Προς το περιεχόμενο

5 γάτες , 2 ετών ηλικία σε αεροπλάνο


MrGalaxy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα μετακομίσω σε 1 μήνα από Κρήτη σε βόρεια Ελλάδα και θέλω να πάρω τις 5 γάτες μου ηλικίας 2 ετών.

Γίνεται να τις πάρω μαζί μου τις 5 γάτες μου στο αεροπλάνο;

Και με ποια αεροπορική εταιρεία επιτρέπεται;

Και αν ναι ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

Επεξ/σία από MrGalaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε 5 γάτες , 2 ετών ηλικία σε αεροπλάνο
  • Moderators

Στην καμπίνα επιτρέπεται 1 γάτα ανά επιβάτη σε κουτί συγκεκριμένων διαστάσεων και με κάποιο όριο βάρους. Δες τους όρους της εταιρείας για τα ακριβή νούμερα. Στο χώρο των αποσκευών δε θα έβαζα ζώο, και ειδικά γάτα, για κανένα λόγο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νεο θεμα. Θα πεταξω με το σκυλακι μου σε δεκα μερες (θα ειναι μαζι μου στην καμπινα). 

Ηθελα να ρωτησω, τα ζωακια δεν αντιμετωπιζουν θεμα σε τοσο υψομετρο? Πχ δυσκολια σε αναπνοη και στα αυτια?

@cumulus βλεπεις καποιο αστειο?

  • Like 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MrGalaxy said:

Οπότε καλύτερα με πλοίο μάλλον 

Ναι αλλά εξαρτάται που θα μείνουν στη διάρκεια του ταξιδιού (μέσα σε όχημα ή θα κουβαλάς μαζί σου 5 κλουβιά). Καλύτερα να αποφύγεις το ταξίδι μέσα στο καλοκαίρι αλλά το πλοίο και μετά οδικώς είναι μονόδρομος. 

 

1 hour ago, LabrakisG1992 said:

Για να μην ανοιγω νεο θεμα. Θα πεταξω με το σκυλακι μου σε δεκα μερες (θα ειναι μαζι μου στην καμπινα). 

Ηθελα να ρωτησω, τα ζωακια δεν αντιμετωπιζουν θεμα σε τοσο υψομετρο? Πχ δυσκολια σε αναπνοη και στα αυτια?

@cumulus βλεπεις καποιο αστειο?

Δεν έχουν πρόβλημα, εφόσον δεν έχουν προηγούμενα προβλήματα. Π.χ., αν έχεις κάποιο βραχυκεφαλικό σκυλί που σε καθημερινή βάση δυσκολεύεται να αναπνεύσει, το στρες της πτήσης (θόρυβος, κλειστός χώρος στο κλουβί/τσάντα) μπορεί να χειροτερέψει το πρόβλημα. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LabrakisG1992 said:

Για να μην ανοιγω νεο θεμα. Θα πεταξω με το σκυλακι μου σε δεκα μερες (θα ειναι μαζι μου στην καμπινα). 

Ηθελα να ρωτησω, τα ζωακια δεν αντιμετωπιζουν θεμα σε τοσο υψομετρο? Πχ δυσκολια σε αναπνοη και στα αυτια?

@cumulus βλεπεις καποιο αστειο?

Ναι .

  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Για να μην ανοιγω νεο θεμα. Θα πεταξω με το σκυλακι μου σε δεκα μερες (θα ειναι μαζι μου στην καμπινα). 

Ηθελα να ρωτησω, τα ζωακια δεν αντιμετωπιζουν θεμα σε τοσο υψομετρο? Πχ δυσκολια σε αναπνοη και στα αυτια?

@cumulus βλεπεις καποιο αστειο?

Από την εμπειρία μου όχι, αλλά καλύτερα να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/05/2024 at 15:40, LabrakisG1992 said:

Για να μην ανοιγω νεο θεμα. Θα πεταξω με το σκυλακι μου σε δεκα μερες (θα ειναι μαζι μου στην καμπινα). 

Ηθελα να ρωτησω, τα ζωακια δεν αντιμετωπιζουν θεμα σε τοσο υψομετρο? Πχ δυσκολια σε αναπνοη και στα αυτια?

 

 cabin pressurization is a process in which conditioned air is pumped into and exhausted out of the cabin of an aircraft to keep the pressure in the cabin between sea level and 8000 feet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2024 στις 6:27 ΜΜ, poulinos είπε

 cabin pressurization is a process in which conditioned air is pumped into and exhausted out of the cabin of an aircraft to keep the pressure in the cabin between sea level and 8000 feet.

Αν ηταν 100% ιδια με του εδαφους τοτε δεν θα ειχαμε ποτε πονους στα αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλοίο με pet - friendly καμπίνα, και μετά αυτοκίνητο. Για 1 ή 2 (με συνεπιβάτη) θα σκεφτόμουν αεροπλάνο, αλλά με 5 για κανένα λόγο. Σκέψου και το stress που θα φάνε στο αεροπλάνο, ανάμεσα σε 50 αγνώστους και φασαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Ntinaras said:

Αν ηταν 100% ιδια με του εδαφους τοτε δεν θα ειχαμε ποτε πονους στα αυτια.

Μα δεν σου λεει οτι ειναι ιδια με του εδαφους. σου αναφερει between sea level δηλαδη 0 μετρα και 8000 ποδια δηλαδη 2,500 μετρα. οποτε δεν υπαρχει θεμα ουτε με οξυγονο κτλ κτλ. τα αυτια σου θα εξισωσουν ακομα και 300 μετρα υψομετρικη να κανεις το οποιο ειναι απολυτως φυσιολογικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2024 στις 2:19 ΜΜ, MrGalaxy είπε

Οπότε καλύτερα με πλοίο μάλλον 

Υπαρχουν και υπηρεσιες που αναλαμβανουν την αποστολη κατοικιδιων. Ισως ειναι η καλυτερη επιλογη. Με το πλοιο δεν μπορεις να τα αφησεις 10-12 ωρες κατω. Ισως αν παρει απο κτηνιατρο κανα ηρεμιστικο. Θελεις και μεγαλο οχημα, το καθε γατι να εχει το δικο του κλουβακι. 

Στις 7/5/2024 στις 6:26 ΠΜ, Ntinaras είπε

Αν ηταν 100% ιδια με του εδαφους τοτε δεν θα ειχαμε ποτε πονους στα αυτια.

Ο πονος συνηθως σχετιζεται με ωτιδιτιδα. Κατα τ'αλλα, στην προσγειωση/απογειωση θα πρεπει να εχεις μονο το κλασικο βουλωμα επειδη αλλαζει το υψομετρο αποτομα και το αεροπλανο προσπαθει να διατηρησει την πιεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SabotazNic said:

 

Ο πονος συνηθως σχετιζεται με ωτιδιτιδα. Κατα τ'αλλα, στην προσγειωση/απογειωση θα πρεπει να εχεις μονο το κλασικο βουλωμα επειδη αλλαζει το υψομετρο αποτομα και το αεροπλανο προσπαθει να διατηρησει την πιεση.

,ο πονος μπορει να δημιουργηθει οταν δεν εξισωνει το αυτι αυτοματα επειδη  πχ εισαι κρυωμενος.ειδικα ειναι πιο εντονο στην καθοδο παρα στην ανοδο.εκει βοηθαει το χασμουρητο ή η τσιχλα.το βουλωμα ειναι το αρχικο σταδιο που ακομα δεν εξισωσε το αυτι.αν αλλαξει και αλλο το υψομετρο και δεν εξισωσεις εκει θα κανει πονο.σε ενα φυσιολογικο ατομο το αυτι θα εξισωσει ακομα και οταν καταπιεις.μετα τον πονο αν και σε αεροπλανο ειναι δυσκολο πας σε βαροτραυμα.

επισης το αεροπλανο δεν διατηρει σταθερη την πιεση στην καμπινα.μεταβαλλεται αναλογα το υψομετρο αλλα σε πολυ μικροτερα ορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...