Προς το περιεχόμενο

Πρεσβυωπια και φωτογραφικη μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρεσβυωπια, απο τα 34 αν θυμάμαι καλά, με αποτέλεσμα όταν θέλω να τραβήξω μια φωτογραφία αλλά να ακουμπήσω το μάτι μου στη μηχανή πρέπει να βγάλω τα γυαλιά ... Το έχω προσπαθήσει και με γυαλιά αλλά δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλά κΙ τις περισσότερες φορές χτυπάει το γυαλί στην μηχανή . Το θέμα μου είναι υπάρχει σωστός τρόπος; Πρέπει να τα φοράω για να κοιτάω μέσα από το φακό ; Οι  φωτογραφίες αυτές που τραβάω εγώ χωρίς γυαλιά ενώ έχω πρεσβυωπια θα ήταν ίδιες με κάποιον που δεν έχει πρεσβυωπια; Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μηχανή έχεις ; αν χρησιμοποιείς dslr οι περισσότερες ( αν όχι όλες) έχουν δεξιά ή αριστερά από το σκόπευτρο ένα μικρό περιστρεφόμενο διακοπτάκι που ρυθμίζει/διορθώνει ακριβώς το τι βλέπεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, roula είπε

Καλησπέρα σας , εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρεσβυωπια, απο τα 34 αν θυμάμαι καλά, με αποτέλεσμα όταν θέλω να τραβήξω μια φωτογραφία αλλά να ακουμπήσω το μάτι μου στη μηχανή πρέπει να βγάλω τα γυαλιά ... Το έχω προσπαθήσει και με γυαλιά αλλά δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλά κΙ τις περισσότερες φορές χτυπάει το γυαλί στην μηχανή . Το θέμα μου είναι υπάρχει σωστός τρόπος; Πρέπει να τα φοράω για να κοιτάω μέσα από το φακό ; Οι  φωτογραφίες αυτές που τραβάω εγώ χωρίς γυαλιά ενώ έχω πρεσβυωπια θα ήταν ίδιες με κάποιον που δεν έχει πρεσβυωπια; Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε! 

    Καταλαβαίνω τι λέτε όπως και όλοι οι διοπτροφόροι φυσικά . Πρέπει να μας πείτε πρώτα για ποιά μηχανή ακριβώς μιλάτε , υποθέτωντας πως έχετε διορθώσει την διοπτρία στο viewfinder , όπως ήδη ανέφερε προηγούμενα ο @zanskou .

   Από εκεί και πέρα θα δούμε τι αξεσουάρ υπάρχουν για το συγκεκριμένο μοντέλο δλδ έξτρα viewfinder , τα οποία αλλάζουν το ήδη υπάρχον με μεγαλύτερο βαθμό διόρθωσης . 

   Όσο για για το αν πρέπει η όχι με γυαλιά , προσωπικά δεν τα φοράω όταν θέλω να δώ μέσα από το viewfinder , ίσως γιατί ο βαθμός διορθωσης της διοπτρίας στη μηχανή μου είναι αρκετός . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι μύωπας και φορώ γυαλιά από το δημοτικό, δε βρίσκω κάποια δυσκολία, ίσως είναι και θέμα συνήθειας βέβαια, αλλά όπως έγραψαν και άλλοι διορθώνεται στις dslr που ξέρω δίπλα στο σκόπευτρο

Επεξ/σία από D___G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D___G είπε

Είμαι μύωπας και φορώ γυαλιά από το δημοτικό, δε βρίσκω κάποια δυσκολία, ίσως είναι και θέμα συνήθειας βέβαια, αλλά όπως έγραψαν και άλλοι διορθώνεται στις dslr που ξέρω δίπλα στο σκόπευτρο

     Πολύ σωστά .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια , η μηχανή μου είναι η Nikon D3300... Προσωπικά δεν θέλω να τα φοράω αλλα μόλις τραβήξω μια φωτογραφία και θέλω να την δω στην οθόνη της μηχανής θα πρέπει να βάλω γυαλιά ... λόγω του ότι δεν βλέπω κοντά ! Οπότε είμαι βάλε βγάλε τα γυαλιά και από αυτήν την άποψη ! Επίσης την φωτογραφία που έχω τραβήξει χωρίς γυαλιά μετά στην οθόνη με γυαλιά την βλέπω διαφορετική . Επίσης δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό που βλέπω μεσα από το "ματάκι" (viewfinder) είναι το ίδιο με αυτό που θα εβλεπε ο οποιοσδήποτε! Τελοσπαντων ...σας ζαλισα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, roula είπε

Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια , η μηχανή μου είναι η Nikon D3300... Προσωπικά δεν θέλω να τα φοράω αλλα μόλις τραβήξω μια φωτογραφία και θέλω να την δω στην οθόνη της μηχανής θα πρέπει να βάλω γυαλιά ... λόγω του ότι δεν βλέπω κοντά ! Οπότε είμαι βάλε βγάλε τα γυαλιά και από αυτήν την άποψη ! Επίσης την φωτογραφία που έχω τραβήξει χωρίς γυαλιά μετά στην οθόνη με γυαλιά την βλέπω διαφορετική . Επίσης δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό που βλέπω μεσα από το "ματάκι" (viewfinder) είναι το ίδιο με αυτό που θα εβλεπε ο οποιοσδήποτε! Τελοσπαντων ...σας ζαλισα ! 

    Καθόλου ...... το ίδιο κάνω κι' εγώ , βάλε βγάλε ....... η διαφορά στην εικόνα στην πίσω οθόνη οφείλεται στην χαμηλή ανάλυση της , οπότε είναι λογικό να φαίνεται αρκετά διαφορετική . Όσο για την εικόνα μέσα από το viewfinder , το συγκεκριμένο μοντέλο ( το οποίο δούλευα κάποτε ) έχει μικρή μεγένθυση , σαν να βλέπεις μέσα από σωλήνα σχεδόν , ενώ σε άλλες μηχανές που φτάνει και το 95% , τα πράγματα φαίνονται σαφώς καλύτερα . 

   Αν διαβάσετε για το μοντέλο , θα καταλάβετε καλύτερα . Παραμένει αξιόλογο και καλό εργαλείο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ είχα μυωπία και με τα χρόνια προέκυψαν και πρεσβυωπία και έκανα πολυεστιακά γυαλιά. Βέβαια και πριν που είχα μόνο μυωπία χρησιμοποιούσα και φακούς επαφής. 

Για μένα και για το πρόβλημα που περιγράφεται παραπάνω, η λύση είναι οι πολυεστιακοί φακοί επαφής. Χρησιμοποιώ. Και εγώ και με έχουν βολέψει πάρα πολύ γιατί μπορώ να χρησιμοποιώ και γυαλιά ηλίου στην καθημερινότητά μου αλλά και επειδή δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στο σκόπευτρο της φωτογραφικής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολυεστιακα γυαλιά όταν κάποτε τα είχα γιατί πριν τα 34 δεν έβλεπα μακρυά και ξεκινούσε και η πρεσβυωπια δεν με είχαν εξυπηρετήσει... Με ζαλιζαν...φακούς επαφής ...μάλλον θα κάνω μια ερώτηση για αυτούς ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι γεγονός ότι φορούσα γυαλιά μυωπίας αλλά από το πρωί μέχρι το βράδυ φακούς επαφής. Φοβόμουν τα πολυεστιακά γιατί διάβαζα ότι θες κάποιο χρόνο να τα συνηθίσεις και όταν κατεβαίνεις σκαλοπάτια να κοιτάς στο πάνω μέρος του γυαλιού γιατί διαφορετικά θα τα βλέπεις πιο κοντά τα σκαλοπάτια από ό,τι είναι στην πραγματικότητα και μπορεί να πέσεις και άλλα τέτοια ωραία. Και λέω ωραία γιατί εγώ προσωπικά μια που τα φόρεσα και μια που τα συνήθισα. Το πολύ να μου πήρε ένα τέταρτο της ώρας να τα συνηθίσω. Μου ήταν και μου είναι υπερβολικά βολικά και πραγματικά τα καταχάρηκα.

Οι φακοί επαφής είναι άλλη ιστορία. Θέλει ψάξιμο. Αν δεν κάνω λάθος το Σεπτέμβριο του 22 έβαλα πολυεστιακά γυαλιά και αν θες μπορώ να σου πω και τους φακούς που χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος (με πολυεστιακούς φακούς σου γράφω τώρα από τκ κινητό πίνοντας καφέ). Οι φακοί είναι οι Biofinity multifocal

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...