Προς το περιεχόμενο

RTX 4060 ti 8GB VS Radeon RX 7700 XT 12GB


Quandale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω χτίσει ένα PC με τα εξής χαρακτιριστικά:

CPU:I5-13600K

MOTHERBOARD:Z790 Gigabyte Aorus elite AX 

RAM:32GB DDR5 6000MT/s 

PSU:750W

STORAGE:SAMSUNG 980 PRO 1TB

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο καρτών και δεν γνωρίζω πια είναι καλύτερη με βάση το performance και το ποια είναι πιο future-proof

Επίσης δεν γνωρίζω αν έχω μεγάλο bottleneck συνδυάζοντας τον επεξεργαστή με μία από τις παραπάνω κάρτες οπότε αν έχετε να με προτείνετε καμία μια καλύτερη επιλογή θα το εκτιμούσα πολύ:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Quandale είπε

Καλησπέρα έχω χτίσει ένα PC με τα εξής χαρακτιριστικά:

CPU:I5-13600K

MOTHERBOARD:Z790 Gigabyte Aorus elite AX 

RAM:32GB DDR5 6000MT/s 

PSU:750W

STORAGE:SAMSUNG 980 PRO 1TB

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο καρτών και δεν γνωρίζω πια είναι καλύτερη με βάση το performance και το ποια είναι πιο future-proof

Επίσης δεν γνωρίζω αν έχω μεγάλο bottleneck συνδυάζοντας τον επεξεργαστή με μία από τις παραπάνω κάρτες οπότε αν έχετε να με προτείνετε καμία μια καλύτερη επιλογή θα το εκτιμούσα πολύ:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

 

αλες συγκριτικό την 4060ti 16gb και όχι την 8gb.

Μεγαλη η διαφορά των +8gb σε πολλά παιχνιδια

9 ώρες πριν, Quandale είπε

Καλησπέρα έχω χτίσει ένα PC με τα εξής χαρακτιριστικά:

CPU:I5-13600K

MOTHERBOARD:Z790 Gigabyte Aorus elite AX 

RAM:32GB DDR5 6000MT/s 

PSU:750W

STORAGE:SAMSUNG 980 PRO 1TB

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο καρτών και δεν γνωρίζω πια είναι καλύτερη με βάση το performance και το ποια είναι πιο future-proof

Επίσης δεν γνωρίζω αν έχω μεγάλο bottleneck συνδυάζοντας τον επεξεργαστή με μία από τις παραπάνω κάρτες οπότε αν έχετε να με προτείνετε καμία μια καλύτερη επιλογή θα το εκτιμούσα πολύ:D

Εάν δεν βάλεις και τις τιμές που τις βρίσκεις δεν έχει νόημα καμία σύγκριση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι τις βρίσκεις στην ίδια τιμή. Και αν υποθέσουμε ότι παίζεις 1080p θα έλεγα καλύτερα 7700, μιας και θα παίξεις native ανάλυση εκεί, και είναι αισθητά πιο γρήγορη.

RT δεν θα τρέξεις θεωρώ με καμία από τις δύο σε τίτλους που η 4060ti υπερτερεί σημαντικά. Αλλά παρόλα αυτά αν είσαι σε 1440p και σε ενοχλεί το fsr, μπορείς να πας και για 4060ti για το dlss, εφόσον ειδικά βρίσκεις της 16αρα με κάνα 20€ έξτρα ξέρω γω.

Το σίγουρο είναι ότι και οι δύο κάρτες έχουν τα μειονεκτήματα τους, δεν υπάρχει η "τέλεια" επιλογή. Ό,τι και να πάρεις κάτι θα του λείπει.

Αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι για bottleneck με αυτό το CPU. Θεωρώ μπορείς αν θες να βάλεις και αισθητά πιο γρήγορη κάρτα αν είσαι 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

αλες συγκριτικό την 4060ti 16gb και όχι την 8gb.

Μεγαλη η διαφορά των +8gb σε πολλά παιχνιδια

Εάν δεν βάλεις και τις τιμές που τις βρίσκεις δεν έχει νόημα καμία σύγκριση.

 

Επίτηδες την έβαλα τη 16αρα για να τη φέρω όσο ποιο κοντά γινεται στην 7700xt και οι 2 είναι καλές επιλογες ζυγίζει τις τιμές και τι ζητάει από κάθε κάρτα ή επιλογή η τελική δική του παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...