Προς το περιεχόμενο

ψυξη του υπολογιστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα θα ηθελα να φτιαξω ενα συστημα το οποιο να παραγη παγο και να υπαρχει καπου μεσα στον υπολογιστη χωρις να ακουμπαει καποιο εξαρτημα ισα ισα για να ριχνω την θερμοκρασια , εχω κοιταξει στο ιντερνετ καποια βιντεο αλλα ολα τα προχειρα που ειδα δεν τα καταφερα.
ειδα οτι υπαρχει μια πλακετα που συνδεεται με 12v  και παγωνει.
θα μπορουσε να δουλεψει με ενα μικρο ανεμιστηρακι και να παγωσει καλα.
https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.html?subj=goods-un&_bg_fs=1&_p_jump_id=894&_x_vst_scene=adg&goods_id=601099531769675&sku_id=17592281875056&adg_ctx=a-4d4f3955~c-6816ff39~f-1a7d05e6&_x_ads_sub_channel=shopping&_p_rfs=1&_x_ns_prz_type=3&_x_ns_sku_id=17592281875056&mrk_rec=1&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=21084282687&_x_ads_id=160324330312&_x_ads_creative_id=693175613199&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=CjwKCAjw88yxBhBWEiwA7cm6pbzlp1H378FWl4756Ub0PmvexWAAAvCyJ-nzAm0VrMxRCF1rIJ2RuhoC-JEQAvD_BwE&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=17592281875056&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=Cj8KCQjw0MexBhDJARIuACLh4fRsz0aaax4SlWYCfi3OyPR03snFBLO9pdkQx-qCXcjB_4nyLdpMwpY_sxoCRHE&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICEI1Yd7s7-piAQDiB6WJFtwV&_x_ns_targetid=pla-2087129004693&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw88yxBhBWEiwA7cm6pbzlp1H378FWl4756Ub0PmvexWAAAvCyJ-nzAm0VrMxRCF1rIJ2RuhoC-JEQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2024 στις 4:15 ΠΜ, liobascard είπε

καλησπερα θα ηθελα να φτιαξω ενα συστημα το οποιο να παραγη παγο και να υπαρχει καπου μεσα στον υπολογιστη χωρις να ακουμπαει καποιο εξαρτημα ισα ισα για να ριχνω την θερμοκρασια

Διάβασε αυτά που γράφεις και εάν βγάζεις νόημα πες μας και εμάς. Είναι σα να λες να βάλεις ένα "ψυγείο" μέσα στο κουτί. Όλα γίνονται αλλά θέλει να επενδύσεις και να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη.

Η θερμοκρασίες δε πέφτουν έτσι. Δηλαδή χωρίς να έχουμε μεταφορά θερμοκρασίας (δηλαδή ενέργειας) από ένα εξάρτημα που θερμαίνεται (σώμα υψηλής θερμοκρασίας) σε ένα άλλο (σώμα χαμηλής θερμοκρασίας) τα οποία πρέπει με κάποιο τρόπο να βρίσκονται σε επαφή (υπάρχουν και άλλοι τρόποι προφανώς μεταφοράς θερμοκρασίας αλλά δε βρίσκουν εφαρμογή σε υπολογιστές). 

Οι πλάκες Peltier σαν και αυτή που αναφέρεις χρησιμοποιούνται ευρέως σε συσκευές μέτρησης, υπολογιστές καθώς και σε φορητές οικιακές συσκευές. Παραδείγματα συσκευών στις οποίες οι πλάκες αποτελούν αναπόσπαστο μέρος:

  • φορητές μονάδες ψύξης,
  • μικρές γεννήτριες ενέργειας,
  • μονάδες ψύξης σε υπολογιστές και φορητούς υπολογιστές,
  • ψύκτες για θέρμανση και ψύξη πόσιμου νερού,
  • αφυγραντήρες.

Άρα οι πλάκες δεν μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία σε ένα κουτί, παρά μόνο στο εξάρτημα στο οποίο χρησιμοποιούνται (και ως εκ τούτου στην επιφάνεια η οποία έρχεται σε επαφή με αυτό το εξάρτημα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2024 στις 4:15 ΠΜ, liobascard είπε

καλησπερα θα ηθελα να φτιαξω ενα συστημα το οποιο να παραγη παγο και να υπαρχει καπου μεσα στον υπολογιστη χωρις να ακουμπαει καποιο εξαρτημα ισα ισα για να ριχνω την θερμοκρασια , εχω κοιταξει στο ιντερνετ καποια βιντεο αλλα ολα τα προχειρα που ειδα δεν τα καταφερα.
ειδα οτι υπαρχει μια πλακετα που συνδεεται με 12v  και παγωνει.
θα μπορουσε να δουλεψει με ενα μικρο ανεμιστηρακι και να παγωσει καλα.
https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.html?subj=goods-un&_bg_fs=1&_p_jump_id=894&_x_vst_scene=adg&goods_id=601099531769675&sku_id=17592281875056&adg_ctx=a-4d4f3955~c-6816ff39~f-1a7d05e6&_x_ads_sub_channel=shopping&_p_rfs=1&_x_ns_prz_type=3&_x_ns_sku_id=17592281875056&mrk_rec=1&_x_ads_channel=google&_x_gmc_account=772005384&_x_login_type=Google&_x_ads_account=6217438245&_x_ads_set=21084282687&_x_ads_id=160324330312&_x_ads_creative_id=693175613199&_x_ns_source=g&_x_ns_gclid=CjwKCAjw88yxBhBWEiwA7cm6pbzlp1H378FWl4756Ub0PmvexWAAAvCyJ-nzAm0VrMxRCF1rIJ2RuhoC-JEQAvD_BwE&_x_ns_placement=&_x_ns_match_type=&_x_ns_ad_position=&_x_ns_product_id=17592281875056&_x_ns_target=&_x_ns_devicemodel=&_x_ns_wbraid=Cj8KCQjw0MexBhDJARIuACLh4fRsz0aaax4SlWYCfi3OyPR03snFBLO9pdkQx-qCXcjB_4nyLdpMwpY_sxoCRHE&_x_ns_gbraid=0AAAAAo4mICEI1Yd7s7-piAQDiB6WJFtwV&_x_ns_targetid=pla-2087129004693&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw88yxBhBWEiwA7cm6pbzlp1H378FWl4756Ub0PmvexWAAAvCyJ-nzAm0VrMxRCF1rIJ2RuhoC-JEQAvD_BwE

Πάγος = νερο/υγρασία.

Υγρασια = βραχυκύκλωματα / διαβρωσεις

Ούτε καν ο ξηρός πάγος δεν κάνει για χρήση σε ηλεκτρονικά κυκλώματα.

Υπάρχουν ήδη οι υγροψυξεις για τα PC.

Εάν μιλάς για αεροψυξη και για παροχή ψυχρού αέρα στο εσωτερικό του κουτιού τότε μιλάς για ένα κλασικό σύστημα AirCondition το οποίο ως κλειστό κύκλωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια.

Εάν θέλεις να κατασκευάσεις ένα mini AC για PC τότε go for it. Θεωρώ άλλωστε ότι κάποια στιγμή θα συμβεί όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σιγα το πραμα ρε παιδια, να φτιχνει ο υπολογιστης παγο. Εδω η Μαρτινα εφτιαξε PC που αέθει, καβουρντιζει και ψεινει καφε. Να μου λεγατε κανα PC που φτιαχνει μουσακα η παστιτσιο, να πω μπραβο, ειναι καινοτομια.

Ναι, αυτός ο υπολογιστής τα κάνει όλα. Φτιάχνει ΚΑΙ καφέ.

1 λεπτό πριν, Chris2756 είπε

 Σιγα το πραμα ρε παιδια, να φτιχνει ο υπολογιστης παγο. Εδω η Μαρτινα εφτιαξε PC που αέθει, καβουρντιζει και ψεινει καφε. Να μου λεγατε κανα PC που φτιαχνει μουσακα η παστιτσιο, να πω μπραβο, ειναι καινοτομια.

Ναι, αυτός ο υπολογιστής τα κάνει όλα. Φτιάχνει ΚΑΙ καφέ.

 Και απο ντιζαιν τα σπαει ο υπολογιστης της Μαρτινας, απαιχτος. Που να τολμισω εγω να ξανανεβασω φωτο με το PC μου. Ντρεπομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καπως ετσι βρε παιδακι μου να πουμε αμεσως να με φατε λες και ειπα κατι τρελο...!!!!
και ας μην ειναι μεσα στον υπολογιστη να ειναι μπροστα απο τα ανεμιστηρακια στην εξωτερικη του φαση ωστε να βαζει κρυο αερα μεσα...!!!
ενα πραγμα που εχω μαθει στην ζωη μου ειναι οτι ολα γινονται...!!!
και σιγουρα ειναι καλο να ακους αρνητικα σχολια διοτι οταν το καταφερνεις αισθανεσαι περιφανος για τις περιφρονυσεις και τα σχολια που δεκτηκες..!!!
δεκτα ολα τα σχολια γτ ακομα και χαζο να ειναι γιατι τα περισσοτερα σε ιδεες που εχω κατεβασει ειναι απο μπαμιες και ηλιθια σχολια.. :)

Επεξ/σία από liobascard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liobascard είπε

καπως ετσι βρε παιδακι μου να πουμε αμεσως να με φατε λες και ειπα κατι τρελο...!!!!
και ας μην ειναι μεσα στον υπολογιστη να ειναι μπροστα απο τα ανεμιστηρακια στην εξωτερικη του φαση ωστε να βαζει κρυο αερα μεσα...!!!
ενα πραγμα που εχω μαθει στην ζωη μου ειναι οτι ολα γινονται...!!!
και σιγουρα ειναι καλο να ακους αρνητικα σχολια διοτι οταν το καταφερνεις αισθανεσαι περιφανος για τις περιφρονυσεις και τα σχολια που δεκτηκες..!!!
δεκτα ολα τα σχολια γτ ακομα και χαζο να ειναι γιατι τα περισσοτερα σε ιδεες που εχω κατεβασει ειναι απο μπαμιες και ηλιθια σχολια.. :)

Λοιπον.

Να βαλουμε τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση.

Τι είπες:

Στις 3/5/2024 στις 4:15 ΠΜ, liobascard είπε

καλησπερα θα ηθελα να φτιαξω ενα συστημα το οποιο να παραγη παγο και να υπαρχει καπου μεσα στον υπολογιστη χωρις να ακουμπαει καποιο εξαρτημα ισα ισα για να ριχνω την θερμοκρασια

Μιλάς για ένα σύστημα που να παράγει ΠΆΓΟ.

 

Τι απάντησα:

Στις 7/5/2024 στις 4:26 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Πάγος = νερο/υγρασία.

Υγρασια = βραχυκύκλωματα / διαβρωσεις

Ούτε καν ο ξηρός πάγος δεν κάνει για χρήση σε ηλεκτρονικά κυκλώματα.

Υπάρχουν ήδη οι υγροψυξεις για τα PC.

Εάν μιλάς για αεροψυξη και για παροχή ψυχρού αέρα στο εσωτερικό του κουτιού τότε μιλάς για ένα κλασικό σύστημα AirCondition το οποίο ως κλειστό κύκλωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια.

Εάν θέλεις να κατασκευάσεις ένα mini AC για PC τότε go for it. Θεωρώ άλλωστε ότι κάποια στιγμή θα συμβεί όντως.

Απάντησα ότι η ψύξη με παραγωγή πάγου δεν ενδείκνυται για ηλεκτρονικες συσκευές.

 

Τι προτεινα:

Την κατασκευή ενος mini Air Condition system.

 

Τι μας δείχνεις σημερα:

13 ώρες πριν, liobascard είπε

καπως ετσι βρε παιδακι μου να πουμε αμεσως να με φατε λες και ειπα κατι τρελο...!!!!
και ας μην ειναι μεσα στον υπολογιστη να ειναι μπροστα απο τα ανεμιστηρακια στην εξωτερικη του φαση ωστε να βαζει κρυο αερα μεσα...!!!
 

Μας δείχνεις ένα Mini Air Condition

 

Τι μας λέει αυτό?

Οτι εχεις μεν ιδέες αλλά υπάρχει θέμα στο να τις εκφράσεις και να τις περιγράψεις σωστά.

 

Συμπερασμα:

Τα σχόλια αφορούσαν την ιδέα για την δημιουργία πάγου και όχι για την ιδέα του AC άρα καλώς καμωμενα.

Χρειάζεσαι λίγο δουλίτσα στην εκθεση/έκφραση.

 

Εν κατακλείδι:

Go for it. Εάν δουλέψει αγοράζω το πρωτοτυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liobascard είπε

αμεσως να με φατε λες και ειπα κατι τρελο..

  Φιλε μου κανενας δεν επεσε να σε φαει! Τα παιδια που απαντησαν ειναι τεχνολογιοφαγοι και καινοτομοι. Η διστακτικη, κι οχι απολυτα αρνητικη απαντηση τους, δοθηκε απο πλευρας, ασφαλειας και κοστους. Αν π.χ. ενα κομπιουτερ κοστιζει 1000Ε και το συστημα ψηξης του 2000Ε, αρνητικα θαναι τα σχολια. Το ιδιο κι αν υπαρχει κυνδινος βραχυκυκλωματος.

 Εδω εχει μαλιασει η γλωσσα τους να με πεισουν οτι η Κα υδροψυξη δεν ειναι επικυνδινη. κι ενω το μυαλο μου το εχει αποδεκτει, η καρδια μου δεν ειναι ακομη συναισθηματικα ετοιμη για νεα σχεση, εχει παρμεινει κολημενη στην Κα αεροψυξη. Θελει το χρονο της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...