Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου και ποιότητας στην ψυχαγωγία.


bananasplit
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ntinaras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ρε παιδιά! Εδώ και καιρό θέλω να βελτιώσω λίγο την εμπειρία παρακολούθησης μιας ταινίας. Ποτέ δε χρησιμοποιούσα το ηχείο της τηλεόρασης, γιατί ο ήχος είναι άθλιος. Αντίθετα, είχα κουμπώσει οπτικό σε rca και το πήγαινα σε ένα παλιό sony στερεοφωνικό, το οποίο είχε 4 ηχεία. 2 κανονικά και 2 surround. Σήμερα συνειδητοποίησα πως το στερεοφωνικό είχε και δεύτερη είσοδο rca, οπότε ΙΣΩΣ θα μπορούσε να ξεχωρίζει τον ήχο αντί για στερεοφωνικό (όπως είναι τώρα) σε surround και βασικό. (οπότε ΙΣΩΣ θα μπορούσα να λύσω το θέμα μου με ελάχιστο κόστος. -Αν κυκλοφορεί οπτικό σε 2 rca-)
Από την άλλη, ενώ ο ήχος είναι εξαιρετικός και δεν έχω κάποιο ουσιαστικό θέμα, σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να αγοράσω κάποιο home cinema. 5.1. (ΑΝ καταλαβαίνω σωστά, τώρα έχω 4.1, σωστά; δηλαδή 2 τα βασικά, 2 τα περιφερειακά και 1 το μπάσο). Σκεφτόμουν επίσης να βάλω και 2 έξτρα ηχεία, επειδή με παίρνει από άποψη αντίστασης. 
Τι θα προτείνατε, ως βέλτιστη λύση; Δηλαδή, με το 5.1 θα δώ αυτή την τεράστια διαφορά που περιμένω; ή θα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου κι έτσι, αν αλλάξω τα surround και (ενδεχομένως) βρω κι έναν ενισχυτή για τα 2 έξτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     @bananasplit

 

      1. Ποιο μοντέλο είναι ο ενισχυτής;

      2. Είναι σίγουρα surround ή απλά στερεοφωνικός και έχει απλά διπλές εξόδους για ηχεία;

      3. Τα ηχεία είναι front και surround ή απλά παίζουν και τα τέσσερα το ίδιο στερεοφωνικό σήμα.

      4. Ο ενισχυτής έχει εισόδους optical in ή coaxial in;

      Αν μπορείς βάλε μία φωτογραφία τις εισόδους - εξόδους του ενισχυτή από πίσω ή  απλά πες μας πιο είναι το μοντέλο για να το check-άρουμε.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλύτερα θα ήταν να έπαιρνες έναν καινούριο ενισχυτή με hdmi earc input. Αφού έχεις ήδη 4 ηχεία θα χρειαστείς μόνο ένα κεντρικό και ένα subwoofer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Αν ο ενισχυτής είναι surround (ακόμα και αν δεν έχει οπτική ή ομοαξονική ψηφιακή  είσοδο ήχου) θα μπορεί να πάρει 5.1 ήχο μέσω των προγραμμάτων DSP που σίγουρα θα έχει (ο παλιός) ενισχυτής.

      Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεται με αγορές καινούριου ενισχυτή αφού έτσι και αλλιώς είναι ευχαριστημένος από τον ήχο.

Στις 28/4/2024 στις 4:06 ΠΜ, bananasplit είπε


.....Από την άλλη, ο ήχος είναι εξαιρετικός και δεν έχω κάποιο ουσιαστικό θέμα.....

      Πες μας λοιπόν το μοντέλο του ενισχυτή για να δούμε αν είναι surround ή μπορεί να παίξει surround μέσω dsp.

      ΥΓ: Το να ταιριάξεις subwoofer και κεντρικό με ήδη υπάρχον σύστημα - ηχεία δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 8:47 ΠΜ, afm είπε

      Αν ο ενισχυτής είναι surround (ακόμα και αν δεν έχει οπτική ή ομοαξονική ψηφιακή  είσοδο ήχου) θα μπορεί να πάρει 5.1 ήχο μέσω των προγραμμάτων DSP που σίγουρα θα έχει (ο παλιός) ενισχυτής.

      Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεται με αγορές καινούριου ενισχυτή αφού έτσι και αλλιώς είναι ευχαριστημένος από τον ήχο.

      Πες μας λοιπόν το μοντέλο του ενισχυτή για να δούμε αν είναι surround ή μπορεί να παίξει surround μέσω dsp.

      ΥΓ: Το να ταιριάξεις subwoofer και κεντρικό με ήδη υπάρχον σύστημα - ηχεία δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Αυτά δεν είναι σοβαρές λύσεις. Τα dolby pro logic και τα παρεμφερή είναι μουφα μετατροπή του ενισχυτή από στέρεο σε ψευδό surround παίζοντας κάτι βουητα από τα πίσω ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέει παλιό στερεοφωνικό καταλαβαίνεις ότι ο ήχος είναι ο ίδιος σπασμένος σε multi chanell stereo, (το πιθανότερο 2χ2 στέρεο) δεν γίνεται καμία αποκωδικοποίηση, λυπάμαι που το λέω αλλά το ότι ακούει καλύτερα απ ό,τι απ το ηχείο της τηλεόρασης δε σημαίνει ότι ακούει σωστό διαχωρισμένο ήχο, απλά τέσσερα ηχεία με γούφερ αποδίδουν καλύτερα απ το ένα και χωρίς γούφερ της τηλεόρασης. 

Οπως λοιπόν γράφει κι ο ίδιος, το σωστό θα είναι ένα σύστημα 5.1 για ν ακούσει σωστό κινηματογραφικό ήχο, όλα τ άλλα είναι ημίμετρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...