Προς το περιεχόμενο

Βιντεοσκόπηση Δημόσιου χώρου


Visehrad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

τους τελευταίους μήνες στο πατρικό μου μία ομάδα ανήλικων (από όσο έχει προλάβει να δει η μητέρα μου) πετάει νεράτζια και αυγά. Ενώ το αφήσαμε να ξεθυμάνει τελικώς προχθες έσπασαν την τζαμαρία στην κουζίνα με πέτρα. Επειδή το πράγμα σοβαρεύει δηλώσαμε τι έγινε στο τμήμα και εκεί ο αστυνομικός υπηρεσίας μου είπε ότι μπορώ να βάλω κάμερα αν θέλω αλλά πρέπει να δείχνει ιδιωτικό χώρο. Αν δείχνει δημόσιο χώριο θεωρείται παράνομο υλικό και δεν το στέλνουν για διερεύνηση. Τις πέτρες όμως τις πετάνε από δημόσιο δρόμο οπότε εγώ έβαλα αρχικά μία κάμερα μη ορατή να σιγουρευτώ για ποια άτομα μιλάμε. Κοντά είναι μία πλατεία, εκεί συχνάζουν και μετά όπως φεύγουν κάποιες μέρες πετάνε κάτι. Ο αξιωματικός υπηρεσίας λέει πως είναι νόμιμο να τσιμπήσω και να κρατήσω κάποιον την ώρα της επίθεσης και μετά να τους καλέσω (αν δεν έχουν κανά μαχαίρι πάνω τους και πάω άκλαφτος). Εγώ σκέφτομαι να δώ πόσα άτομα έχει η ομάδα και μετά αφού σιγορευτούμε να πάμε να τους τσιμπήσουμε (όχι την ώρα της επίθεσης) και να πούμε απλά ότι τους είδαμε και καλούμε εκεί επι τόπου αστυνομία για φθορά ξένης περιουσίας. Η άλλη λύση που είναι πιο τσουχτερή (40€ την ώρα) ιδιωτικός αστυνομικός με βαν παρακαλούθησης ο οποίος είπε ότι θα μου φέρει διευθυνσεις που μένουν να μιλήσω στους γονείς τους. Θα έκανα το τελευταίο να τελειώνω απλά το κακό είναι ότι δεν έχουν συγκεκριμένο μοτίβο. Μπορεί να πετάξουν σήμερα και μετά από 2-3 εβδομάδες πάλι. Το μόνο μοτίβο είναι πως γίνεται ΠΣΚ. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο και πως θα το αντιμετώπιζε?

Επεξ/σία από Visehrad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί το κάνουν; τους είπατε ποτέ τίποτα ή μαλώσατε; έτσι περνάνε και σπάνε; Να μου πείς, οι παλαβοί έξω είναι :P

 

"Αν δείχνει δημόσιο χώριο θεωρείται παράνομο υλικό"  Θυμάμαι ένα γείτονα σε σπίτι που έμενα παλιά, που για να φυλάει το αμάξι του είχε βάλει κάμερες σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο. :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λογική... Κω@#$παιδα που κάνουν πλάκα. Γίνεται και σε άλλα σπίτια στην ευρύτερη περιοχή. Στα αυτοκίνητα σπάνε καθρέφτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κάμερα απλά να δεις ποιοι είναι και μετά ισχυρίζεσαι οτι είναι αυτοί

Τώρα αν το δεχτεί εισαγγελέας σαν αποδεικτικό είναι άλλο θέμα , μίλα με δικηγόρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έμπλεξες. Αν μπορέσεις. Συννενοησου με άλλους γείτονες που έχουν το ίδιο πρόβλημα να είστε σε εγρήγορση και αν υποπέσει στην αντίληψης σας κάτι βγείτε έξω όλοι μαζί και κυνηγήστε τους να τους πιάσετε, πάρτε μαζί σας και κάτι για αυτοάμυνα διότι μπορεί να σας επιτεθούν και αυτοί. Την περίπτωση να πας μόνος σου ξέχασε το εκτός αν νομίζεις ότι είσαι κανένας ραμπο. Για το αν είναι νόμιμο να πιάσεις και να καλέσεις συμβουλέψου και δικηγόρο, δεν είμαι σίγουρος. Αν μάθεις τους γονείς τους, συνενοσησου πάλι με γείτονες να πάτε μαζί να τους πείτε τι γίνεται, εικάζω ότι θα συναντήσετε από αγενεια, επιθετικοτητα, άρνηση αποδοχής ότι έκαναν κάτι τα παιδιά τους. Πάνε οι παλιές εποχές που τα παιδιά μαζεύονταν αν τους την έλεγε κανένας μεγάλος και οι γονείς έδιναν και μερικές φάπες και έβαζαν τα παιδιά στην θέση τους. Τώρα εχεις να κάνεις με παιδιά αγρίμια και γονείς από αδιάφορους μέχρι επιθετικούς αν τους πεις κάτι για τα παιδιά τους. Κάμερα μην βάλεις σε δημόσιο χώρο, βάλε κάπου στα κρυφά να δεις ποιοι είναι και άμα τους ξέρεις και μετά μπορείς να επικαλεστεις ότι τους είδες ο ίδιος την ώρα που έγινε το συμβάν. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μην κρατήσεις τα παιδιά αν τα πιάσεις εκείνη την ώρα που θα έχουν πετάξει γιατί μπορεί εύκολα να γίνει χειρότερα. Βάλε κουκούλα και πήγαινε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρεψου ποια πιτσιρικια ειναι. Οταν εισαι σιγουρος, και αφου ξερεις που αραζουν, καλεις αστυνομια και τους καταγγελεις. Συνεννοησου με 2-3 γείτονες να πουν οτι και αυτοι τους ειδαν. Μολις πανε στο τμημα μονοι τους θα κελαηδησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Visehrad said:

Καλησπέρα σε όλους.

τους τελευταίους μήνες στο πατρικό μου μία ομάδα ανήλικων (από όσο έχει προλάβει να δει η μητέρα μου) πετάει νεράτζια και αυγά. Ενώ το αφήσαμε να ξεθυμάνει τελικώς προχθες έσπασαν την τζαμαρία στην κουζίνα με πέτρα. Επειδή το πράγμα σοβαρεύει δηλώσαμε τι έγινε στο τμήμα και εκεί ο αστυνομικός υπηρεσίας μου είπε ότι μπορώ να βάλω κάμερα αν θέλω αλλά πρέπει να δείχνει ιδιωτικό χώρο. Αν δείχνει δημόσιο χώριο θεωρείται παράνομο υλικό και δεν το στέλνουν για διερεύνηση. Τις πέτρες όμως τις πετάνε από δημόσιο δρόμο οπότε εγώ έβαλα αρχικά μία κάμερα μη ορατή να σιγουρευτώ για ποια άτομα μιλάμε. Κοντά είναι μία πλατεία, εκεί συχνάζουν και μετά όπως φεύγουν κάποιες μέρες πετάνε κάτι. Ο αξιωματικός υπηρεσίας λέει πως είναι νόμιμο να τσιμπήσω και να κρατήσω κάποιον την ώρα της επίθεσης και μετά να τους καλέσω (αν δεν έχουν κανά μαχαίρι πάνω τους και πάω άκλαφτος). Εγώ σκέφτομαι να δώ πόσα άτομα έχει η ομάδα και μετά αφού σιγορευτούμε να πάμε να τους τσιμπήσουμε (όχι την ώρα της επίθεσης) και να πούμε απλά ότι τους είδαμε και καλούμε εκεί επι τόπου αστυνομία για φθορά ξένης περιουσίας. Η άλλη λύση που είναι πιο τσουχτερή (40€ την ώρα) ιδιωτικός αστυνομικός με βαν παρακαλούθησης ο οποίος είπε ότι θα μου φέρει διευθυνσεις που μένουν να μιλήσω στους γονείς τους. Θα έκανα το τελευταίο να τελειώνω απλά το κακό είναι ότι δεν έχουν συγκεκριμένο μοτίβο. Μπορεί να πετάξουν σήμερα και μετά από 2-3 εβδομάδες πάλι. Το μόνο μοτίβο είναι πως γίνεται ΠΣΚ. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο και πως θα το αντιμετώπιζε?

απο νομικης πλευρας θεωρητικα μπορεις να κανεις μηνυση κατάγνωστων για φθορα περιουσιας. Υπολογισε απο 300 μεχρι 600 ευρ (παραβολο/δικηγορο)..

Εγω θα σου προτεινα αν μπορεις να βρεις γονεις ή εναλλακτικα να προσπαθησεις να τους μιλησεις. Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι αν γινει παλι να πας στην αστυνομια περιοχης για καταγραφη συμβαντος. Απο εκει και περα μπορεις να πας  εισαγγελεια περιοχης ωστε να κινησουν τη διαδικασια

Σε καθε περιπτωση αν δε κανετε κατι, οι νεαροι θα συνεχισουν και ισως κανουν και χειροτερα.

Οπως σωστα γραφτηκε, προσπαθησε να μιλησεις σε γειτονια να δεις αν και αλλοι εχουν το ιδιο θεμα οποτε μπορειτε ομαδικα εκτος απο το οικειο Α.Τ να οχλησετε και το δημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Visehrad said:

Καλησπέρα σε όλους.

τους τελευταίους μήνες στο πατρικό μου μία ομάδα ανήλικων (από όσο έχει προλάβει να δει η μητέρα μου) πετάει νεράτζια και αυγά. Ενώ το αφήσαμε να ξεθυμάνει τελικώς προχθες έσπασαν την τζαμαρία στην κουζίνα με πέτρα. Επειδή το πράγμα σοβαρεύει δηλώσαμε τι έγινε στο τμήμα και εκεί ο αστυνομικός υπηρεσίας μου είπε ότι μπορώ να βάλω κάμερα αν θέλω αλλά πρέπει να δείχνει ιδιωτικό χώρο. Αν δείχνει δημόσιο χώριο θεωρείται παράνομο υλικό και δεν το στέλνουν για διερεύνηση. Τις πέτρες όμως τις πετάνε από δημόσιο δρόμο οπότε εγώ έβαλα αρχικά μία κάμερα μη ορατή να σιγουρευτώ για ποια άτομα μιλάμε. Κοντά είναι μία πλατεία, εκεί συχνάζουν και μετά όπως φεύγουν κάποιες μέρες πετάνε κάτι. Ο αξιωματικός υπηρεσίας λέει πως είναι νόμιμο να τσιμπήσω και να κρατήσω κάποιον την ώρα της επίθεσης και μετά να τους καλέσω (αν δεν έχουν κανά μαχαίρι πάνω τους και πάω άκλαφτος). Εγώ σκέφτομαι να δώ πόσα άτομα έχει η ομάδα και μετά αφού σιγορευτούμε να πάμε να τους τσιμπήσουμε (όχι την ώρα της επίθεσης) και να πούμε απλά ότι τους είδαμε και καλούμε εκεί επι τόπου αστυνομία για φθορά ξένης περιουσίας. Η άλλη λύση που είναι πιο τσουχτερή (40€ την ώρα) ιδιωτικός αστυνομικός με βαν παρακαλούθησης ο οποίος είπε ότι θα μου φέρει διευθυνσεις που μένουν να μιλήσω στους γονείς τους. Θα έκανα το τελευταίο να τελειώνω απλά το κακό είναι ότι δεν έχουν συγκεκριμένο μοτίβο. Μπορεί να πετάξουν σήμερα και μετά από 2-3 εβδομάδες πάλι. Το μόνο μοτίβο είναι πως γίνεται ΠΣΚ. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο και πως θα το αντιμετώπιζε?

Μη διανοηθείς να ακουμπήσεις ανήλικο, αν πέσεις σε βαρεμένο γονιό θα μπλέξεις άσχημα και μην ακολουθήσεις περίεργες συμβουλές. Ο αξιωματικός σου είπε επιεικώς βλακείες, υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορείς να κρατήσεις κάποιον και όσο και αν βρεθούν μερικοί να γράψουν το αντίθετο το να κυνηγήσεις ανήλικους στην πλατεία δεν συγκαταλέγονται σε αυτές. 

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει: Βάζεις κάμερα και εντοπίζεις την παρέα. Τα ίδια 2-3-5 κωλόπαιδα θα είναι πάντα. Κάποιες φορές θα πετάνε πράγματα φεύγοντας, κάποιες φορές πηγαίνοντας στην πλατεία. Τις φορές που θα πάνε να αράξουν στην πλατεία παίρνεις αστυνομία και τους λες ήμουν στο μπαλκόνι, είδα άτομα να μου πετάνε χ ψ, το έχουν κάνει και άλλες φορές οι ίδιοι, την προηγούμενη πχ. έσκασε νεράτζι στο κεφάλι της μητέρας μου είναι επικίνδυνοι, όχι δεν ξέρω αν είναι ενήλικες, τους ακολούθησα και τώρα είμαστε στην πλατεία, ελάτε. 

Τις περισσότερες φορές θα κάνουν άπειρη ώρα, δεν θα τους προλάβεις, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις το ίδιο κάποιες φορές μέχρι να τύχει να έρθουν γρήγορα ή τα κωλόπαιδα να κάτσουν πολύ ώρα. Όταν έρθουν θα καλέσουν τους γονείς και θα έχεις στοιχεία να κινηθείς νομικά την επόμενη, που δεν θα υπάρξει αν τους πεις πως έχεις σε video τους πρωταγωνιστές και θα έχεις και τους μελλοντικούς. Αυτά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, konc said:

Μη διανοηθείς να ακουμπήσεις ανήλικο, αν πέσεις σε βαρεμένο γονιό θα μπλέξεις άσχημα και μην ακολουθήσεις περίεργες συμβουλές. Ο αξιωματικός σου είπε επιεικώς βλακείες, υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορείς να κρατήσεις κάποιον και όσο και αν βρεθούν μερικοί να γράψουν το αντίθετο το να κυνηγήσεις ανήλικους στην πλατεία δεν συγκαταλέγονται σε αυτές. 

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει: Βάζεις κάμερα και εντοπίζεις την παρέα. Τα ίδια 2-3-5 κωλόπαιδα θα είναι πάντα. Κάποιες φορές θα πετάνε πράγματα φεύγοντας, κάποιες φορές πηγαίνοντας στην πλατεία. Τις φορές που θα πάνε να αράξουν στην πλατεία παίρνεις αστυνομία και τους λες ήμουν στο μπαλκόνι, είδα άτομα να μου πετάνε χ ψ, το έχουν κάνει και άλλες φορές οι ίδιοι, την προηγούμενη πχ. έσκασε νεράτζι στο κεφάλι της μητέρας μου είναι επικίνδυνοι, όχι δεν ξέρω αν είναι ενήλικες, τους ακολούθησα και τώρα είμαστε στην πλατεία, ελάτε. 

Τις περισσότερες φορές θα κάνουν άπειρη ώρα, δεν θα τους προλάβεις, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις το ίδιο κάποιες φορές μέχρι να τύχει να έρθουν γρήγορα ή τα κωλόπαιδα να κάτσουν πολύ ώρα. Όταν έρθουν θα καλέσουν τους γονείς και θα έχεις στοιχεία να κινηθείς νομικά την επόμενη, που δεν θα υπάρξει αν τους πεις πως έχεις σε video τους πρωταγωνιστές και θα έχεις και τους μελλοντικούς. Αυτά... 

Το επιχειρημα σου εκτος αποτι νομικα δε στεκει (απαγορευεται η βιντεοσκοπηση σε δημοσιο χωρο χωρις συννενεση) μπορεις να βρεθεις και απολογουμενος για τις επαναλαμβανομενες κλησεις στο 100

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 3:32 ΜΜ, vamvakoolas είπε

Το επιχειρημα σου εκτος αποτι νομικα δε στεκει (απαγορευεται η βιντεοσκοπηση σε δημοσιο χωρο χωρις συννενεση) μπορεις να βρεθεις και απολογουμενος για τις επαναλαμβανομενες κλησεις στο 100

Μια χαρα στεκει,η καμερα ειναι μονο για να σιγουρευτει για το ποιοι ειναι.

Μην τα ισοπεδωνετε ολα,λες και εισαστε ολοι νομιμοι και ηθικοι στις ζωες σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 11:04 ΜΜ, Visehrad είπε

Το μόνο μοτίβο είναι πως γίνεται ΠΣΚ.

Έχει κοντά φροντιστήριο και περνάνε εκείνες τις μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Σουκου και φροντιστηριο;Και βραδυ κιολας;

Σ σίγουρα θα έχει, περνάει κάποιος εκείνες τις μέρες και βάζει φυτιλιές και στους άλλους. Αλλιώς θα είχε κάθε μέρα νεράτζια. Το βράδυ δεν το είδα γραμμένο, αλλά μέχρι 9 σίγουρα λειτουργούν φροντιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Σ σίγουρα θα έχει, περνάει κάποιος εκείνες τις μέρες και βάζει φυτιλιές και στους άλλους. Αλλιώς θα είχε κάθε μέρα νεράτζια. Το βράδυ δεν το είδα γραμμένο, αλλά μέχρι 9 σίγουρα λειτουργούν φροντιστήρια.

Δεν ειναι φροντιστηριο,εξοδοι στην πλατεια ειναι.
Τις υπολοιπες μερες δεν εχει φροντιστηρια;
Τι συζηταμε ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...