Προς το περιεχόμενο

Ακτινοβολία έξυπνοι μετρητές ΔΕΗ


StuartLittle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εικόνα για το πώς λειτουργούν οι έξυπνοι μετρητές της ΔΕΗ? Διάβασα σε διάφορα site ότι βγάζουν πολύ ακτινοβολία και δημιουργούν θέματα υγείας. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτά είναι έγκυρα ή fake news. Ξέρει/έχει διαβάσει κάποιος πόση ακτινοβολία εκπέμπουν και πόσο είναι τα επιτρεπτά όρια? Είναι σαν ένα router WiFi? 

  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, StuartLittle είπε

Έχει κάποιος εικόνα για το πώς λειτουργούν οι έξυπνοι μετρητές της ΔΕΗ? Διάβασα σε διάφορα site ότι βγάζουν πολύ ακτινοβολία και δημιουργούν θέματα υγείας. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτά είναι έγκυρα ή fake news. Ξέρει/έχει διαβάσει κάποιος πόση ακτινοβολία εκπέμπουν και πόσο είναι τα επιτρεπτά όρια? Είναι σαν ένα router WiFi? 

Οπως ένα κινητό τηλέφωνο.

 

Για βάλε μερικά απο τα sites που λες να γελάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, StuartLittle είπε

Έχει κάποιος εικόνα για το πώς λειτουργούν οι έξυπνοι μετρητές της ΔΕΗ? Διάβασα σε διάφορα site ότι βγάζουν πολύ ακτινοβολία και δημιουργούν θέματα υγείας. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτά είναι έγκυρα ή fake news. Ξέρει/έχει διαβάσει κάποιος πόση ακτινοβολία εκπέμπουν και πόσο είναι τα επιτρεπτά όρια? Είναι σαν ένα router WiFi? 

Τα έχω διαβάσει τα ψεκασμένα άρθρα.... Μόνο αυτό είναι. ΨΕΚΑΣΜΕΝΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Οπως ένα κινητό τηλέφωνο.

 

Για βάλε μερικά απο τα sites που λες να γελάσουμε.

Κάπου το διάβασα και έκανα μια αναζήτηση και μου τα έβγαλε.. μέχρι και για πορείες στο εξωτερικό βρήκα..

Αλλά πουθενά δεν βρήκα να λέει κάποιος την ακριβή τιμή ακτινοβολίας που εκπέμπουν..

 

https://www.google.com/search?q=έξυπνος+μετρητής+ρεύματος+ακτινοβολία&oq=&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCQgAECMYJxjqAjIJCAAQIxgnGOoCMgkIARAjGCcY6gIyCQgCECMYJxjqAjIJCAMQIxgnGOoCMgkIBBAjGCcY6gIyCQgFECMYJxjqAjIJCAYQIxgnGOoCMgkIBxAjGCcY6gIyCQgIECMYJxjqAjIJCAkQIxgnGOoCMgkIChAjGCcY6gIyCQgLECMYJxjqAjIJCAwQIxgnGOoCMgkIDRAjGCcY6gIyCQgOECMYJxjqAjIRCA8QABgDGEIYjwEYtAIY6gIyEQgQEAAYAxhCGI8BGLQCGOoCMhEIERAAGAMYQhiPARi0AhjqAjIRCBIQABgDGEIYjwEYtAIY6gIyDwgTEC4YAxiPARi0AhjqAtIBBi0xajBqN6gCFLACAQ&client=ms-android-xiaomi&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8&chrome_dse_attribution=1

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιό σκεπτικό να εκπέμπουν ακτινοβολία;

Επειδή έχουν ηλεκτρονική διάταξη αντί ηλεκτρο-/μηχανική
ή τους αρέσει να καίνε το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξερει κανεις την τεχνολογια των μετρητων της δεδδηε;;

ποιο μηχανημα, πως συνδεεται στο δικτυο (zigbee  , gprs κλπ)

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αυτόν βάζουν.
Καθεαυτός ο μετρητής τί ακτινοβολία να παράγει παραπάνω από άλλες συσκευές;
Λες και μιλάμε για ραδιενεργά ισότοπα.

https://www.meidanis.gr/el/proionta/diaxeirisi-energeias/fotoboltaika/metrites-energeias-net-metering/set-metritis-energeias-monofasikos-gia-net-metering-modem-tilemetrias-500-sx1a1sels05.html

Αυτό που παράγει κάτι, είναι το πρόσθετο που βάζουν για να συνδεθεί με δίκτυο κινητής,
αλλά κι εκεί τί παραπάνω να παράγει από ένα κινητό τηλέφωνο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξωτερικό υπάρχουν αναφορές για ακτινοβολία όντως (νομίζω Αμερική) αλλά οι μετρητές εκεί λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο. Έχουν ένα δίκτυο δικό τους κάτι σαν grid και εκπέμπουν μεταξύ τους τα δεδομένα μέχρι κάποια κεραία που λαμβάνει. Οπότε πρακτικά όλοι οι μετρητές είναι αναμεταδοτες για όλους τους μετρητές σε συνεχή βάση και σε χαμηλές νομίζω συχνοτητες (δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω οι χαμηλές φτάνουν μακριά αλλά είναι όντως επιβλαβεις).

Εδώ δεν είναι έτσι. Modem 4g κάρτα κινητού και στέλνει δεδομένα για τον εαυτό του. Λογικα όχι συνέχεια αλλά και συνέχεια να στέλνει είναι όπως όλα τα κινητά που ανά Χ δευτερόλεπτα στέλνουν στοιχεία ελέγχου στην κεραία κινητής.

Ίσως πιο ωραίο θα ήταν να μπορείς να βάλεις οπτικό μόντεμ και να συνδεθεί με τις οπτικές ίνες του κτηρίου (ίσως σε 100 χρόνια)...

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Στο εξωτερικό υπάρχουν αναφορές για ακτινοβολία όντως (νομίζω Αμερική) αλλά οι μετρητές εκεί λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο. Έχουν ένα δίκτυο δικό τους κάτι σαν grid και εκπέμπουν μεταξύ τους τα δεδομένα μέχρι κάποια κεραία που λαμβάνει. Οπότε πρακτικά όλοι οι μετρητές είναι αναμεταδοτες για όλους τους μετρητές σε συνεχή βάση και σε χαμηλές νομίζω συχνοτητες (δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω οι χαμηλές φτάνουν μακριά αλλά είναι όντως επιβλαβεις).

Εδώ δεν είναι έτσι. Modem 4g κάρτα κινητού και στέλνει δεδομένα για τον εαυτό του. Λογικα όχι συνέχεια αλλά και συνέχεια να στέλνει είναι όπως όλα τα κινητά που ανά Χ δευτερόλεπτα στέλνουν στοιχεία ελέγχου στην κεραία κινητής.

Ίσως πιο ωραίο θα ήταν να μπορείς να βάλεις οπτικό μόντεμ και να συνδεθεί με τις οπτικές ίνες του κτηρίου (ίσως σε 100 χρόνια)...

Ναι, τα περισσότερα που βρήκα σαν επιχειρήματα ήταν για την Αμερική.. εκεί στήριζαν τα δεδομένα τους..

1 ώρα πριν, Jimis202 είπε

Ευχαριστώ, το διάβασα, αλλά δεν έβγαλα πολύ άκρη με τα τεχνικά.. 

Ξεχώρισα όμως κάποια κομμάτια που ίσως να είναι αυτό που ψάχνουμε. Ότι λειτουργεί με υπέρυθρες και το πως λειτουργεί η θύρα επικοινωνίας.

Screenshot_2024-04-22-19-18-22-189_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.356ddaac4b342a267ea11033dcae2c85.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-19-52-322_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.4713c1a712dae4685016b5772ef76234.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-22-07-530_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.6aa685bb322796582805f620879e85a0.jpg

Επεξ/σία από StuartLittle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, StuartLittle είπε

Ναι, τα περισσότερα που βρήκα σαν επιχειρήματα ήταν για την Αμερική.. εκεί στήριζαν τα δεδομένα τους..

Ευχαριστώ, το διάβασα, αλλά δεν έβγαλα πολύ άκρη με τα τεχνικά.. 

Ξεχώρισα όμως κάποια κομμάτια που ίσως να είναι αυτό που ψάχνουμε. Ότι λειτουργεί με υπέρυθρες και το πως λειτουργεί η θύρα επικοινωνίας.

Screenshot_2024-04-22-19-18-22-189_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.356ddaac4b342a267ea11033dcae2c85.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-19-52-322_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.4713c1a712dae4685016b5772ef76234.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-22-07-530_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.6aa685bb322796582805f620879e85a0.jpg

Αυτά είναι που σε τρομάζουν; Ούτε καν.

Το ένα είναι υπέρυθρες, δεν είναι λέιζερ.
Ένα μάτι που έχει οπτική θύρα ο μετρητής για επιτόπιο έλεγχο όπως τα τηλεκοντρόλ.

Και το άλλο είναι μια σειριακή ενσύρματη επικοινωνία, σα μια κλέμα ένα πράγμα.

Δηλαδή ας πούμε προσπέρασες την επικοινωνία μέσω 4G και κόλλησες σε αυτά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ηλεκτρονικοί μετρητές που έχουμε τώρα τα έχουν αυτά. Μάλιστα με την υπερυθρη θύρα η μέτρηση από τους καταμετρητες της δεδδηε γίνεται χωρίς λάθος και σε χρόνο dt. Αφού ουσιαστικά έχουν κάτι σαν "τηλεκοντρόλ" το οποίο διαβάζει την μετρηση και την αποθηκεύει.

Υπέρυθρες έχουν ΌΛΑ τα τηλεκοντρόλ που αποχωριστηκαν το καλώδιο από το 1980 και μετά. Δεν κάνει κανένα κακό είναι μικρής εμβέλειας, κλπ κλπ κλπ.

 

Και τώρα που το βλέπω η θύρα p1 θα επιτρέπει να έχουμε πάνω στο σπίτι module με το οποίο θα βλέπουμε από τον μετρητη κατευθείαν τι γράφει 

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

ξερει κανεις την τεχνολογια των μετρητων της δεδδηε;;

ποιο μηχανημα, πως συνδεεται στο δικτυο (zigbee  , gprs κλπ)

Στο πάνω μέρος τοποθετείται 2G/3G/4G modem (με σειριακή επαφή), όπου τοποθετούν κάρτα SIM της Vodafone.

Οι νεότεροι του διαγωνισμού λογικά θα έχουν και 5G, NB-IoT, LoraWan κλπ, για να μην χρειάζονται κάρτα SIM (κόστος)

Η ισχύς που εκπέμπουν δεν φαίνεται κάπου, λογικά θα είναι στα όρια της ΕΕ για τις ασύρματες επικοινωνίες.., νομίζω σαν πρότυπο έχουν το Dlms, αλλά δεν είμαι σίγουρος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StuartLittle είπε

Ναι, τα περισσότερα που βρήκα σαν επιχειρήματα ήταν για την Αμερική.. εκεί στήριζαν τα δεδομένα τους..

Ευχαριστώ, το διάβασα, αλλά δεν έβγαλα πολύ άκρη με τα τεχνικά.. 

Ξεχώρισα όμως κάποια κομμάτια που ίσως να είναι αυτό που ψάχνουμε. Ότι λειτουργεί με υπέρυθρες και το πως λειτουργεί η θύρα επικοινωνίας.

Screenshot_2024-04-22-19-18-22-189_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.356ddaac4b342a267ea11033dcae2c85.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-19-52-322_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.4713c1a712dae4685016b5772ef76234.jpg

Screenshot_2024-04-22-19-22-07-530_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.6aa685bb322796582805f620879e85a0.jpg

Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και δημιουργείς δράκους στο μυαλό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...