Προς το περιεχόμενο

Σε ποιά μορφή πρέπει να ειναι ενα PDF


kesogdem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιά μορφή πρέπει να ειναι ενα PDF ουτως ωστε να μπορώ με copy-past να μεταφέρω ενα κομμάτι κειμένου σε αλλο αρχείο. Οτι κάνω μέχρι τώρα μου το μεταφέρει σε "αραβοκινέζικα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έτσι θα  γίνεται κάθε φορά και με οποία "μορφή" το κάνεις. 

Πρέπει να το περάσεις ocr για να πάρεις κείμενο σωστό. Έχει o line υπηρεσίες που το κάνουν μέχρι ένα σημεία αλλιώς abby finereader από μένα ή aobe pro, foxit pro κτλ. 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις ένα screenshot με το πρόβλημα;

Έτσι όπως το παρουσιάζεις θα μπορούσε να είναι απλά και θέμα unicode(;).

Γενικά για να μπορείς να πάρεις μέρος του κειμένου παίζει ρόλο η αρχική μορφή του αρχείου, πρίν αυτό γίνει Pdf.

Αν κάνεις μια photo ή ένα σκανάρισμα pdf τότε δε μπορείς άμεσα να αντιγράψεις κείμενο από αυτό χωρίς να παρέμβει πρόγραμμα αναγνώρισης κειμένου (όπως τα λέει ο micos). Αν το pdf έχει προέρθει από excel - word πχ τότε δεν χρειάζεσαι τίποτα, απλά επιλέγεις το κείμενο (καποιοι pdf editor έχουν ειδικό εργαλείο για αυτό, άλλοι απλά με drag) και το κοπιάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες κανα Online προγραμμα για Pdf to word?

2 hours ago, kesogdem said:

Σε ποιά μορφή πρέπει να ειναι ενα PDF ουτως ωστε να μπορώ με copy-past να μεταφέρω ενα κομμάτι κειμένου σε αλλο αρχείο. Οτι κάνω μέχρι τώρα μου το μεταφέρει σε "αραβοκινέζικα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kesogdem είπε

Σε ποιά μορφή πρέπει να ειναι ενα PDF ουτως ωστε να μπορώ με copy-past να μεταφέρω ενα κομμάτι κειμένου σε αλλο αρχείο. Οτι κάνω μέχρι τώρα μου το μεταφέρει σε "αραβοκινέζικα"

Είναι θέμα unicode των windows. Παντός ρίξε μια ματιά στο https://superuser.com/questions/92615/cannot-copy-non-latin-characters-from-pdf-document

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kinhthra είπε

Είναι θέμα unicode των windows. Παντός ρίξε μια ματιά στο https://superuser.com/questions/92615/cannot-copy-non-latin-characters-from-pdf-document

Δεν ξέρω ρε φίλε αλλά εγώ δεν έβγαλα άκρη για το τι πρέπει να γίνει...

Αναφορά σε κείμενο

So, if you want to prevent this problem in future, when crating a PDF from a document containing non-Latin Unicode text always generate the PDF file as a Tagged PDF and try to use only fonts which have been created with glyphs named accoring to the the Adobe Glyph Naming Convention.

 

13 ώρες πριν, kesogdem είπε

Σε ποιά μορφή πρέπει να ειναι ενα PDF ουτως ωστε να μπορώ με copy-past να μεταφέρω ενα κομμάτι κειμένου σε αλλο αρχείο. Οτι κάνω μέχρι τώρα μου το μεταφέρει σε "αραβοκινέζικα"

Για πες λίγο, τα pdf που αναφέρεις τα δημιούργησες εσύ από word/excel, τα κατέβασες από κάποιου ή στα έστειλαν;

Αν τα δημιούργησες εσύ από π.χ το word και την επιλογή Αρχείο->Εξαγωγή σε pdf τότε θα έπρεπε να μπορείς να πάρεις με αντιγραφή το κείμενο. Παράδειγμα όπως το παρακάτω pdf από το οποίο μπορείς να πάρεις κείμενο.

Θέμα.pdf

Αν όμως είναι από σκαναρισμένο έγγραφο τότε πρέπει να μετατραπεί σε word όπως είπα κι εγώ και οι υπόλοιποι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...