Προς το περιεχόμενο

Επιτρέπεται το πάρκινγκ στο σημείο που η ράμπα για είσοδο σε γκαράζ γίνεται πεζοδρόμιο;


GodzillaCover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ! 
 

Σαφη απάντηση δε βρήκα πουθενά, οπότε ας ρωτήσω εδώ. 

Το σχήμα μου είναι αστείο, αλλά δεν είμαι καλός ζωγραφος 😅. Δεξιά και αριστερά είναι εισοδοι πολυκατοικίας (δεξιά αυτή που μένω) και στον χώρο ανάμεσα χωράνε άνετα  τρία αυτοκίνητα αν ολοι παρκάρουν σωστά.

Είναι όμως κάνα δυο συγκεκριμένοι δε θέλουν να μπει άλλος πίσω τους και πάνε και το βάζουν 3-3.5 μετρα αφού έχει σταματήσει εντελώς η είσοδος. 

Οπότε εγώ, έχοντας αμάξι λίγο παραπάνω από 4 μέτρα, πάω πολλές φορές και τους κολλάω στα 5-10 εκατοστά και χωράω (έχουν χώρο μπροστά, δεν υπάρχει θέμα). Όμως αναγκαστικά πιάνω και μέρος τουλάχιστον του σημείου που έχω κυκλώσει με γαλάζιο. Αν δω ότι δεν τα υπολόγισα καλά και πιάνω όλο το γαλάζιο φεύγω γιατί φοβάμαι ότι θα μου το φάνε αυτοί που βγαίνουν από το γκαράζ. Συνηθως όμως δεν πιάνω όλο το γαλάζιο, αλλά μεγάλο μέρος του.

Απο ότι έχω παρατηρήσει το ίδιο κανουν και άλλοι στο ίδιο σημείο, και σε μεγαλύτερο βαθμό κιόλας. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι νόμιμο. Αυτό που έχω βρει στον ΚΟΚ είναι ότι δεν πρέπει να εμποδίζω την είσοδο και έξοδο από το γκαράζ. Από τη στιγμή που μπαίνουν και βγαίνουν είναι κομπλέ;

 

6C763A71-85AC-49E8-BE6C-CA4CFF582A39.jpeg

Επεξ/σία από GodzillaCover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θέση που παρκάρεις πρέπει να απέχει το λιγότερο 50 εκατοστά από την άκρη της εισόδου οπότε κακώς πιάνεις τα μπλε σημεία.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, NTC Labs said:

Η θέση που παρκάρεις πρέπει να απέχει το λιγότερο 50 εκατοστά από την άκρη της εισόδου οπότε κακώς πιάνεις τα μπλε σημεία.

Όταν λες από την άκρη της εισοδου; Από την άκρη της πόρτας; 

Αν είναι από την άκρη της πόρτας, με παίρνει να πιάσω και όλο το γαλάζιο, καθώς η πόρτα είναι μισο μέτρο μετά την αρχής της ράμπας. Αν εννοεις 50 εκατοστά απο εκεί που αρχίζει το γαλάζιο, με παίρνει να πιάνω το μισο γαλάζιο. 

Βέβαια δεν έχω βρει πουθενά στον ΚΟΚ να αναγράφεται κάτι τέτοιο για αυτό και γράφω εδώ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Όταν λες από την άκρη της εισοδου; Από την άκρη της πόρτας; 

Αν είναι από την άκρη της πόρτας, με παίρνει να πιάσω και όλο το γαλάζιο, καθώς η πόρτα είναι μισο μέτρο μετά την αρχής της ράμπας. Αν εννοεις 50 εκατοστά απο εκεί που αρχίζει το γαλάζιο, με παίρνει να πιάνω το μισο γαλάζιο. 

Βέβαια δεν έχω βρει πουθενά στον ΚΟΚ να αναγράφεται κάτι τέτοιο για αυτό και γράφω εδώ…

απο την ακρη της πορτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...