Προς το περιεχόμενο

Πτώση 19% κατέγραψαν οι αποστολές κινητών της Apple στην Κίνα κατά το πρώτο τρίμηνο του 2024


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Κάντε την ban για λόγους "κατασκοπίας" έτσι για να καταλάβουν οι Αμερικάνοι πόσο γελοίοι είναι.

Έχουν κάνει ήδη στις Google και Meta. Δεν μοιάζει απίθανο αλλά μάλλον υπάρχουν κάποιες εμπορικές σχέσεις ακόμα και δεν κάνουν Full Attack.

Έχουν πάντως βγάλει σύσταση, από τον περασμένο Δεκέμβριο, ώστε οι κρατικοί οργανισμοί και οι χρηματοδοτούμενες από το δημόσιο εταιρίες να μην χρησιμοποιούν συσκευές Apple. Κυρίως εκεί οφείλεται η πτώση.

Επίσης πρόσφατα την πέσαν σε Intel & AMD για τα κυβερνητικά PC. Και όταν λέμε κυβερνητικά PC στην Κίνα δεν μιλάμε για μικρά νουμεράκια,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Κρίμα που η Κίνα δεν έχει αποκλείσει την apple για αντίποινα. Αυτό θα ήταν το σωστό.

Νομίζεις ότι θα την συνέφερε μία τέτοια κίνηση την Κίνα? Τι λες? Ρητορικό το ερώτημα δεν θέλω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexaras1991 είπε

Κάντε την ban για λόγους "κατασκοπίας" έτσι για να καταλάβουν οι Αμερικάνοι πόσο γελοίοι είναι.

Μα η Apple και η κάθε μη κινεζική εταιρία έχει δώσει τα “κλειδιά” στην κινεζική κυβέρνηση να ελέγχει ότι θέλει…

δεν έχει νόημα να κάνει μπαν σε κάτι που ήδη το παρακολουθεί….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Εντύπωση μου κάνει που δεν έχουν πέσει γενικά οι πωλήσεις smartphone. Ακόμα και τα κινητά τον 200€ είναι αρκετά ικανά πλέον.

Προσωπικά αν δεν μου είχαν δώσει απο τη δουλειά ένα νέο ακριβό(για εμένα) κινητό , θα είχα ακόμα για κύριο το παλιό μου τηλέφωνο (iphone 11 απλό)

Ικανά είναι. Ανθεκτικά είναι;;;
Θα μου πεις παίζει ρόλο και πώς το μεταχειρίζεται κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Ικανά είναι. Ανθεκτικά είναι;;;
Θα μου πεις παίζει ρόλο και πώς το μεταχειρίζεται κανείς...

Έτσι όπως κατασκευάζονται πλέον δεν ξέρω.Πάντως έχω ακόμα λειτουργικά ipad mini 1st gen , iphone 6s , 5c τα οποία σαν παλιές συσκευές ήταν στα χέρια του παιδιού για παιχνίδι και όλα ζουν μια χαρά πέραν εξωτερικών φθορών. Περισσότερο εντύπωση απο όλα μου κάνει το ipad mini 1 καθώς το έχουμε απο το 2013 και η μπαταρία του ακόμα κρατάει άψογα(στα ίδια επίπεδα με ένα νέο xiaomi pad τον 200κάτι ευρώ που έχει τώρα η μικρή που αγόρασα πρίν 4-5 μήνες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Εγώ απορώ γιατί η κίνα δεν έχει απαγορέψει τελείως τα iphone όπως έχει κάνει η αμερική με την huawei .

Η Αμερική έχει απαγορέψει μόνο τα modem και τον εξοπλισμό κινητής τηλεφωνίας της huawei (  κεραιες κτλ.) Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Γιατί huawei τηλέφωνα μπορείς να αγοράσεις από το αμερικανικό Amazon από ότι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Μην φοβάστε θα πέσουνε κιάλο. Βαρέθηκε ο Κόσμος κάθε χρόνο κινητά και κάθε χρόνο τρελές αυξήσεις σε όλα τα προιόντα.

Καλά. Αυτο θα το δούμε όταν ανακοινωθούν τα κέρδη και οι τζίροι των εταιρειών συνολικά. Μπορεί να χάνουν κάτι από κινητά, να κερδίσουν από αλλη γκάμα προϊόντων. Μπορεί να πέφτει ο όγκος πωλήσεων αλλά να αυξάνουν την τιμή ανά προϊόν και να ρεφαρουν από αυτό. Μπορεί να υπάρχουν αυξομειώσεις του στυλ πλην 20% φέτος, συν 10 και συν 25% του χρόνου και του παραχρονου οποτε πάλι ανακαμπτουν στα κέρδη τους. Τώρα αν μου πεις ότι επί άρθρα ετών να μείνουν με χαμηλά ποσοστά και κάτω των στόχων, οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Η Αμερική έχει απαγορέψει μόνο τα modem και τον εξοπλισμό κινητής τηλεφωνίας της huawei (  κεραιες κτλ.) Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Γιατί huawei τηλέφωνα μπορείς να αγοράσεις από το αμερικανικό Amazon από ότι ειδα.

δεν έχουν υπηρεσίες google σκέψου αλλιώς τώρα η huawei θα ήταν  νούμερο ένα παγκόσμιος 

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα η Apple και η κάθε μη κινεζική εταιρία έχει δώσει τα “κλειδιά” στην κινεζική κυβέρνηση να ελέγχει ότι θέλει…

δεν έχει νόημα να κάνει μπαν σε κάτι που ήδη το παρακολουθεί….

έχει νόημα ότι μειώνει τα κέρδη μια αμερικανικής εταιρείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθε χρόνο κινητα μας εχουν ζαλίσει.. Τι περιμένουν να τρελενομαστε κάθε χρόνο;;

Πρεπει να κανουν regulate αυτη τη τρελα με καθε χρονο νεα προϊόντα.. Δεν βγάζει πουθενά αυτο..

Πρέπει να αυξήσουν τον κύκλο ζωής των προϊόντων..

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Exodia The Forbidden One said:

Εγώ απορώ γιατί η κίνα δεν έχει απαγορέψει τελείως τα iphone όπως έχει κάνει η αμερική με την huawei .

Ειναι πολλα πραγμα οι της κυβερνησης τους, αλλα οχι ηλιθιοι. Οχι σε αυτο το κομματι τουλαχιστον.

Παρα πολλα εξαρτηματα απο τα Iphone κατασκευαζονται εκει. Αν τα απαγορευσουν, θα κοιταξουν ταχυστα η της apple να πανε τα εργοστασια τους σε αλλες χωρες. Και θα ξεκινησει ενα τεραστιο ντομινο που σε καμια περιπτωση δεν θελει (ακομα) κανενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...