είναι θέμα...

Πράγματα όχι δεν σκοπεύω... Τα απολύτως απαραίτητα σε σακίδιο. Εννοείται κ σε αυτοκινητόδρομους θα πηγαίνω...

 

Δε θα είναι πρόβλημα, όχι. Όλα τα μικρά μοτοσικλετάκια είναι ευκολοδήγητα. Μια χαρά θα σου είναι ένα 300 γι' αυτό που θέλεις.

Γενικά, συμφωνώ με τον Βασίλη από πάνω για το μεταχειρισμένο. Αλλά δεδομένου ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή σήμερα. Ρίξε μια ματιά στην αγορά και κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Δε θα είναι πρόβλημα, όχι. Όλα τα μικρά μοτοσικλετάκια είναι ευκολοδήγητα. Μια χαρά θα σου είναι ένα 300 γι' αυτό που θέλεις.

Γενικά, συμφωνώ με τον Βασίλη από πάνω για το μεταχειρισμένο. Αλλά δεδομένου ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή σήμερα. Ρίξε μια ματιά στην αγορά και κρίνεις.

Οκ.. Θα κοιτάξω την αγορά να δω γενικότερα τι παίζει σε τιμές κ ανάλογα θα καταλήξω... Λογικά στα 300 θα πάω πάντως... 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια , καλή σας ημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να βγάλεις Α2 δίπλωμα θα μάθεις σε 400άρα μηχανή (το μέγιστο για το δίπλωμα που βγάζεις). Οπότε μπορείς να δεις και εκεί πως σου φαίνεται και αν σου φαίνεται δυνατή κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού θα πας για Α2, μη πάρεις κάτι μικρότερο από 300-400 κυβικά. Και εγώ προτείνω φουλ μεταχειρισμένη, αν βρεις καμία καλή περίπτωση με ενημερωμένο βιβλίο σέρβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ακόμα καλύτερα. Αλλά γενικά με τις μηχανές πιστεύω πως πρέπει να δοκιμάσεις πρώτα 1-2 είδη για να βρεις ποια σου αρέσει, οπότε μην επενδύσεις εξ αρχής πολλά λεφτά σε καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Αν πας να βγάλεις Α2 δίπλωμα θα μάθεις σε 400άρα μηχανή (το μέγιστο για το δίπλωμα που βγάζεις). Οπότε μπορείς να δεις και εκεί πως σου φαίνεται και αν σου φαίνεται δυνατή κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού θα πας για Α2, μη πάρεις κάτι μικρότερο από 300-400 κυβικά. Και εγώ προτείνω φουλ μεταχειρισμένη, αν βρεις καμία καλή περίπτωση με ενημερωμένο βιβλίο σέρβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ακόμα καλύτερα. Αλλά γενικά με τις μηχανές πιστεύω πως πρέπει να δοκιμάσεις πρώτα 1-2 είδη για να βρεις ποια σου αρέσει, οπότε μην επενδύσεις εξ αρχής πολλά λεφτά σε καινούρια. 

Σωστό αυτό για τα 400... Για 300-400 θα πάω ανάλογα κ τι θα βρω στην αγορά κ πως θα την δω την αντίστοιχη στα μαθήματα...

Το θέμα με τις μεταχειρισμένες είναι ότι δεν ξέρω πολλά από μηχανές κ θέλει πολύ ψάξιμο μην πέσω σε καμία με προβλήματα πολλα. Αλλά και ενημερωμένο το βιβλίο σέρβις. Χρόνο έχω, θα το ψάξω. Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θες καθαρα για πολη και μονο φαση πάνε ελα στην δουλειά κλπ? αν ναι πας σε οτιδιποτε 125 (παντα με abs)
το θελεις να πηγαίνεις και λίγο εκτός πόλης να βγεις λιγο και στην ταχεια? πας σε καποιο 500 550 (δλδ καποιο 48 αλογα a2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

το θες καθαρα για πολη και μονο φαση πάνε ελα στην δουλειά κλπ? αν ναι πας σε οτιδιποτε 125 (παντα με abs)
το θελεις να πηγαίνεις και λίγο εκτός πόλης να βγεις λιγο και στην ταχεια? πας σε καποιο 500 550 (δλδ καποιο 48 αλογα a2)

Επειδή το θέλω κ για εκτός πόλης, ναι προς τα εκεί θα κοιτάξω, θα δω τώρα τι θα βρω κ με πόσα... 300-500 που να είναι Α2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, JohnnyK02 said:

Επειδή το θέλω κ για εκτός πόλης, ναι προς τα εκεί θα κοιτάξω, θα δω τώρα τι θα βρω κ με πόσα... 300-500 που να είναι Α2...

αν θες εκτος πολης μην κοιτας κατω απο 500 καθος 250/300 δεν προσφερουν τπτ στην πολη (δλδ οικονοια δεν θα εχεις) αλλα ταυτοχρονα εξω ζωρια

εισαι 500

δλδ voge 525 dsx honda 500m cfmoto 450 mt
αυτα σε adventure μετα αν θες γυμνο κλπ εχει και εκει επηλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Black Demis είπε

αν θες εκτος πολης μην κοιτας κατω απο 500 καθος 250/300 δεν προσφερουν τπτ στην πολη (δλδ οικονοια δεν θα εχεις) αλλα ταυτοχρονα εξω ζωρια

εισαι 500

δλδ voge 525 dsx honda 500m cfmoto 450 mt
αυτα σε adventure μετα αν θες γυμνο κλπ εχει και εκει επηλογες

Σε ευχαριστώ, θα το ψάξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...