Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με διακοπή ρεύματος


Searcher36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια και χαρά σε όλους! Ένα πρόβλημα που όσους επαγγελματίες κ αν ρώτησα δεν βρήκε κανείς λύση. Έχω Lenovo laptop ThinkPad. Όταν συνδέω δεύτερη οθόνη (έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές) μετά από λίγο κόβεται το ρεύμα και το laptop και λειτουργεί μόνο με μπαταρία. Δοκίμασα ρυθμίσεις μπαταρίας, ρυθμίσεις ενέργειας, λειτουργικού, αλλαγή καλωδίων HDMI , τροφοδοτικου, αλλά τίποτα,  τα ίδια, ... Έχει κανείς με προτείνει κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Επεξ/σία από Searcher36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Searcher36 είπε

Γεια και χαρά σε όλους! Ένα πρόβλημα που όσους επαγγελματίες κ αν ρώτησα δεν βρήκε κανείς λύση. Έχω Lenovo laptop ThinkPad. Όταν συνδέω δεύτερη οθόνη (έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές) μετά από λίγο κόβεται το ρεύμα και το laptop και λειτουργεί μόνο με μπαταρία. Δοκίμασα ρυθμίσεις μπαταρίας, ρυθμίσεις ενέργειας, λειτουργικού, αλλαγή καλωδίων HDMI , τροφοδοτικου, αλλά τίποτα,  τα ίδια, ... Έχει κανείς με προτείνει κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Εννοείς ότι σταματάει να φορτίζει? Τι εννοείς κόβεται το ρεύμα και το λαπτοπ ?

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ , είναι να υπερθερμενεται η πλακέτα τροφοδοσίας επειδή είναι κοντά η έξοδος της δεύτερης οθονης και της ανεβάζει θερμοκρασία κατά την λειτουργία. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακούγεται αλλά είναι μια υπόθεση. 
Επισης δοκίμασε και με ένα Linux live usb μπας και είναι bug του λειτουργικού ή κάποιου driver.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Searcher36 είπε

Γεια και χαρά σε όλους! Ένα πρόβλημα που όσους επαγγελματίες κ αν ρώτησα δεν βρήκε κανείς λύση. Έχω Lenovo laptop ThinkPad. Όταν συνδέω δεύτερη οθόνη (έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές) μετά από λίγο κόβεται το ρεύμα και το laptop και λειτουργεί μόνο με μπαταρία. Δοκίμασα ρυθμίσεις μπαταρίας, ρυθμίσεις ενέργειας, λειτουργικού, αλλαγή καλωδίων HDMI , τροφοδοτικου, αλλά τίποτα,  τα ίδια, ... Έχει κανείς με προτείνει κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Δοκίμασες τι γίνεται εχοντας ενεργή μόνο την εξωτερική οθόνη?

Επίσκεψη σε τεχνικό νομίζω ότι λέγεται η λύση σου....

Δείχνει να ειναι προβλημα διαχείρησης ενέργειας. Φαινεται ότι κατι παίζει με το κυκλώμα  φόρτισης. Ισως ειναι και καποια υπερθεμανση οπως ειπωθηκε για οποιοδηποτε λογο και εαν συμβαινει.

Υποθέτω ότι η μπαταρια δεν αφαιρείται. Εαν αφαιρείται κάνε ενα τεστ χωρίς την μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι κατι απλο ; Πηγαινε στο power settings και διαλεξε να μην κλεινει ποτε το μονιτορ σου,αν δεν το εχεις ηδη κανει που πρεπει λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 1:37 ΜΜ, drkar είπε

Εχεις δοκιμασει με αλλο τροφοδοτικο?

Καλησπέρα! Όπως έγραψα και πάνω το δοκίμασα κ αυτό...

Στις 23/4/2024 στις 2:19 ΠΜ, atheatos είπε

Εννοείς ότι σταματάει να φορτίζει? Τι εννοείς κόβεται το ρεύμα και το λαπτοπ ?

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ , είναι να υπερθερμενεται η πλακέτα τροφοδοσίας επειδή είναι κοντά η έξοδος της δεύτερης οθονης και της ανεβάζει θερμοκρασία κατά την λειτουργία. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακούγεται αλλά είναι μια υπόθεση. 
Επισης δοκίμασε και με ένα Linux live usb μπας και είναι bug του λειτουργικού ή κάποιου driver.

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Linux Ubuntu χρησιμοποιώ. Επίσης όπως είπες σταματάει η φόρτιση. Έχω δοκιμάσει κ άλλο τροφοδοτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Searcher36 είπε

Καλησπέρα! Όπως έγραψα και πάνω το δοκίμασα κ αυτό...

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Linux Ubuntu χρησιμοποιώ. Επίσης όπως είπες σταματάει η φόρτιση. Έχω δοκιμάσει κ άλλο τροφοδοτικά 

Μήπως θέλει αναβαθμίση το firmware του laptop? Δοκίμασε να κρατήσεις όσο πιο δροσερό γίνεται το laptop ειδικά στην περιοχή που είναι το hdmi του να δούμε αν αλλάζει κάτι.

Ριξε άμα είναι την ανάλυση και τα hz της εξωτερικής οθόνης μπας και δεν ζεστενεται τόσο.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...