Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.θα ήθελα την γνώμη σας για μια αναβάθμιση.το σύστημα μου είναι αυτό

MSI B450-A PRO MAX

AMD Ryzen 5 3500X

16 GB DDR4 SDRAM 1600.0 MHzh

Τermaltake 530se psu

NVIDIA GeForce 9500 GT

μην γελάσετε....

σκεφτόμουν αυτόν εδώ τον επεξεργαστή

https://www.plaisio.gr/search?query=Ryzen 5700g&page=1

Έτσι ώστε να αναβαθμίσω τα γραφικά που τώρα απλά είναι για να υπάρχουν και επειδή στην ουσία ανεβαίνω και ένα κλικ με αυτόν επεξεργαστή.θα είμαι εντάξει για το σύστημα μου;;επίσης πρέπει να κάνω bios update ;;;

Σχετικά παλαιά παιχνίδια παίζω αλλά θέλω να ξεκινήσω call of duty warzone.καιλογω κάρτας δεν μπορώ και directx.

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αναβάθμιση επεξεργαστη

Processor

Ryzen 7

Core Name

Cezanne

CPU No

5700G

FSB

100

CPU Speed

3.8GHz

L2

4MB

L3

16MB

Stepping

A0

Wattage

65

GPU

AMDRadeonGraphics

Result

7B86vMC.zip

Αυτό σημαίνει ότι ο επεξεργαστής αυτός κάνει για την μητρική;;απλά θέλει bios update??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.msi.com/Motherboard/B450-A-PRO-MAX/support#cpu

Ο επεξεργαστής υποστηρίζεται από τη μητρική η οποία φαίνεται να είναι ικανή να διαχειριστεί τη δύναμή του.

Πιθανότατα να χρειαστεί bios update για να τον αναγνωρίσει (δες τι bios έχεις τώρα).

Αν ο σκοπός της αναβάθμισης είναι να πάιξεις παιχνίδια, ίσως είναι προτιμότερο να δώσεις τα λεφτά σου για νέα κάρτα κι όχι επεξεργαστή.

Ο 5700g έχει σαφώς τρομερά πιο δυνατά γραφικά από την "ιστορική" κάρτα σου, ωστόσο δεν είναι τόσο δυνατά ώστε να παίξουν warzone σε καλά γραφικά.

Ο 3500x κάθε άλλο από ιδανικός για gaming είναι αλλά δεν είναι το σημαντικότερό σου πρόβλημα.

Χίλιες φορές να δώσεις χρήματα για ένα μεταχειρισμένο combo τύπου r5-3600 μαζί με μια 1650 (ίσως και κάποια πιο δυνατή)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Χίλιες φορές να δώσεις χρήματα για ένα μεταχειρισμένο combo τύπου r5-3600 μαζί με μια 1650 (ίσως και κάποια πιο δυνατή)

Ακριβώς αυτό. Είχα 2ο pc με 5600g τον οποίο τελικά πούλησα και του έβαλα τον 3600 που είχα μαζί με μια μεταχειρισμένη 1650 gddr6. Η διαφορά στο gaming είναι τεράστια. Τα vega  είναι δυνατά για ενσωματωμένα αλλά σε σχέση με gpu από 1050ti και πάνω είναι πολύ πίσω.

Πριν την αναβάθμιση δεν μπορούσα να παίζω Rocket League γιατί ένιωθα ζαλάδα και ναυτία (στην κυριολεξία) από το οπτικό αποτέλεσμα. Μετά την αναβάθμιση απολαμβάνω το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...