Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για κάρτα γραφικών, αντικατάσταση καμμένης 3070 με 4070/super.Αλλαγή backplate και thermal pads.


Michaelprom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω σύστημα με Ryzen 5900x, σε x570 με 32 gb Ram. Μου κάηκε η κάρτα RTX 3070 και σκέφτομαι να πάω σε 4070 ή 4070 super. Φίλος απ' έξω μου βρίσκει σε χαμηλή τιμή τις VENTUS 2X της MSI, είτε την απλή είτε την super. Το θέμα είναι ότι η κάρτα πέρα από το προβληματικό bios έχει και πλαστικό backplate. Ας έχει μικρότερη απόδοση από αντίστοιχες άλλων εταιρειών. Είναι φτηνή και θα μπει σε htpc στο σαλόνι όταν βγουν οι νέες rtx 5000. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν μοντάρει gpus εδώ είναι αν πέρα από thermal pads καλά που θα της βάλω αν θα μπορούσε και κάποιο custom backplate να βοηθήσει περισσότερο. Από όσο είδα σε coldzero και άλλα χρησιμοποιούν είτε πολυμερές πλαστικό είναι plexiglass. Υπάρχει καμιά καλή εταιρεία που να κάνει custom μεταλλικό backplate; Δε θέλω να μπλέξω με υδρόψυξη.

Επεξ/σία από Michaelprom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Michaelprom είπε

Έχω σύστημα με Ryzen 5900x, σε x570 με 32 gb Ram. Μου κάηκε η κάρτα RTX 3070 και σκέφτομαι να πάω σε 4070 ή 4070 super. Φίλος απ' έξω μου βρίσκει σε χαμηλή τιμή τις VENTUS 2X της MSI, είτε την απλή είτε την super. Το θέμα είναι ότι η κάρτα πέρα από το προβληματικό bios έχει και πλαστικό backplate. Ας έχει μικρότερη απόδοση από αντίστοιχες άλλων εταιρειών. Είναι φτηνή και θα μπει σε htpc στο σαλόνι όταν βγουν οι νέες rtx 5000. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν μοντάρει gpus εδώ είναι αν πέρα από thermal pads καλά που θα της βάλω αν θα μπορούσε και κάποιο custom backplate να βοηθήσει περισσότερο. Από όσο είδα σε coldzero και άλλα χρησιμοποιούν είτε πολυμερές πλαστικό είναι plexiglass. Υπάρχει καμιά καλή εταιρεία που να κάνει custom μεταλλικό backplate; Δε θέλω να μπλέξω με υδρόψυξη.

Ότι κερδίσεις από την τιμή θα τα δώσεις σε αγορά backplate?

Λες για προβληματικό BIOS επίσης.

Δεν ξέρω για το BIOS αλλά το backplate δεν θα με ανησυχούσε. Ειδικά για την μελλοντική χρήση που την θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 28/04/2024 at 19:06, Michaelprom said:

Έχω σύστημα με Ryzen 5900x, σε x570 με 32 gb Ram. Μου κάηκε η κάρτα RTX 3070 και σκέφτομαι να πάω σε 4070 ή 4070 super. Φίλος απ' έξω μου βρίσκει σε χαμηλή τιμή τις VENTUS 2X της MSI, είτε την απλή είτε την super. Το θέμα είναι ότι η κάρτα πέρα από το προβληματικό bios έχει και πλαστικό backplate. Ας έχει μικρότερη απόδοση από αντίστοιχες άλλων εταιρειών. Είναι φτηνή και θα μπει σε htpc στο σαλόνι όταν βγουν οι νέες rtx 5000. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν μοντάρει gpus εδώ είναι αν πέρα από thermal pads καλά που θα της βάλω αν θα μπορούσε και κάποιο custom backplate να βοηθήσει περισσότερο. Από όσο είδα σε coldzero και άλλα χρησιμοποιούν είτε πολυμερές πλαστικό είναι plexiglass. Υπάρχει καμιά καλή εταιρεία που να κάνει custom μεταλλικό backplate; Δε θέλω να μπλέξω με υδρόψυξη.

Μπορεις να πεις με λιγα λογια πως καικε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...