Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρομαι για Τουριστικά: Ποια σχολή να προτιμήσω; (BCA, Mediterranean, Le Monde, N. York College)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι πληροφορίες απο όσους έχουν κάποια εμπειρία σε αυτά τα κολλέγια ή σε άλλα. Επαγγελματική αποκατάσταση, πρακτική εκπαίδευση κατά τη διάρκεια των σπουδών, εκμάθηση ξένων γλωσσών, ποιότητα καθηγητών, αναγνώριση από τους εκάστοτε του χώρου κλπ. Ποιο κολλέγιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για αυτόν τον τομέα;

Μπήκα μέσω πανελληνίων σε ΑΕΙ που δεν με ενθουσίαζε ιδιαίτερα (δεν είχα και πολλές επιλογές από τον τομέα υγείας) και με την κορόνα που μεσολάβησε δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά για να μπορέσω να αλλάξω σχολή στο επόμενο έτος. Οπότε υπάρχει αυξημένη πίεση για την επιλογή που θα κάνω τώρα, παρακαλώ για λεπτομερείς απαντήσεις. Το να ξαναδώσω πανελλήνιες δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα και νομίζω μπορείς να μάθεις πολλά εκτός ΑΕΙ για τον τομέα. Έχω καλό απολυτήριο λυκείου, proficiency και ξεκίνησα μόνη μου- για την ώρα- ισπανικά. Όποιο βοηθητικό σχόλιο καλοδεχούμενο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zeta_ said:

Χρειάζομαι πληροφορίες απο όσους έχουν κάποια εμπειρία σε αυτά τα κολλέγια ή σε άλλα. Επαγγελματική αποκατάσταση, πρακτική εκπαίδευση κατά τη διάρκεια των σπουδών, εκμάθηση ξένων γλωσσών, ποιότητα καθηγητών, αναγνώριση από τους εκάστοτε του χώρου κλπ. Ποιο κολλέγιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για αυτόν τον τομέα;

Μπήκα μέσω πανελληνίων σε ΑΕΙ που δεν με ενθουσίαζε ιδιαίτερα (δεν είχα και πολλές επιλογές από τον τομέα υγείας) και με την κορόνα που μεσολάβησε δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά για να μπορέσω να αλλάξω σχολή στο επόμενο έτος. Οπότε υπάρχει αυξημένη πίεση για την επιλογή που θα κάνω τώρα, παρακαλώ για λεπτομερείς απαντήσεις. Το να ξαναδώσω πανελλήνιες δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα και νομίζω μπορείς να μάθεις πολλά εκτός ΑΕΙ για τον τομέα. Έχω καλό απολυτήριο λυκείου, proficiency και ξεκίνησα μόνη μου- για την ώρα- ισπανικά. Όποιο βοηθητικό σχόλιο καλοδεχούμενο! 

τα τουριστικα ειναι μια καλη διεξοδος μιας και για τη χωρα μας ο τουρισμος ειναι η βαρια βιομηχανια. Σε ολες τις μεγαλες πολεις αλλα κυριως στα νησια υπαρχουν πολλες θεσεις εργασιας σα manager ή ακομα και διοικητικα υπευθηνος σε αλυσιδες

To βασικο σε αυτη τη δουλεια δεν ειναι τοσο τα πτυχια (οποσδηποτε βοηθαει) αλλα οι διαπροσωπικες σχεσεις (να εισαι κοινωνικο ατομο και ψυχραιμο) αλλα και οι ξενες γλωσσες σε πολυ καλο επιπεδο. Η καθε σχολη θα σου δωσει γνωσεις σε επιμερους ικανοτητες οπως οικονομικα μαρκετινγκ κτλ

Αντι για ιδιωτικες σχολες μπορεις ακομα και με το πτυχιο που εχεις ΑΕΙ να το τελειωσεις και μετα να κανεις καποιο μεταπτυχιακο (1 χρονο) στα τουριστικα.

Εγω σιγουρα θα δοκιμαζα αν θες να παραιτησεις το ΑΕΙ που εισαι ειτε πανελληνιες και να περναγα επαρχια (μη μασας ευκολα βρισκεις μια δουλεια στα τουριστικα να πληρωσεις εξοδα) ειτε σε καποιο δημοσιο ΙΕΚ.

Ενας απο τους καλυτερους διευθυντες σε πολυεθνικη αλυσιδα που ξερω τα πτυχια του δεν εχουν καμμια σχεση με τουριστικα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη συγκεκριμένη σχολή δεν συμφέρει να συνεχίσω χρονικά για να κάνω μεταπτυχιακό στα Τουριστικά (που θα είναι και τελείως άσχετο). Επίσης, με αυτήν την τακτική δεν θα έχω 'άνοιγμα' σε διαπροσωπικές σχέσεις και εμπειρίες πάνω στο αντικείμενο. 

Με πανελλήνιες χάνω έναν χρόνο και μπαίνω σε μια σχολή (4ετη), αλλά πάλι χωρίς πρακτικές-συνεντευξεις-γνωριμίες που σου δίνονται αλλού. Για δημόσιο ΙΕΚ από όσο ξέρω υπάρχουν και οικονομικά κριτήρια/σειρά προτεραιότητας, οπότε πάλι παίζεις με τον χρόνο σου. Συν ότι οι εγκαταστάσεις στην Ανάβυσσο είναι παρατημένες, από όσο έχουν πει σε σχόλια.

Οπότε όπως το βλέπω οι καλύτερες εναλλακτικές χρονικά και για το αντικείμενο είναι κολλέγιο ή πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...