Προς το περιεχόμενο

Blue screen και αλλα πολλά


nik2009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

το pc του γιου μου άρχισε να βγάζει  blue screen μέχρι που γινόταν κάθε 5 λεπτά.Δοκίμασε να κάνει fresh install τα windows ξανά αλλά το pc κόλλαγε μετά από κάποιο σημείο της εγκατάστασης.Μετά από πολλές προσπάθειες ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση των windows αλλά είτε κολλαγε όταν bootare η με το που έμπαινε στα windows.Το πήγα σε ένα irepair όπου και κοιτάξανε σκληρούς, μνήμες τροφοδοτικό και ήταν ok.Μου είπαν το πιο πιθανόν φταίει η μητρική.Την έστειλα στο Caseking (από εκεί είχε αγοραστει) και μετά από αναμονή και τεσταρισμα μου είπαν ότι η μητρική δουλεύει μια χαρά.

Από irepair μου λένε δεν μπορούνε να κάνουν κάτι αλλο αφού και η μητρική είναι μια χαρά.

Τι κάνω τώρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik2009 είπε

Καλησπέρα 

το pc του γιου μου άρχισε να βγάζει  blue screen μέχρι που γινόταν κάθε 5 λεπτά.Δοκίμασε να κάνει fresh install τα windows ξανά αλλά το pc κόλλαγε μετά από κάποιο σημείο της εγκατάστασης.Μετά από πολλές προσπάθειες ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση των windows αλλά είτε κολλαγε όταν bootare η με το που έμπαινε στα windows.Το πήγα σε ένα irepair όπου και κοιτάξανε σκληρούς, μνήμες τροφοδοτικό και ήταν ok.Μου είπαν το πιο πιθανόν φταίει η μητρική.Την έστειλα στο Caseking (από εκεί είχε αγοραστει) και μετά από αναμονή και τεσταρισμα μου είπαν ότι η μητρική δουλεύει μια χαρά.

Από irepair μου λένε δεν μπορούνε να κάνουν κάτι αλλο αφού και η μητρική είναι μια χαρά.

Τι κάνω τώρα?

 

σκληρός δίσκος. Nα υποθέσω κάποιος nvme ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nik2009 είπε

Καλησπέρα 

το pc του γιου μου άρχισε να βγάζει  blue screen μέχρι που γινόταν κάθε 5 λεπτά.Δοκίμασε να κάνει fresh install τα windows ξανά αλλά το pc κόλλαγε μετά από κάποιο σημείο της εγκατάστασης.Μετά από πολλές προσπάθειες ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση των windows αλλά είτε κολλαγε όταν bootare η με το που έμπαινε στα windows.Το πήγα σε ένα irepair όπου και κοιτάξανε σκληρούς, μνήμες τροφοδοτικό και ήταν ok.Μου είπαν το πιο πιθανόν φταίει η μητρική.Την έστειλα στο Caseking (από εκεί είχε αγοραστει) και μετά από αναμονή και τεσταρισμα μου είπαν ότι η μητρική δουλεύει μια χαρά.

Από irepair μου λένε δεν μπορούνε να κάνουν κάτι αλλο αφού και η μητρική είναι μια χαρά.

Τι κάνω τώρα?

 

Τα blue screens τι λέγανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nik2009 είπε

Δυστυχώς δεν θυμάμαι γιατί είναι σχεδόν μήνας που έγινε, το ξέρω δεν βοηθαω καθόλου…

Ξεκινάμε με τα βασικά.

1) Πες μας αναλυτικά τα επιμέρους κομμάτια του PC. Links θα βοηθούσαν εννοείται.

2) καθαρίζεις προσεκτικά τα slots και τις επαφές και βάζεις πάνω μόνο τα βασικά και απολύτως απαραίτητα κομμάτια για δοκιμή.

CPU, 1 Ram, 1 σκληρό (με το λειτουργικό μόνο πάνω),  GPU (μόνο εάν δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά η CPU.

3) Ελέγχεις και τεστάρεις και καταγράφεις τι σου βγάζει σε μυνηματα στε να αρχίσουμε να έχουμε μια εικόνα.

4) Πάμε σε try & error δοκιμές αναλόγως τις ενδείξεις

Αλλιώς δεν θα βγάλει κανένας ακρη ποτέ με εικασίες στην τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...