Προς το περιεχόμενο

smartphone στα 250-300€ Moto G84 ή κάτι άλλο;


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;
250€ ιδανικά βαριά 300 αν αξίζει πολύ παραπάνω απ' τις επιλογές των <250€
 

2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
Όχι, το θέλω γρήγορα

3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;

4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
Καινούργιες


5) Μέγεθος οθόνης;
Θα σας έλεγα 4,3" αλλά δεν θα βρούμε κάτι 😭

6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
Μας νοιάζει το NFC σίγουρα, θα προτιμούσα να έχει και 2 sim + SD αλλά και πάλι οκ,

7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
Τίμια φωτογραφία. Είχα Poco X3 NFC αν πάρω κάμερες ίδιες ή παρόμοιες είμαι ευχαριστημένος.


8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
Περισσότερο η γρήγορη φόρτιση


9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
Android


10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)
Διαχείριση έξυπνων συσκευών, Apps που κάνουν configuration σε διάφορες συσκευές όπως AJAX, Mikrotik, Hikivision και λίγο gaming, αυτή την περίοδο παίζω Rocket League και Doomsday:Last Survivor.

Δυστυχώς το Poco X3 NFC που είχα ξαφνικά σταμάτησε και καθώς χρησιμοποιώ στην δουλειά μου το τηλέφωνο αρκετά, δεν υπάρχει επιλογή να περιμένω για να επισκευαστεί. Σκέφτομαι να φύγω απ' την Xiaomi και γλυκοκοιτάζω το Motorola Moto G84 αλλά θα ήθελα και μια παραπάνω γνώμη καθώς δεν έχω πρότερη εμπειρία με την Motorola. Επίσης δεν έχω εμπειρία με pOLED οθόνη οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Ιδανικά δεν θα ήθελα να φύγω και από snapdragon και η νέα μου συσκευή να έχει και 5G.

Ευπρόσδεκτες πάντως όλες οι αντιπροτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Edge 30 Neo και ειμαι πολυ ευχαριστημένος , ταχύτατο ,φοβερη οθονη και οτι πιο μικρο μπορεις να βρεις σε νορμαλ χρηματα  , παιχνιδια δεν παιζω αποτε δεν ξερω τι κανει εκει , αξιοπρεπείς καμερα και ταχυφορτιση 68 βατ  με τον φορτιστη στο κουτι . 

το G84 για εμενα δεν αξίζει , εχει τον ιδιο επεξεργαστη με το 30 Neo αλλα χειρότερη καμερα , νικαει  στην μπαταρια  αλλα εχει φορτιση 30 βατ  

μια ενδιαφερουσα επιλογη ειναι το Edge 30 5G που εχει και καλύτερο επεξεργαστη και καμερες αλλα με την μικρότερη διαρκειας μπαταριας απο τα παραπανω και φόρτιση 33 βατ  https://www.skroutz.gr/s/39949946/Motorola-Edge-30-5G-Dual-SIM-8GB-256GB-Meteor-Grey.html

γενικα τα Edge 30 ειναι του 22 αποτε οι ενημερώσεις απο τωρα και επειτα μαλλον  θα ειναι λιγες , παντως απο το G84 εγω θα πηγαινα στο  Edge 30 5G και ας ειναι ενα χρονο παλιότερο , το ενα θα παρει το android 14 το αλλο το 15 σιγα την διαφορα ...... 

Αν θες επιδoσεις σε αυτα τα λεφτα ξαναπηγαινε σε xiaomi , εμενα δεν με εδιαφερουν αυτα τα τηλεφωνα δεν ειχα ποτε και δεν τα ξερω ..... 

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;
250€ ιδανικά βαριά 300 αν αξίζει πολύ παραπάνω απ' τις επιλογές των <250€
 

2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
Όχι, το θέλω γρήγορα

3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;

4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
Καινούργιες


5) Μέγεθος οθόνης;
Θα σας έλεγα 4,3" αλλά δεν θα βρούμε κάτι 😭

6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
Μας νοιάζει το NFC σίγουρα, θα προτιμούσα να έχει και 2 sim + SD αλλά και πάλι οκ,

7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
Τίμια φωτογραφία. Είχα Poco X3 NFC αν πάρω κάμερες ίδιες ή παρόμοιες είμαι ευχαριστημένος.


8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
Περισσότερο η γρήγορη φόρτιση


9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
Android


10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)
Διαχείριση έξυπνων συσκευών, Apps που κάνουν configuration σε διάφορες συσκευές όπως AJAX, Mikrotik, Hikivision και λίγο gaming, αυτή την περίοδο παίζω Rocket League και Doomsday:Last Survivor.

Δυστυχώς το Poco X3 NFC που είχα ξαφνικά σταμάτησε και καθώς χρησιμοποιώ στην δουλειά μου το τηλέφωνο αρκετά, δεν υπάρχει επιλογή να περιμένω για να επισκευαστεί. Σκέφτομαι να φύγω απ' την Xiaomi και γλυκοκοιτάζω το Motorola Moto G84 αλλά θα ήθελα και μια παραπάνω γνώμη καθώς δεν έχω πρότερη εμπειρία με την Motorola. Επίσης δεν έχω εμπειρία με pOLED οθόνη οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Ιδανικά δεν θα ήθελα να φύγω και από snapdragon και η νέα μου συσκευή να έχει και 5G.

Ευπρόσδεκτες πάντως όλες οι αντιπροτάσεις.

Δες αυτό https://www.jmctech.gr/product/honor-90-12512gb-6-7-5g-emerald-green-ita/?ref=bestprice.gr

Καμία σχέση με την Huawei γιατί είναι ανεξάρτητη.

Έχει Play Store κανονικά και παίρνει όλες τις ενημερώσεις.

Και μια σύγκριση με το G84 και με το Poco που είχες https://www.kimovil.com/el/sygkrish/honor-90-global-12gb-512gb,motorola-moto-g84,poco-x3-nfc-global-8gb-128gb

Θα δεις ότι είναι ανώτερο και από τα δύο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Votritis είπε

Εχω το Edge 30 Neo και ειμαι πολυ ευχαριστημένος , ταχύτατο ,φοβερη οθονη και οτι πιο μικρο μπορεις να βρεις σε νορμαλ χρηματα  , παιχνιδια δεν παιζω αποτε δεν ξερω τι κανει εκει , αξιοπρεπείς καμερα και ταχυφορτιση 68 βατ  με τον φορτιστη στο κουτι . 

το G84 για εμενα δεν αξίζει , εχει τον ιδιο επεξεργαστη με το 30 Neo αλλα χειρότερη καμερα , νικαει  στην μπαταρια  αλλα εχει φορτιση 30 βατ  

μια ενδιαφερουσα επιλογη ειναι το Edge 30 5G που εχει και καλύτερο επεξεργαστη και καμερες αλλα με την μικρότερη διαρκειας μπαταριας απο τα παραπανω και φόρτιση 33 βατ  https://www.skroutz.gr/s/39949946/Motorola-Edge-30-5G-Dual-SIM-8GB-256GB-Meteor-Grey.html

γενικα τα Edge 30 ειναι του 22 αποτε οι ενημερώσεις απο τωρα και επειτα μαλλον  θα ειναι λιγες , παντως απο το G84 εγω θα πηγαινα στο  Edge 30 5G και ας ειναι ενα χρονο παλιότερο , το ενα θα παρει το android 14 το αλλο το 15 σιγα την διαφορα ...... 

Αν θες επιδoσεις σε αυτα τα λεφτα ξαναπηγαινε σε xiaomi , εμενα δεν με εδιαφερουν αυτα τα τηλεφωνα δεν ειχα ποτε και δεν τα ξερω ..... 

802,11 ax  (Wifi 6) Υποστηρίζει;

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Δες αυτό https://www.jmctech.gr/product/honor-90-12512gb-6-7-5g-emerald-green-ita/?ref=bestprice.gr

Καμία σχέση με την Huawei γιατί είναι ανεξάρτητη.

Έχει Play Store κανονικά και παίρνει όλες τις ενημερώσεις.

Και μια σύγκριση με το G84 και με το Poco που είχες https://www.kimovil.com/el/sygkrish/honor-90-global-12gb-512gb,motorola-moto-g84,poco-x3-nfc-global-8gb-128gb

Θα δεις ότι είναι ανώτερο και από τα δύο.

 

 

Καλή επιλογή αλλά θεωρώ για 30€ παραπάνω στο skroutz δεν λέει να περιμένεις το JMC που μπορεί να στο φέρει. Έπειτα φάουλ μεγάλο η μη ύπαρξη φορτιστή, που αντίστοιχος για fast charge κάνει κάπου στα 30€-35€ ακόμα. Πάντως είναι δελεαστικός ο SD7 Gen 1 σε αυτή την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το Pοco x6 και redmi note 13 pro  ειχα σταμπαρει εως 200ε (και το Motorola g84) αλλα και το jmc τα ανεβασε σημερα αρκετα στα ιδια λεφτα με το επομενο μαγαζι στην λιστα , αλλα πιστευω ειναι εμπορικο τρικ, θα το αφησει εκει λιγες μερες και θα τα ξανακατεβασει για να φαινεται στο best price οτι πηρε πτωση τιμης..

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, manolis940 είπε

 

Καλή επιλογή αλλά θεωρώ για 30€ παραπάνω στο skroutz δεν λέει να περιμένεις το JMC που μπορεί να στο φέρει. Έπειτα φάουλ μεγάλο η μη ύπαρξη φορτιστή, που αντίστοιχος για fast charge κάνει κάπου στα 30€-35€ ακόμα. Πάντως είναι δελεαστικός ο SD7 Gen 1 σε αυτή την τιμή.

Εντάξει εγώ από εκεί το βρήκα πιο φτηνά.

Τώρα εάν εσύ το θες άμεσα πας και το βλέπεις άλλου.

Γιατί είναι φάουλ ο φορτιστής?

Αφού όλοι έχουμε έναν αντίστοιχο φορτιστή στο σπίτι.

Εξάλλου όλες οι εταιρείες αυτό κάνουν.

Νομίζω και η Samsung το κάνει.

Νομίζω ότι με αυτά που ζητάς είναι καλή επιλογή.

Τώρα εσύ θα αποφασίσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

 

Γιατί είναι φάουλ ο φορτιστής?

Αφού όλοι έχουμε έναν αντίστοιχο φορτιστή στο σπίτι.

Εξάλλου όλες οι εταιρείες αυτό κάνουν.

 

ειναι φαουλ διοτι το επιπλεον εξοδο "που σε πολλες περιπτωσεις εχει να κανει και με την εγγυηση¨ ειναι περιπου στα 40 ευρω

ποσοι εχουν 66w αγορασμενο φορτιστη?

δεν το κανουν ολες...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Donalhioy είπε

ειναι φαουλ διοτι το επιπλεον εξοδο "που σε πολλες περιπτωσεις εχει να κανει και με την εγγυηση¨ ειναι περιπου στα 40 ευρω

ποσοι εχουν 66w αγορασμενο φορτιστη?

δεν το κανουν ολες...  

Ο καθένας όπως το βλέπει.

Και με έναν κανονικό φορτιστή κάνεις την δουλειά σου.

Δεν χρειάζεται να είναι 66W.

Άσε που θα χαλάσει και πιο γρήγορα η μπαταρία.

Καλύτερα αργά και σταθερά.

Όσο για την εγγύηση του φορτιστή είναι 6 μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

 

Και με έναν κανονικό φορτιστή κάνεις την δουλειά σου.

Δεν χρειάζεται να είναι 66W.

Άσε που θα χαλάσει και πιο γρήγορα η μπαταρία.

Καλύτερα αργά και σταθερά.

Όσο για την εγγύηση του φορτιστή είναι 6 μήνες.

 

και με κινητο κατω απο 100 ευρω κανεις την δουλεια σου... δεν ειναι αυτο λογικη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Donalhioy είπε

ειναι φαουλ διοτι το επιπλεον εξοδο "που σε πολλες περιπτωσεις εχει να κανει και με την εγγυηση¨ ειναι περιπου στα 40 ευρω

ποσοι εχουν 66w αγορασμενο φορτιστη?

δεν το κανουν ολες...  

παντως και το Edge 30 Neo που εχει ταχυφορτιση 68βατ και τον φορτιστή μεσα , το χρησιμοποίησα 2 φορες και το σταμάτησα γιατι ειδα οτι ζεσταινονταν πολυ , θελει βεβαια το διπλάσιο+ χρονο με 15βατ  αλλα φτανει και ετσι πολυ γρήγορα στο 50% μπαταρια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Votritis είπε

παντως και το Edge 30 Neo που εχει ταχυφορτιση 68βατ και τον φορτιστή μεσα , το χρησιμοποίησα 2 φορες και το σταμάτησα γιατι ειδα οτι ζεσταινονταν πολυ , θελει βεβαια το διπλάσιο+ χρονο με 15βατ  αλλα φτανει και ετσι πολυ γρήγορα στο 50% μπαταρια  

αυτο ειναι λιγο καταντια, να αγοραζεις καινουργια συσκευη και να εχεις φορτιστη τεχνολογιας 2005

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για να μην κάνω στον καθένα quote ξεχωριστά θα τα γράψω εδώ γενικά.

Αρχικά κατέληξα στο Poco X6 και επειδή και της γυναίκας το κινητό σιγά σιγά αρχίζει να χαλάει και να παλιώνει μιας και έχει λιγότερες απαιτήσεις σε CPU της πήρα το Motorola 30 Neo. Να σας ευχαριστήσω λοιπόν όλους που είπατε την γνώμη σας και πραγματικά με οδηγήσατε θεωρώ σε καλύτερες επιλογές απ' ότι θα έκανα μόνος μου 😃

Γενικότερα και το X3 μου το φόρτιζα με τον ταχυφορτιστή που είχε ή άλλους ταχυφορτιστές. Πρόβλημα στην μπαταρία 3,5- 4 χρόνια που το είχα δεν είδα. Κάποια μείωση απόδοσης φυσικά και υπήρχε, αλλά μόνο φυσιολογική θα την έλεγες. Έχω σκοπό να κάνω ακριβώς το ίδιο με το X6 αλλά και στο Neo 30 δεν βρίσκω λόγο να ακολουθήσω άλλη τακτική. Αντιθέτως όμως όσοι φορτίζεται με παλιούς φορτιστές θα σας πρότεινα τουλάχιστον να αγοράσετε ένα καινουργιο στα 5W 2A και σε καμία περίπτωση να μην χρησιμοποιείτε κάτι μικρότερο από αυτό. Μπορείτε επίσης είτε να κόψετε τα data καλώδια μέσα στο usb είτε να βρείτε κάποιο καλώδιο χωρίς αυτά και να χρησιμοποιήσετε τον καινούργιο φορτιστή ο οποίος χωρίς τα συγκεκριμένα σήματα δεν πρόκειται να δώσει ποτέ παραπάνω  από 5V 2A και δεν θα βάλετε ένα παλιό τροφοδοτικό στο κινητό σας το οποίο μπορεί να κάνει ζημιά και στην μπαταρία και στο κινητό σας.

Έπειτα για όσους ψάχνουμε ταχυφορτιστή, η μη ύπαρξη ταχυφορτιστή στην συσκευή μπορεί να αποτελέσει επιπλέον. Η γρήγορη φόρτιστη για να ξεκινήσει απαιτείται μια επικοινωνία μεταξύ φορτιστή και συσκευής. Για την επικοινωνία αυτή υπάρχουν διαφορετικά πρωτόκολλα όπως Qualcom Quick Charge, Power Delivery, iPhone Charge, Open VOOC, Dash Charging, Huawei SuperCharge , PPS μπορεί και άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό. Μπορεί λοιπόν να έχω ήδη στο σπίτι ένα φορτιστή QC4.0 στα 65W αλλά λόγο προτωκόλου να μην ξεκινήσει ποτέ η ταχυφόρτιση με το Honor 90 ή να δουλέψει στα 27W. Συνεπώς για όσους θέλουν ταχυφόρτιση να χρειαστεί να αγοράσουν ένα extra φορτιστή της εταιρείας και για να είναι σίγουροι πιθανών θα πάνω στον γνήσιο, δηλαδή τα κάπου στα 40€. Καλό είναι να υπολογίζεται και αυτό το έξοδο λοιπόν στην αγορά της συσκευής.

Ευχαριστώ και πάλι όλους που έκανα τον κόπο να γράψουν ένα σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2024 στις 3:14 ΜΜ, manolis940 είπε

Τώρα για να μην κάνω στον καθένα quote ξεχωριστά θα τα γράψω εδώ γενικά.

Αρχικά κατέληξα στο Poco X6 και επειδή και της γυναίκας το κινητό σιγά σιγά αρχίζει να χαλάει και να παλιώνει μιας και έχει λιγότερες απαιτήσεις σε CPU της πήρα το Motorola 30 Neo. Να σας ευχαριστήσω λοιπόν όλους που είπατε την γνώμη σας και πραγματικά με οδηγήσατε θεωρώ σε καλύτερες επιλογές απ' ότι θα έκανα μόνος μου 😃

 

Στο 30 ΝΕΟ εχω περασει την gcam 9.2 και πραγματικα οι φωτο που παιρνει ειναι σαν να εχεις αλλη καμερα , την μερα εχει πιο σωστα χρωματα αλλα περισσοτερο σε συνθήκες χαμηλου φωτισμού δεν συγκρίνεται , εχει αρκετες ρυθμίσεις για να παιξεις αναλαγα τη φωτο που θες να τραβήξεις αλλα παντα ειναι καλυτερη απο την στοκ εφαρμογη . Στην αρχη  δεν δουλευε η υπερευρυγωνια καμερα και ηθελε καποια ρυμιση απο το μενου , νομίζω οτι εχει θεμα και το βιντεο αλλα δεν με ενδιαφέρει  και παντα μπορεις να τραβήξεις και με την στοκ  

IMG-20240501-214034103-1-1.jpg]

PXL-20240501-214234596-NIGHT-1-1.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , τελικα δεν θα παραγγειλω απο jmc επειδη δεν μπορω να περιμενω χωρις smartphone 1+ μηνα  + ειδα και μια κακη κριτικη εδω στο σχετικο τοπικ καποιον που περιμενει κινητο απο εκει 3 μηνες και δεν το εχει παρει ακομα, αρα το budget μου απο αλλα μαγαζια δεν φτανει για Poco x6/Motorola g84 οποτε ειμαι αναμεσα σε Motorola G54 8/256gb (απλο οχι power edition) στα 160ε + οτι χρειαζομαι και εναν 30 - 50w φορτιστη στα 15ε αρα στα 175ε συνολο https://www.skroutz.gr/s/46239740/Motorola-Moto-G54-5G-8GB-256GB-Midnight-Blue.html  

ή

το One Plus CE 3 lite που εχει φορτιστη μεσα  η συσκευασία στα 182ε https://www.skroutz.gr/s/41513957/OnePlus-Nord-CE-3-Lite-5G-Dual-SIM-8GB-128GB-Chromatic-Gray.html

Στα θετικα του One plus βλεπω οτι εχει gorilla glass , το moto g54 οχι, πιο γρηγορη φορτιση 67w το moto g54 33w , περισσοτερη φωτηνοτητα οθονης κατι που ειναι επιθυμητο δεδομενου οτι και τα 2 εχουν IPS οθόνη , εχει και αρκετα καλυτερη καμερα αν και δεν ειναι και πολυ σημαντικο για μενα αυτο..To Μοto g54 απ την αλλη εχει ράδιο ενώ το OnePlus όχι και 256gb εναντι 128gb του OnePlus.. 

συγκριση https://nanoreview.net/en/phone-compare/oneplus-nord-ce-3-lite-vs-motorola-moto-g54-5g

βιντεο συγκρισης

Ειμαι πιο πολυ στο One Plus , τι λετε?

Επεξ/σία από Miatakias
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...