Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για επενδυση χρηματων


TrObAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά  στην παρέα. 

Το τελευταίο διάστημα έχω μαζέψει ένα  χρηματικό ποσό και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να το επενδύσω αντί να το έχω στην τράπεζα χωρίς κανένα όφελος .

Ψάχνοντας και μέσα από το φόρουμ αλλά και γενικότερα βρήκα μερικές επιλογές και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιους οι οποίοι είναι πιο έμπειροι σε τέτοια θέματα.

1)Επενδυση ποσού μέσω τράπεζας σε αμοιβαια κεφαλαια η συνδυασμό αυτών με μετοχές με μακροπροθεσμο πλάνο 10ετιας + για αξιόλογο κέρδος.

2)Επένδυση σε κρυπτονονισματα . Από ότι έχω καταλάβει κανείς ότι και στο χρηματιστήριο επενδύεις σε κάποια που δείχνουν ανοδικές τάσεις και πουλάς όταν και εφόσον ανέβουν αρκετά ώστε να έχεις κέρδος.

3)Έλαβα mail από revolut όπου έχει επιτόκιο κατάθεσης στον λογαριασμό της τάξης του 3.2 -3.7 % με εγγύηση κεφαλαίου έως ένα ποσό. Αν είναι αξιόπιστη και δεν έχεις κίνδυνο να χάσεις τα λεφτά σου  είναι μια καλή επιλογή πιστεύω για ένα ασφαλές αλλά και σχετικά ικανοποιητικό κέρδος. 

4)Ότι γίνεται στο ένα αλλά το τρέχεις μόνος σου με τα θετικά και τα αρνητικά που έχει.

Αυτές είναι οι επιλογές που έχω βρει μέχρι στιγμής αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω θα με ενδιέφερε η γνώμη των περισσότερο έμπειρων στα παραπάνω και φυσικά οποία συμβουλή δεκτή.

Για την ιστορία δεν θα διαθέσω ότι χρήματα έχω αποταμίευσει στην όλη προσπάθεια επένδυσης πάρα ένα ποσοστό ώστε να υπάρχει κάβα σε περίπτωση ανάγκης.

 

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, TrObAs είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά  στην παρέα. 

Το τελευταίο διάστημα έχω μαζέψει ένα  χρηματικό ποσό και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να το επενδύσω αντί να το έχω στην τράπεζα χωρίς κανένα όφελος .

Ψάχνοντας και μέσα από το φόρουμ αλλά και γενικότερα βρήκα μερικές επιλογές και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιους οι οποίοι είναι πιο έμπειροι σε τέτοια θέματα.

1)Επενδυση ποσού μέσω τράπεζας σε αμοιβαια κεφαλαια η συνδυασμό αυτών με μετοχές με μακροπροθεσμο πλάνο 10ετιας + για αξιόλογο κέρδος.

2)Επένδυση σε κρυπτονονισματα . Από ότι έχω καταλάβει κανείς ότι και στο χρηματιστήριο επενδύεις σε κάποια που δείχνουν ανοδικές τάσεις και πουλάς όταν και εφόσον ανέβουν αρκετά ώστε να έχεις κέρδος.

3)Έλαβα mail από revolut όπου έχει επιτόκιο κατάθεσης στον λογαριασμό της τάξης του 3.2 -3.7 % με εγγύηση κεφαλαίου έως ένα ποσό. Αν είναι αξιόπιστη και δεν έχεις κίνδυνο να χάσεις τα λεφτά σου  είναι μια καλή επιλογή πιστεύω για ένα ασφαλές αλλά και σχετικά ικανοποιητικό κέρδος. 

4)Ότι γίνεται στο ένα αλλά το τρέχεις μόνος σου με τα θετικά και τα αρνητικά που έχει.

Αυτές είναι οι επιλογές που έχω βρει μέχρι στιγμής αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω θα με ενδιέφερε η γνώμη των περισσότερο έμπειρων στα παραπάνω και φυσικά οποία συμβουλή δεκτή.

Για την ιστορία δεν θα διαθέσω ότι χρήματα έχω αποταμίευσει στην όλη προσπάθεια επένδυσης πάρα ένα ποσοστό ώστε να υπάρχει κάβα σε περίπτωση ανάγκης.

 

Ευχαριστώ πολύ .

Μην ψάχνεις πολύ.

Έντοκα γραμμάτια ελληνικού δημοσίου.

3.5% καθαρό είναι καλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις σχετικές.

1)Το 3.5% ανα χρόνο είναι να φανταστώ και αυτο έχει τπτ φορολογίες ?

2)Την επένδυση αυτή την κάνεις μέσω τράπεζας

3)Τι επίπεδο κινδύνου έχει κάτι τέτοιο  (από ότι καταλαβαίνω χαμηλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TrObAs είπε

3)Τι επίπεδο κινδύνου έχει κάτι τέτοιο  (από ότι καταλαβαίνω χαμηλό)

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το επιτοκιο ειναι αναλογο του κινδυνου. Οσο χαμηλοτερο το επιτοκιο, τοσο μικροτερος ο κινδυνος, και το αντιθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TrObAs είπε

Μερικές ερωτήσεις σχετικές.

1)Το 3.5% ανα χρόνο είναι να φανταστώ και αυτο έχει τπτ φορολογίες ?

2)Την επένδυση αυτή την κάνεις μέσω τράπεζας

3)Τι επίπεδο κινδύνου έχει κάτι τέτοιο  (από ότι καταλαβαίνω χαμηλό)

Βασικό είναι να μπορείς να 'δικαιολογήσεις' τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lector είπε

Ο γενικος κανονας ειναι οτι το επιτοκιο ειναι αναλογο του κινδυνου. Οσο χαμηλοτερο το επιτοκιο, τοσο μικροτερος ο κινδυνος, και το αντιθετο.

Νομίζω αυτό είναι το μόνο που έχω καταλάβει. Απλά σκεφτόμουν να μοιράσω τον κίνδυνο χωρίς όμως να βάλω κάτι σε κάτι πολύ ύψηλου ρισκου (Προτιμώ κάτι μεσαίου επιπέδου). δηλαδή αν λέγαμε οτι τοποθετώ 15000 θα έβαζα 7500 και 7500 η θα το έσπαγα στα τρια 5000 σε κάθε επιλογή.

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βασικό είναι να μπορείς να 'δικαιολογήσεις' τα χρήματα.

Αυτό είναι αυτονόητο. Ναι , τα χρήματα είναι νομιμότατα φαίνονται στην δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυνατότητες επένδυσης εξαρτώνται από το ποσό. Αλλιώς επενδύονται 5.000€ ή 15.000€ (πρακτικά δεν έχει νόημα να επενδύονται) κι αλλιώς 5.000.000€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, theopan είπε

Οι δυνατότητες επένδυσης εξαρτώνται από το ποσό. Αλλιώς επενδύονται 5.000€ ή 15.000€ (πρακτικά δεν έχει νόημα να επενδύονται) κι αλλιώς 5.000.000€.

Γιατί δεν έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αμοιβαία κεφάλαια των τραπεζών έχουν υψηλό κόστος διαχείρησης. Υπάρχουν έτοιμα προιόντα, με χαμηλό κόστος, όπως τα VWCE ή V60A που αν τα συνδυάσεις με μία επενδυτική στρατηγική, όπως το dca, δύσκολα θα πέσεις έξω σε πλάνο 10ετιάς+. Τα κρύπτο είναι τζόγος με εξαίρεση ίσως το bitcoin που έτσι και αλλιώς είναι επένδυση μεγάλου ρίσκου, ότι χρήματα βάζεις εκεί πρέπει να είσαι διατεθειμένος ότι μπορεί να τα χάσεις για πάντα

Αυτή την στιγμή που το επιτόκιο της ΕΚΤ είναι ψηλά αντί να έχεις χρήματα στην τράπεζα, ίσως αξίζει να κοιτάξεις τα money market funds ή παρόμοια etf που δίνουν περίπου 4% τον χρόνο. Μέχρι 15.000 ευρώ υπάρχουν και τα γραμμάτεια Ελληνικού δημοσίου που αναφέρθηκαν και δίνουν περίπου 3.5%

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρέσει που τονίζεις το θέμα του ρίσκου και αναφέρεις τα κρυπτονομίσματα. Που σήμερα μπορεί να έχεις 1000€, σε 1 ώρα να γίνουν 10€ και την επόμενη μέρα 5000€. Αυτό ξέχασε το τελείως γιατί μιας και δεν έχεις ιδέα είναι σα να παίζεις στο καζίνο (περίπου).

Και να θυμάσαι, όσο αυξάνεται το υποτιθέμενο κέρδος, τόσο αυξάνεται και το ρίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, TrObAs said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά  στην παρέα. 

Το τελευταίο διάστημα έχω μαζέψει ένα  χρηματικό ποσό και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να το επενδύσω αντί να το έχω στην τράπεζα χωρίς κανένα όφελος .

Ψάχνοντας και μέσα από το φόρουμ αλλά και γενικότερα βρήκα μερικές επιλογές και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιους οι οποίοι είναι πιο έμπειροι σε τέτοια θέματα.

1)Επενδυση ποσού μέσω τράπεζας σε αμοιβαια κεφαλαια η συνδυασμό αυτών με μετοχές με μακροπροθεσμο πλάνο 10ετιας + για αξιόλογο κέρδος.

2)Επένδυση σε κρυπτονονισματα . Από ότι έχω καταλάβει κανείς ότι και στο χρηματιστήριο επενδύεις σε κάποια που δείχνουν ανοδικές τάσεις και πουλάς όταν και εφόσον ανέβουν αρκετά ώστε να έχεις κέρδος.

3)Έλαβα mail από revolut όπου έχει επιτόκιο κατάθεσης στον λογαριασμό της τάξης του 3.2 -3.7 % με εγγύηση κεφαλαίου έως ένα ποσό. Αν είναι αξιόπιστη και δεν έχεις κίνδυνο να χάσεις τα λεφτά σου  είναι μια καλή επιλογή πιστεύω για ένα ασφαλές αλλά και σχετικά ικανοποιητικό κέρδος. 

4)Ότι γίνεται στο ένα αλλά το τρέχεις μόνος σου με τα θετικά και τα αρνητικά που έχει.

Αυτές είναι οι επιλογές που έχω βρει μέχρι στιγμής αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω θα με ενδιέφερε η γνώμη των περισσότερο έμπειρων στα παραπάνω και φυσικά οποία συμβουλή δεκτή.

Για την ιστορία δεν θα διαθέσω ότι χρήματα έχω αποταμίευσει στην όλη προσπάθεια επένδυσης πάρα ένα ποσοστό ώστε να υπάρχει κάβα σε περίπτωση ανάγκης.

Ευχαριστώ πολύ .

δεν εψαξες αρκετα/δεν εχεις διαβασει αρκετα....δεν αναφερεις πολλα για να δωσουμε καποια αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Γιατί δεν έχει;

Γιατί αν π.χ. βάλεις 15.000€  σε μια προθεσμιακή θα πάρεις στην καλύτερη περίπτωση 15€ τόκο το μήνα. Αν πάλι τα "τζογάρεις" κάπου αλλού μπορεί να βγάλεις παραπάνω αλλά μπορεί και να τα χάσεις όλα. Αν είναι όλες σου οι οικονομίες νομίζω υπάρχει ένα θέμα. Αγόρασε καλύτερα 3-4 στρέμματα χωράφι λέω εγώ ή βάλτα για να ξεκινήσεις κανένα μαγαζί μπας και βγάζεις το ψωμί σου...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό το ότι δεν έχω διαβάσει πολλά. Δεν  ξέρω τι πρέπει να ψάξω για να μάθω περισσότερα πράγματα θα εκτιμούσα την καθοδήγηση σας στο πως θα έπρεπε να μάθω περισσότερα.  

Για το θέμα του ρίσκου σίγουρα το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι αρνητικός στο να ψάξω και να μάθω πχ κρυπτονομισματα η αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για πλάνο δεκαετίας. 

 

Στην τράπεζα που ρώτησα μου ανέφεραν για αμοιβαια χαμηλού ρίσκου με όφελος κοντά στο 4% και μετά κάποια πακέτα όπου είναι για πλάνο δεκαετίας σε συνδυασμό αμοιβαίων και λίγων μετοχών ώστε να μην είναι πολύ υψηλου ρίσκου . Αποδόσεις δεν κατάλαβα πολύ. Αλλά γενικά δεν ζήτησα πολύ μεγάλου ρίσκου επενδυση μην γνωρίζοντας τα πράγματα.

 

Ας πούμε ότι το ποσό θα μπορούσε να είναι μεταξύ 30 και 50 χιλιαδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theopan είπε

Γιατί αν π.χ. βάλεις 15.000€  σε μια προθεσμιακή θα πάρεις στην καλύτερη περίπτωση 15€ τόκο το μήνα. Αν πάλι τα "τζογάρεις" κάπου αλλού μπορεί να βγάλεις παραπάνω αλλά μπορεί και να τα χάσεις όλα. Αν είναι όλες σου οι οικονομίες νομίζω υπάρχει ένα θέμα. Αγόρασε καλύτερα 3-4 στρέμματα χωράφι λέω εγώ ή βάλτα για να ξεκινήσεις κανένα μαγαζί μπας και βγάζεις το ψωμί σου...

Δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theopan είπε

Γιατί αν π.χ. βάλεις 15.000€  σε μια προθεσμιακή θα πάρεις στην καλύτερη περίπτωση 15€ τόκο το μήνα. Αν πάλι τα "τζογάρεις" κάπου αλλού μπορεί να βγάλεις παραπάνω αλλά μπορεί και να τα χάσεις όλα. Αν είναι όλες σου οι οικονομίες νομίζω υπάρχει ένα θέμα. Αγόρασε καλύτερα 3-4 στρέμματα χωράφι λέω εγώ ή βάλτα για να ξεκινήσεις κανένα μαγαζί μπας και βγάζεις το ψωμί σου...

Γενικά δόξα το θεό είμαι σε καλή κατάσταση . Αλλά δεν έχει νόημα αυτή την στιγμή επενδυση σε οικόπεδο τώρα που όλα είναι πολύ ψηλά λόγω μεγάλης ζήτησης (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) αλλά και άνοιγμα επιχείρησης στην παρούσα φάση δεν παίζει γιατί είμαι ήδη πνιγμένος από την βασική μου δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...