Προς το περιεχόμενο

Windows 11 home + realtek gigabit card = no max performance


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξέρεις ότι η realtek δίνει 2 drivers εδώ και λίγο καιρό για τις κάρτες της. Ο ένας έχει κάποια power saving states μέσα ο άλλος όχι. Το είδα πρόσφατα με την 2.5gbps που έχει το δικό μου και έκανε κάτι βουτιές από 2.5gbps στα 100mbps στο άκυρο. Έκανα driver cleanup με το RAPR https://github.com/lostindark/DriverStoreExplorer/releases και πέρασα τον άλλο και δείχνει να πάει οκ ως τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, JPaxilleas said:

Τσέκαρε και αυτό (δηλαδή ότι το Large Send Offload / LSO είναι ενεργοποιημένο). Θα σου έλεγα κάνε μια δοκιμή και άλλαξέ το και δες εάν αλλάζει κάτι (αυτό επιτρέπει στο TCP να δεσμεύει ένα μεγαλύτερο buffer μεγέθους 64K στον driver της Ethernet κάρτας). Ακόμα και εάν είναι ενεργοποιημένο, κάνε το disable - restart - δοκίμασε - enable - δοκίμασε)  

Στις ιδιοτητες της καρτας εχει μονο τα v2 και on/off δεν κανουν διαφορα.

4 hours ago, comfuzio said:

Να ξέρεις ότι η realtek δίνει 2 drivers εδώ και λίγο καιρό για τις κάρτες της. Ο ένας έχει κάποια power saving states μέσα ο άλλος όχι. Το είδα πρόσφατα με την 2.5gbps που έχει το δικό μου και έκανε κάτι βουτιές από 2.5gbps στα 100mbps στο άκυρο. Έκανα driver cleanup με το RAPR https://github.com/lostindark/DriverStoreExplorer/releases και πέρασα τον άλλο και δείχνει να πάει οκ ως τώρα 

Επαιξα με το προγραμματακι , αφαιρεσα κατι "old drivers" γενικα απο το συστημα , εβγαλα και τον driver της realtek , περασα ξανα τον τελευταιο που ελεγε "no power saving" , αλλα δεν ειδα προκοπη. Οριακα πιανει 890mbps-900mbps ενω κανονικα η 1000αρα τοπικη συνδεση τερματιζει περιπου στα 940mbps-950mbps.

Καπου αρχιζω και κουραζομαι με την φαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείχνει ότι είναι θέμα drivers αφού κατάφερες και το ανέβασες 100Mbps περίπου.

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Οριακα πιανει 890mbps-900mbps ενω κανονικα η 1000αρα τοπικη συνδεση τερματιζει περιπου στα 940mbps-950mbps.

Καπου αρχιζω και κουραζομαι με την φαση.

Νομίζω πάντως ότι θα μπορέσεις να επιβιώσεις με κατά 60Mpbps μικρότερη ταχύτητα μεταφοράς για το συγκεκριμένο pc. :D

Επεξ/σία από micos000
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, mphxths said:

Στις ιδιοτητες της καρτας εχει μονο τα v2 και on/off δεν κανουν διαφορα.

Επαιξα με το προγραμματακι , αφαιρεσα κατι "old drivers" γενικα απο το συστημα , εβγαλα και τον driver της realtek , περασα ξανα τον τελευταιο που ελεγε "no power saving" , αλλα δεν ειδα προκοπη. Οριακα πιανει 890mbps-900mbps ενω κανονικα η 1000αρα τοπικη συνδεση τερματιζει περιπου στα 940mbps-950mbps.

Καπου αρχιζω και κουραζομαι με την φαση.

Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω δυστυχώς, καταλαβαίνω το πρόβλημα και την δυσαρέσκεια. Μόνο αν βρεις ίσως κανέναν λίγο πιο παλιό (ή του κατασκευαστή της μητρικής που πάντα έχουν αντίκες drivers), καθαρίσεις με το RAPR και περάσεις μόνο αυτόν.
Άσχετα από το θέμα αυτό, εμένα το συγκεκριμένο πρόγραμμα με έχει σώσει πολλές φορές με θέματα από drivers, κάτι bluetooth και wifi που δεν παίζαν γιατί υπήρχε πχ έκδοση 1.5.4 αλλά τα windows βάζαν την 0.9.2 παρόλο που και οι 2 ήταν signed κτλ.
Αλλά όπως είπε και ο micos000 το έφερες πολύ κοντά, δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι με τα 60mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, micos000 said:

Νομίζω πάντως ότι θα μπορέσεις να επιβιώσεις με κατά 60Mpbps μικρότερη ταχύτητα μεταφοράς για το συγκεκριμένο pc. :D

Οπως εγραψα και σε ενα απο τα αρχικα μου ποστς , το ολο πειραμα ειναι στην σφαιρα του ψυχαναγκασμου. Γιατι σε πρακτικο επιπεδο , οταν θελω να αντιγραψω καποιο μεγαλο αρχειο απο το λαπτοπ με τα Windows στο λαπτοπ με το Fedora , πεφτουμε σε αλλο προβλημα , αυτο του gnome/nautilus στο Fedora , το οποια για τους δικους του λογους δεν πιανει πανω απο ~560mbps (70mb/s) κατα την αντιγραφη. Αρα ειτε το ενα λαπτοπ πιανει 940mbps ειτε το αλλο 900mbps , το nautilus χεσμενα τα χει :) 

Απλα οπως ειπα , ειναι ο ψυχαναγκασμος , γιατι να μην δουλευει στην εντελεια η καρτα δικτυου του συγκεκριμενου λαπτοπ. Τεσπα , μπορει να τρωνε οι διεργασιες στο background κατι ψιλα απο το bandwidth , μπορει ο driver , μπορει χιλια δυο. Βαρεθηκα να ασχολουμαι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, comfuzio said:

Μόνο αν βρεις ίσως κανέναν λίγο πιο παλιό (ή του κατασκευαστή της μητρικής που πάντα έχουν αντίκες drivers), καθαρίσεις με το RAPR και περάσεις μόνο αυτόν.

Εβαλα του κατασκευαστη , ετος 2017 driver , χειροτερα απο πριν. Εβαλα τον τελευταιο της realtek και το αφησα εκει.
Η τρεχουσα κατασταση ειναι αυτη των σκρινσοτς που ακολουθουν και δεν θα ασχοληθω αλλο , βαρεθηκα. Ισως ασχοληθω με τον nautilus τωρα να εχω κατι αλλο να εκνευριστω :) 
 

Spoiler

spacer.png

spacer.png

To 1o σκρινσοτ ειναι απο την "προβληματικη realtek" και ειναι ο,τι καλυτερο αποτελεσμα (+/- 3mbps-4mbps) μπορω να το φτασω και το 2ο ειναι απο το αλλο φορητο που τρεχει Fedora και εχει και αυτο παρομοια realtek. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Οπως εγραψα και σε ενα απο τα αρχικα μου ποστς , το ολο πειραμα ειναι στην σφαιρα του ψυχαναγκασμου. Γιατι σε πρακτικο επιπεδο , οταν θελω να αντιγραψω καποιο μεγαλο αρχειο απο το λαπτοπ με τα Windows στο λαπτοπ με το Fedora , πεφτουμε σε αλλο προβλημα , αυτο του gnome/nautilus στο Fedora , το οποια για τους δικους του λογους δεν πιανει πανω απο ~560mbps (70mb/s) κατα την αντιγραφη. Αρα ειτε το ενα λαπτοπ πιανει 940mbps ειτε το αλλο 900mbps , το nautilus χεσμενα τα χει :) 

Απλα οπως ειπα , ειναι ο ψυχαναγκασμος , γιατι να μην δουλευει στην εντελεια η καρτα δικτυου του συγκεκριμενου λαπτοπ. Τεσπα , μπορει να τρωνε οι διεργασιες στο background κατι ψιλα απο το bandwidth , μπορει ο driver , μπορει χιλια δυο. Βαρεθηκα να ασχολουμαι :) 

Τσάμπα χάνεις πλέον τον χρόνο σου.
H Realtek εξ' απανέκαθεν ήταν για τα μπάζα με τους drivers της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...