Προς το περιεχόμενο

Απορια για παραγγελια απο Aliexpress


nikomark76
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από sakisgri,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

Εκανα δυο παραγγελίες απο Ali στης 16 του μηνα και εχουν φτασει σε σημειο που η μια λεει ''Arrived in transit country/region" και η αλλη "Left from transit country/region". Στο site της cainiao λενε οτι εχτουν φτασει Ελλάδα...απο 'δω και περα τι γινεται? Ποια μεταφορικη τα παιρνει? image.png.0852c365e8330234b858a96a66c67152.png

 

image.png.398bedd180a859912b5ef79d92dff332.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nikomark76 είπε

Γεια χαρα,

Εκανα δυο παραγγελίες απο Ali στης 16 του μηνα και εχουν φτασει σε σημειο που η μια λεει ''Arrived in transit country/region" και η αλλη "Left from transit country/region". Στο site της cainiao λενε οτι εχτουν φτασει Ελλάδα...απο 'δω και περα τι γινεται? Ποια μεταφορικη τα παιρνει? image.png.0852c365e8330234b858a96a66c67152.png

 

image.png.398bedd180a859912b5ef79d92dff332.png

Καλησπέρα, Transit Country ειναι οι ενδιάμεσες χώρες που περνάνε αυτά τα δέματα δλδ Ουγγαρια και Βουλγαρία. Το ένα μόλις έφυγε από Ουγγαρια και αυτή τι στιγμή ειναι Βουλγαρία και το άλλο έφυγε από Βουλγαρία και έρχεται Ελλαδα. Λογικά με βάση αυτά που βλέπω θα εχεις 10 ψηφιο tracking number της μορφής 760******** αν ειναι έτσι τοτε θα σου το παραδώσει η ACS λογικά την άλλη βδομάδα, θα έλεγα Τρίτη- Τετάρτη.

Μη δίνεις και πολύ βάση στο tracking από το Aliexpress, να το κοιτάς εδώ https://parcelsapp.com/

Επισης υπάρχει νήμα για το Aliexpress εδώ

 

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μπένω στην ιστοσελίδα της DPD απλός λέει shipment data received που να μαντέψω σημαίνει ότι δεν το έχει πάρει ακόμα?

Επεξ/σία από nikomark76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikomark76 είπε

Όταν μπένω στην ιστοσελίδα της DPD απλός λέει shipment data received που να μαντέψω σημαίνει ότι δεν το έχει πάρει ακόμα?

Και στην dpd αλλά και στην ACS που θα σου κάνει την παράδοση θα φανεί όταν παραλάβει το δέμα η ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερωτηση, έχω επίσης ένα άλλο δέμα (μια μπαταρια) που στο tracking του Aliexpress απλός έλεγε "the seller has shipped your package" οπότε έστειλα μήνυμα στο μαγαζί και μου είπε ότι το έχει σταλεί με μια μεταφορική EQT. Όταν μπένω στο site της EQT το κάνει track κανονικά (CG541153129DE). Αυτό έχει ένα estimated delivery date 21 Ιουνίου που μου φαίνεται λίγο late...μήπως αυτό θα το πάρει η ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikomark76 είπε

Άλλη μια ερωτηση, έχω επίσης ένα άλλο δέμα (μια μπαταρια) που στο tracking του Aliexpress απλός έλεγε "the seller has shipped your package" οπότε έστειλα μήνυμα στο μαγαζί και μου είπε ότι το έχει σταλεί με μια μεταφορική EQT. Όταν μπένω στο site της EQT το κάνει track κανονικά (CG541153129DE). Αυτό έχει ένα estimated delivery date 21 Ιουνίου που μου φαίνεται λίγο late...μήπως αυτό θα το πάρει η ΕΛΤΑ?

Κάνω copy paste τι γράφω για τις μπαταρίες στο λινκ που έβαλα πιο πάνω (σελίδα 424)-

Για μπαταρίες επειδή ειναι ιδιαίτερο προϊόν και επικίνδυνες δεν μπορεί να σταλεί με κάποιο τρόπο από τους παραπάνω. Θα δούμε τρόπο αποστολής "Seller's Shipping Method". Ασφαλής τρόπος αποστολής ειναι με την MEEST Group με tracking number τύπου GR************** και την παράδοση την κάνει η speedex στην Ελλάδα με καμιά επιπλέον χρέωση. Αλλά καλά ειναι να ρωτάμε τον πωλητή με ποιο τρόπο θα σταλεί να είμαστε σίγουροι.

Βλέπω δεν εστάλη με MEEST Group και το tracking number που πήρες μοιάζει με κάποιο που θα έπαιρνε τα ΕΛΤΑ. Επισης  κάποιοι έχουν αναφέρει πως παρέλαβαν μπαταρίες με BOX NOW. Κάποια στιγμή θα φανεί στο https://parcelsapp.com/

Αν θες όμως γράψε μια εδώ για να σου απαντήσουν αυτοί που πήραν με BOX NOW αν είχαν το ιδιο tracking number με εσένα.

 

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2024 στις 9:21 ΜΜ, sakisgri είπε

Κάνω copy paste τι γράφω για τις μπαταρίες στο λινκ που έβαλα πιο πάνω (σελίδα 424)-

Για μπαταρίες επειδή ειναι ιδιαίτερο προϊόν και επικίνδυνες δεν μπορεί να σταλεί με κάποιο τρόπο από τους παραπάνω. Θα δούμε τρόπο αποστολής "Seller's Shipping Method". Ασφαλής τρόπος αποστολής ειναι με την MEEST Group με tracking number τύπου GR************** και την παράδοση την κάνει η speedex στην Ελλάδα με καμιά επιπλέον χρέωση. Αλλά καλά ειναι να ρωτάμε τον πωλητή με ποιο τρόπο θα σταλεί να είμαστε σίγουροι.

Βλέπω δεν εστάλη με MEEST Group και το tracking number που πήρες μοιάζει με κάποιο που θα έπαιρνε τα ΕΛΤΑ. Επισης  κάποιοι έχουν αναφέρει πως παρέλαβαν μπαταρίες με BOX NOW. Κάποια στιγμή θα φανεί στο https://parcelsapp.com/

Αν θες όμως γράψε μια εδώ για να σου απαντήσουν αυτοί που πήραν με BOX NOW αν είχαν το ιδιο tracking number με εσένα.

 

Γειά χαρά ξανά (sorry που σας παίζω αλλά πρώτη φορά παραγγέλνω απο ali)

Σήμερα το πρωί πήγα να κάνω track το order και ξαφνικά το έκανε track η DHL όπου στην ιστοσελίδα της λέει "The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" που απ'οτι κατάλαβα σημαίνει ότι όπου νανε θα το πάρει η DLH. Η ερώτηση μου είναι, τα πακέτα από τη DHL (Γερμανίας) εδω στην Ελλάδα ποιος τα περνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikomark76 είπε

Γειά χαρά ξανά (sorry που σας παίζω αλλά πρώτη φορά παραγγέλνω απο ali)

Σήμερα το πρωί πήγα να κάνω track το order και ξαφνικά το έκανε track η DHL όπου στην ιστοσελίδα της λέει "The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" που απ'οτι κατάλαβα σημαίνει ότι όπου νανε θα το πάρει η DLH. Η ερώτηση μου είναι, τα πακέτα από τη DHL (Γερμανίας) εδω στην Ελλάδα ποιος τα περνει?

Καλησπέρα, Φίλε μου ότι απορία έχεις ρώτα, γιαυτό είμαστε εδώ. 

Η DHL έχει και το Γερμανικό κρατικό ταχυδρομείο και συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ στην Ελλαδα, όπως όλα τα κρατικά ταχυδρομεία.

Με βάση το tracking number το δέμα θα πάει πρώτα Γερμανία γιαυτό και το DE στο τέλος, θα περασει εκεί τελωνειο και μετά θα το παραδώσει στα ΕΛΤΑ.

Επειδή όμως λες ειναι μπαταρία υπάρχει περίπτωση να το παραλάβει τα ΕΛΤΑ και να το παραδώσει στο BOXNOW. Γιαυτό σου είπα να ρωτήσεις στο άλλο νήμα, που όπως είδα δεν πήρες απάντηση ακόμα.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...