Προς το περιεχόμενο

Αγγλικό σουκου καλώδιο στην Ελλάδα


apostolos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φέρει 2 ηχεια αυτοενισχυομενα monitor 120W(JBL 308p) από Αγγλία και όπως καταλαβαίνετε το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος είναι αγγλικού τύπου. 

Η ερώτηση που έχω είναι, τι είναι πιο σώφρων και συμφέρον,

1.να αλλάξω το σουκου στο υπάρχον καλώδιο 

2. Να βάλω αντάπτορα

3.να αλλάξω καλώδιο (φαντάζομαι θα είναι ακριβό για την ποιότητα που χρειάζεται) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      @apostolos2

      Στο Ηνωμένο Βασίλειο η διαφορά δυναμικού (ηλεκτρική τάση) είναι στα 110 Volts. Αντίθετα στην Ελλάδα η ηλεκτρική τάση είναι στα 230 Volts.

      Σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους τα JBL 308p είναι 100-240 vac που σημαίνει ότι τα ηχεία μπορούν να παίξουν και στην Αγγλία και στην Ελλάδα απλά αλλάζοντας το βύσμα.

      Θα πρέπει λοιπόν να σιγουρευτείς ότι στο manual ή στο ταμπελάκι που υπάρχει στα ηχεία σου αναφέρεται:  Ac Input 100-240 vac 50/60 hz.

      Τότε και μόνο τότε μπορείς απλά να αλλάξεις το βύσμα με ένα ευρωπαϊκού τύπου schuko και τα ηχεία σου να λειτουργήσουν κανονικά.

      Αν στο manual ή στο ταμπελάκι δεν αναφέρεται: Ac Input 100-240 vac 50/60 hz τότε πιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον adaptor-α 240 σε110 vac.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, afm είπε

      @apostolos2

      Στο Ηνωμένο Βασίλειο η διαφορά δυναμικού (ηλεκτρική τάση) είναι στα 110 Volts. Αντίθετα στην Ελλάδα η ηλεκτρική τάση είναι στα 230 Volts.

      Σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους τα JBL 308p είναι 100-240 vac που σημαίνει ότι τα ηχεία μπορούν να παίξουν και στην Αγγλία και στην Ελλάδα απλά αλλάζοντας το βύσμα.

      Θα πρέπει λοιπόν να σιγουρευτείς ότι στο manual ή στο ταμπελάκι που υπάρχει στα ηχεία σου αναφέρεται:  Ac Input 100-240 vac 50/60 hz.

      Τότε και μόνο τότε μπορείς απλά να αλλάξεις το βύσμα με ένα ευρωπαϊκού τύπου schuko και τα ηχεία σου να λειτουργήσουν κανονικά.

      Αν στο manual ή στο ταμπελάκι δεν αναφέρεται: Ac Input 100-240 vac 50/60 hz τότε πιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον adaptor-α 240 σε110 vac.

110V ????

Το μπερδευεις με USA.

Οτι έχουμε και Ελλάδα έχει στο ΗΒ.

 

13 ώρες πριν, apostolos2 είπε

Έχω φέρει 2 ηχεια αυτοενισχυομενα monitor 120W(JBL 308p) από Αγγλία και όπως καταλαβαίνετε το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος είναι αγγλικού τύπου. 

Η ερώτηση που έχω είναι, τι είναι πιο σώφρων και συμφέρον,

1.να αλλάξω το σουκου στο υπάρχον καλώδιο 

2. Να βάλω αντάπτορα

3.να αλλάξω καλώδιο (φαντάζομαι θα είναι ακριβό για την ποιότητα που χρειάζεται) 

 

 

Βαλε αντάπτορα.

Κόψε το καλώδιο στην άκρη και βάλε ελληνικό σούκο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για αλλαγή στο υπάρχον καλώδιο με ελληνικό σουκο λέω. 

Οι ανταπτορες δεν μου φαίνονται stable για μεγάλη ηλεκτρική συσκευή, πχ δεν κουμπώνει καλά το βύσμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

110V ????

Το μπερδευεις με USA.

Οτι έχουμε και Ελλάδα έχει στο ΗΒ.

 

Βαλε αντάπτορα.

Κόψε το καλώδιο στην άκρη και βάλε ελληνικό σούκο.

 

      Προφανώς και ξέρεις καλύτερα, έχεις δίκιο. 230vac έχουν και στο ΗΒ απλά με άλλα βύσματα..

      Οπότε apostolos2 όπως λέει και ο Ukforthemoment:

          1. Βάζεις adaptor-α (το πιο απλό)

          2. Κόψε το καλώδιο και βάλε ένα σούκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...