Προς το περιεχόμενο

NOVA κινητή


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από NikolasKon14,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Είμαι χρόνια συνδρομητής κινητής Cosmote και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή προς Nova.

Επειδή έχω χάσει επεισόδια  , είναι αξιόπιστη; Έχει καλή κάλυψη;

Γενικά όσοι είστε συνδρομητές της είστε ευχαριστημένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mathewgx said:

Καλημέρα.

Είμαι χρόνια συνδρομητής κινητής Cosmote και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή προς Nova.

Επειδή έχω χάσει επεισόδια  , είναι αξιόπιστη; Έχει καλή κάλυψη;

Γενικά όσοι είστε συνδρομητές της είστε ευχαριστημένοι;

Εγω προσωπικα εχω χρονια Nova(tim-wind-nova) και τα τελευταια 8 χρονια καθαρα συμβολαιο κινητης και σταθερο.Στις περιοχες που κινουμαι(Φθιωτιδα-Αττικη-Θεσσαλια) δεν εχω θεμα ουτε με ιντερνετ αλλα ουτε με τηλεφωνια απλα οτι σου πουν σαν συμβολαιο-παροχες προφορικα προσεξε να υπαρχει και στο γραπτο.Σε κατι τετοια ειναι λιγο πονηροι κατα τα αλλα νορμαλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mathewgx είπε

Καλημέρα.

Είμαι χρόνια συνδρομητής κινητής Cosmote και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή προς Nova.

Επειδή έχω χάσει επεισόδια  , είναι αξιόπιστη; Έχει καλή κάλυψη;

Γενικά όσοι είστε συνδρομητές της είστε ευχαριστημένοι;

Εχω αρκετό καιρό δικαρτο με Cosmote…καμία σχέση με παλιότερα η Nova. Στις κλήσεις την θεωρώ καλύτερη, διότι πολύ σπάνια να χάσεις κλήση/sms, καλύτερη ποιότητα σε 2G και δεν κάνει τα κολλήματα της Cosmote στο VoLTE.
Στο κομμάτι δεδομένα, δεν θα έχεις σίγουρα τις ταχύτητες κοσμοτε αλλά έχεις 30-50 Mbps σχεδόν παντού στο 4G και σε μη αναβαθμισμένες περιοχές. Όπου έχεις 5G είναι ακόμα καλύτερα φυσικά, αλλά μην περιμένεις να βλέπεις 1500 Mbps εκτός αν είσαι σε κεντρικό σημείο. Θεσσαλονίκη εγώ που κινουμαι έχει σημεία όπως ο Εύοσμος που εχω δει και 150Mbps 4G και σημεία με 10Mbps 4G στην Ανατολική Θεσσαλονίκη. Σε σχέση με τη Vodafone είναι πιο λειτουργική, παρολο που σε πολλά σημεία πανελλαδικά βάζουν εξοπλισμό η μια σε εγκατάσταση της άλλης. Ειδικά στην επαρχία η Nova έχει εξοπλισμό σε κεραίες της Vodafone και έχουν πανομοιότυπη κάλυψη γεωγραφικά.
Για εμένα όπως σου έγραψαν και πιο πάνω, μην βιαστείς να πας σε κατάστημα και να προχωρήσεις σε φορητότητα. Αγόρασε  ενα F2G βάλε 13€ και βάλε απεριοριστα δεδομένα για μια ημέρα με 0,90€ και κάνε τεστ μια εβδομάδα εκεί που κινείσαι. Αν σε καλύπτει, τότε κάνε τη φορητότητα σε συμβόλαιο. Στο κομμάτι σταθερή, σπάνια ειχα προβλήματα και έχει καλή διασύνδεση με εξωτερικό (τώρα με τη Forthnet έχει τα ίδια Gbps με Cosmote). Ειδικότερα αν είσαι σε περιοχή με FTTH Nova αξίζει να πας και το σταθερό σου συνδυαστικά.

Τώρα αν ταξιδεύεις εξωτερικό συχνά, εντός ΕΕ πάνω κάτω όλες το ίδιο είναι. Στο απεριόριστο συμβόλαιο όμως έχει όριο 53GB όταν οι άλλοι δίνουν 70GB(Cosmote) & απεριόριστα από τη Vodafone. Για Ελβετία, Τουρκία, Σκόπια, Αλβανία και χώρες εκτός ΕΕ είναι πανάκριβη.  

Σε εξυπηρέτηση πελατων τους βαζω στην ίδια κατηγορία με Cosmote, είναι ανάλογα τον υπάλληλο που θα πέσεις. Έως τώρα δεν ειχα θέμα με χρεώσεις παράλογες και στο τεχνικό κομμάτι ότι θέμα είχα λύθηκε. 
 

Έχουμε Nova στην οικογένεια από εποχές 2012-2013… βελτιώνεται συνεχώς ειδικά στη κινητή έχει κάνει άλματα.

Επεξ/σία από NikolasKon14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...