Προς το περιεχόμενο

Windows 10 αυξημένη θερμοκρασία


billyg599

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες,

Σε ένα PC με 3700x/32 GB 3200MHz ripjaws/tomahawk max to οποίο δουλεύει άψογα με Linux εδώ και καιρό έβαλα και win 10 πριν μερικές μέρες σε άλλο δίσκο (SATA SSD).

Ακόμα και σε idle βλέπω ότι η θερμοκρασία είναι κοντά στους 65 αν και το load σχετικά χαμηλό <10%. Έχει κάνει όλα τα updates. Επίσης έχει μερικά κολλήματα, δλδ πάω να ανοίξω ένα directory στον windows explorer και έχει μία καθυστέρηση που φορτώνει κτλ. Σας στέλνω και το παρακάτω screenshot. Μπορείτε να βοηθήσετε να το κάνω debug?  Έχω να χρησιμοποιήσω windows καιρό οπότε δεν ξέρω καλά ποια βήματα να ακολουθήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Capture.PNG.a15bfebd6916a27e9c2662540e903d1a.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σύστημα σε ηρεμία πρέπει να είναι < 3% δες στα resources αν κάποιο πρόγραμμα η update  σου καταναλώνει  cpu

 O file explorer  δεν πρέπει να έχει καθυστερήση εκτός και κάτι γίνεται scan  η κάνει update file list κάθε φορά που ανοίγει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Aris_ said:

To σύστημα σε ηρεμία πρέπει να είναι < 3% δες στα resources αν κάποιο πρόγραμμα η update  σου καταναλώνει  cpu

 O file explorer  δεν πρέπει να έχει καθυστερήση εκτός και κάτι γίνεται scan  η κάνει update file list κάθε φορά που ανοίγει 

 

7 hours ago, micos000 said:

Αν είναι φρέσκια η εγκατάσταση μάλλον κάνει updates. Άστο να τελειώσει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν και το update το είχε τελειώσει πριν μέρες είδα ότι είχε μια process DNS... που το έκανε load το σύστημα στα ξαφνικά και για μερικά λεπτά. Το άφησα λίγο idle και μετά το μισάωρο οκ. Δεν ξέρω τι κάνουν οι διεργασίες των windows γι αυτό ανησύχησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το ίδιο cpu και δεν το έχω δοκιμάσει σε linux. Γενικώς από φρέσκια εγκατάσταση με windows 10 έτσι μου δουλεύει και δεν τον έχω δοκιμάσει σε linux. Η μόνη λύση που έχω βρει για να μην κάνει σαν διαστημόπλοιο ο υπολογιστής είναι ένα μικρό downclock απ' το bios

Αν και σε όλα μου τα μηχανήματα έχω δοκιμάσει linux σε αυτό δεν έχει τύχει να το κάνω. Ίσως αν προλάβω να γυρίσω το BIOS στα default και να βάλω ένα live να δω αν λειτουργεί πιο ήρεμα.

Edit δες εδώ τι μου είχαν προτείνει, μόνο το undervolt έκανα προσωπικά και είδα διαφορά.

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε από εδώ το Sysinternals Suite. Περιλαμβάνει σωρεία μικρών utilities / εργαλείων για οτιδήποτε θέλεις να δεις στα Windows. 

Αφού το κατεβάσεις τρέξε το Process Explorer ή το Process Monitor για να δεις ποιες ακριβώς διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο, ποια προγράμματα χρησιμοποιούν τους περισσότερους πόρους του υπολογιστή, ποια αρχεία συνδέονται με αυτές τις διεργασίες, και άλλα πολλά. Από αυτές τις πληροφορίες μπορείς εύκολα να βγαλεις κάποια συμπεράσματα για το τι φταίει. Μετά ενεργείς ανάλογα. Π.χ. εμποδίζεις κάποιες εφαρμογές να ξεκινάνε κάθε φορά που ξεκινάνε τα Windows (εφόσον δε τα χρειάζεσαι), κ.λπ.. 

 image.png.f2a69854b0773a3fbcdff9252b1dfeae.png

image.png.024ae1a43e3b8528b089db3fa4461b0f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...