Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για hardware


iraklis658
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από benign,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους θέλω να φτιάξω gaming pc αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα κομμάτια που επέλεξα ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους :

 motherboard :MSI MPG B550 Gaming Plus Motherboard ATX με AMD AM4 Socket

cpu AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM4 

ssd Kingston NV2 SSD 500GB M.2 NVMe PCI Express 4.0

gpu: Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti 8GB GDDR6 Gaming OC 

ram :G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει απόλυτα;

Δεν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα ανάμεσα στις παραπάνω επιλογές.

Με μικρή εξαίρεση τον nvme  είναι όλες σχετικά καλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, iraklis658 said:

Καλησπέρα σε όλους θέλω να φτιάξω gaming pc αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα κομμάτια που επέλεξα ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους :

 motherboard :MSI MPG B550 Gaming Plus Motherboard ATX με AMD AM4 Socket

cpu AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM4 

ssd Kingston NV2 SSD 500GB M.2 NVMe PCI Express 4.0

gpu: Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti 8GB GDDR6 Gaming OC 

ram :G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

H μνημη της καρτας σου θεωρειται λιγη πλεον για τους απαιτητικους τιτλους.Αυτη εδω της AMD ειναι 20% ταχυτερη απο αυτην που διαλεξες στην ιδια τιμη και με 4G περισσοτερη ram.

https://www.skroutz.gr/s/45713776/Sapphire-Radeon-RX-7700-XT-12GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11335-04-20G.html

Επισης τι αναλυση εχει η οθονη σου?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, iraklis658 είπε

Ευχαριστω, εχεις να προτυνεις καποιον καλο nvme σε αυτα τα χρηματα ?

https://www.skroutz.gr/s/41001359/Lexar-NM710-SSD-500GB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-LNM710X500G-RNNNG.html

Κόστος 43,5 Ευρώ - Write Speed: 2600MB/s - Read Speed: 5000MB/s (vs Write Speed 2800 MB/s & Read Speed 3500 MB/s του Kingston)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, iraklis658 είπε

Ευχαριστω, εχεις να προτυνεις καποιον καλο nvme σε αυτα τα χρηματα ?

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=16739913%2C37524858%2C43994846

Αν βάλεις παιχνίδια μάλλον αξίζεις να δεις μεγαλύτερης χωρητικότητας nvme καθώς πέφτει η τιμή ανά gb περίπου 20%

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, benign είπε

H μνημη της καρτας σου θεωρειται λιγη πλεον για τους απαιτητικους τιτλους.Αυτη εδω της AMD ειναι 20% ταχυτερη απο αυτην που διαλεξες στην ιδια τιμη και με 4G περισσοτερη ram.

https://www.skroutz.gr/s/45713776/Sapphire-Radeon-RX-7700-XT-12GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11335-04-20G.html

Επισης τι αναλυση εχει η οθονη σου?

LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG 

αυτη θελω να παρω νομιζω ειναι καλη για την 4060 ti

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, iraklis658 said:

LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG 

αυτη θελω να παρω νομιζω ειναι καλη για την 4060 ti

 

Αυτη ειναι καλη για την 4060ti,η 4060ti δεν ειναι καλη για αυτη.Δεν προσεξες αυτο που σου εγραψα,οτι αυτη της AMD που σου εβαλα ειναι περιπου 20% πιο γρηγορη και με 4G περισσοτερη μνημη στα ιδια χρηματα? Οριστε δες εδω :

https://gamersnexus.net/gpus/amd-rx-7700-xt-gpu-review-benchmarks-vs-7800-xt-6800-xt-rtx-4060-ti-more

Φανταζομαι τους ξερεις τους gamers nexus,εχουν και καναλι στο youtube,ετσι? Ειναι απο τους γνωστοτερους.

Μετα τα αναλυτικα τεστ που εκαναν,γραφουν για την  καρτα που επελεξες ειδικα,στα Αγγλικα :

'' The 4060 Ti in particular is an impressive abomination of bullshit ...'' (Και αναφερονται στην εκδοση με 16GB σκεψου τι θα ελεγαν για αυτη που διαλεξες. Σαν καθηγητης Αγγλικων,εχω παντως να πω οτι αυτη η φραση που εγραψαν ''abomination of bullshit'' ειναι  υπερβολικος πλεονασμος και δεν στεκεται στον λογο. Επρεπε η το ενα η το αλλο να εγραφαν,αλλα προφανως ηθελαν να δειξουν την αγανακτηση τους σε εντονο βαθμο και μαλλον με μεγαλη δοση χιουμορ.) :)

 

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, benign είπε

H μνημη της καρτας σου θεωρειται λιγη πλεον για τους απαιτητικους τιτλους.Αυτη εδω της AMD ειναι 20% ταχυτερη απο αυτην που διαλεξες στην ιδια τιμη και με 4G περισσοτερη ram.

https://www.skroutz.gr/s/45713776/Sapphire-Radeon-RX-7700-XT-12GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11335-04-20G.html

Επισης τι αναλυση εχει η οθονη σου?

Όντως ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iraklis658 είπε

LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG 

αυτη θελω να παρω νομιζω ειναι καλη για την 4060 ti

 

12 ή 16 GB είναι η προτεινόμενη μνήμη σε μια κάρτα γραφικών (με τα σημερινά δεδομένα για κάποια απαιτητικά παιχνίδια όπως σωστά αναφέρθηκε).   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Αυτη ειναι καλη για την 4060ti,η 4060τι δεν ειναι καλη για αυτη.Δεν προσεξες αυτο που σου εγραψα,οτι αυτη της AMD που σου εβαλα ειναι περιπου 20% πιο γρηγορη και με 4G περισσοτερη μνημη στα ιδια χρηματα? Οριστε δες εδω :

https://gamersnexus.net/gpus/amd-rx-7700-xt-gpu-review-benchmarks-vs-7800-xt-6800-xt-rtx-4060-ti-more

Φανταζομαι τους ξερεις τους gamers nexus,εχουν και καναλι στο youtube,ετσι? Ειναι απο τους γνωστοτερους.

Μετα τα αναλυτικα τεστ που εκαναν,γραφουν για την  καρτα που επελεξες ειδικα στα Αγγλικα :

'' The 4060 Ti in particular is an impressive abomination of bullshit ...'' (Και αναφερονται στην εκδοση με 16GB σκεψου τι θα ελεγαν για αυτη που διαλεξες.)

 

Οχι μην αγχωνεσαι το χα τσεκαρει αλλα εκανα λιγο την ερευνα μου και οντως ειναι καλυτερη για τα λεφτα της , ευχαριστω και παλι!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, iraklis658 said:

Οχι μην αγχωνεσαι το χα τσεκαρει αλλα εκανα λιγο την ερευνα μου και οντως ειναι καλυτερη για τα λεφτα της , ευχαριστω και παλι!!

 

Καλες αγορες,καλη διασκεδαση και καλη Ανασταση! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, benign είπε

 Σαν καθηγητης Αγγλικων,εχω παντως να πω οτι αυτη η φραση που εγραψαν ''abomination of bullshit'' ειναι  υπερβολικος πλεονασμος και δεν στεκεται στον λογο. Επρεπε η το ενα η το αλλο να εγραφαν,αλλα προφανως ηθελαν να δειξουν την αγανακτηση τους σε εντονο βαθμο και μαλλον με μεγαλη δοση χιουμορ.) :)

 

Δίνουν έμφαση δίνουν....

Και εγώ θα προτιμούσα τις Amd.

Για τον λόγο ότι έχουν περισσότερη μνήμη που βοηθάει σε σχεδόν τα μισά παιχνίδια πια για κάπως καλύτερες επιδόσεις από τις αντίστοιχες NVidia, ενώ ταυτόχρονα δεν μένουν πίσω ιδιαίτερα στα άλλα μισά παιχνίδια.

Το ray tracing για εμένα είναι περιττή πολυτέλεια στην πλειοψηφία των παιχνιδιών και δημιουργεί πολυ φόρτο στην κάρτα ρίχνοντας πάντα και σε όλες τα fps. Οπότε έκτος από τοπ δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι προς χρήση και άρα δεν αποτελεί πλεονέκτημα.

Το θέμα fsr vs dlss σαφώς είναι υπερ του dlss (άρα NVidia) αλλά αφενως δεν με πολύ πειράζει να έχω μερικά άσχετα artifacts λόγω του FSR τα οποία στην πράξη δεν τα προσέχω (μόνο στα τεστ τα προσέχουν που κοιτάν μόνο για αυτά και όχι σε real time Gaming), αφετέρου προτιμώ όσο μπορώ να παίζω σε native Gaming και όχι με dlss ή fsr modes

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ τις Amd πιο value for money.

Προσωπική επιλογή πάντα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...