Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για επενδυση χρηματων


TrObAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, TrObAs said:

Δεκτό το ότι δεν έχω διαβάσει πολλά. Δεν  ξέρω τι πρέπει να ψάξω για να μάθω περισσότερα πράγματα θα εκτιμούσα την καθοδήγηση σας στο πως θα έπρεπε να μάθω περισσότερα.  

Για το θέμα του ρίσκου σίγουρα το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι αρνητικός στο να ψάξω και να μάθω πχ κρυπτονομισματα η αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για πλάνο δεκαετίας.

Στην τράπεζα που ρώτησα μου ανέφεραν για αμοιβαια χαμηλού ρίσκου με όφελος κοντά στο 4% και μετά κάποια πακέτα όπου είναι για πλάνο δεκαετίας σε συνδυασμό αμοιβαίων και λίγων μετοχών ώστε να μην είναι πολύ υψηλου ρίσκου . Αποδόσεις δεν κατάλαβα πολύ. Αλλά γενικά δεν ζήτησα πολύ μεγάλου ρίσκου επενδυση μην γνωρίζοντας τα πράγματα.

Ας πούμε ότι το ποσό θα μπορούσε να είναι μεταξύ 30 και 50 χιλιαδων

το πιο βασικο απο ολα ειναι η ηλικια σου....αλλα ρισκα μπορεις και πρεπει να παρεις αν εισαι 18 και αλλα αν εισαι 60. αλλα αν εχεις οικογενεια, αλλα αν εχεις εισοδημα των 700 και αλλα των 7000 ευρω, αλλα και 117k να βγαζεις στο τελος θεμα ειναι τι σου μενει στην ακρη, αλλα αν δουλευεις στο δημοσιο αλλα αν μολις ανοιξες επιχειρηση αλλα αν εισαι ανεργος. αλλα αν εχεις δανειο, αν εχεις παιδια, αλλα αλλα αλλα.....α ναι, και αλλα (και αυτο ειναι βασικο για αυτο το αναφερω παρολο που εχω γινει κατανοητος νομιζω) αναλογα και με το ποσο εσυ ο ιδιος εισαι "παιχτης-τζογαδορος" κτλ, γενικα με τα πως τα πας με το ρισκο. υπαρχουν επενδυσεις με υψηλο ρισκο και επενδυσεις με χαμηλο μεν ρισκο δε και παλι.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 γίνομαι φέτος και έχω οικογένεια έχω επιχείρηση ή όποια είναι οικογενειακή και την τρέχω τα τελευταία χρόνια εγώ .

Το ποσό που θα διαθέσω θα είναι ένα ποσοστό της ταξης του 20% της αποταμίευσης μου ωστε να εχω ασφαλεια οτι αν συμβει κατι εχω χρηματα. Τώρα το ποσο ρίσκο είμαι διατεθειμένος να κάνω νομίζω το ξέρω. Δεν θέλω να χάσω τα χρήματα αυτά σε μια νύχτα αλλά δεν θέλω να πάω και σε μια προθεσμιακή που δεν έχει νόημα. Θέλω κάτι να μου βγάλει χρήματα αλλά δεν θα ηθελα σε 10 χρόνια η τουλάχιστον ένα μέρος αυτού δεν θα ήθελα να είναι τόσο μακροπροθεσμο. Τώρα κάτι φουλ ρίσκο δεν νομίζω ότι με χαρακτηρίζει και μετά από ένα περιστατικό απάτης που έπεσα θύμα πρόσφατα χανοντας ενα σεβαστο ποσο,  από χαζομάρα μου ξεκάθαρη γιατί αντέδρασα σαν υπνωτισμενος , χαζός και πολλά άλλα δεν θα ήμουν διατεθειμένος να χάσω και αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, TrObAs said:

2)Επένδυση σε κρυπτονονισματα

Αυτά τα 2 είναι εντελώς αντίθετα. Δεν επενδύεις στα κρυπτονομίσματα, όπως δεν επενδύσεις στο τζόκερ ή στο πάμε στοίχημα.

Ψέματα, στο τζόκερ παίζει και να επενδύεις περισσότερο.

Μην ξεχάσεις και την διασπορά. Μην τα βάλεις όλα σε μία επένδυση (εκτός αν είναι κανένα χωράφι ή κανένα σπίτι που θα πάρεις και δάνειο και θα αποπληρώνεται από το ενοίκιο).

ETF mintos, ETF μέσω broker (πχ revolut), κάποιο ελληνικό ομόλογο, κάποιο αμοιβαίο κεφάλαιο (τα ETFs είναι καλύτερα σε σχέση με τα αμοιβαία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TrObAs είπε

Γενικά δόξα το θεό είμαι σε καλή κατάσταση . Αλλά δεν έχει νόημα αυτή την στιγμή επενδυση σε οικόπεδο τώρα που όλα είναι πολύ ψηλά λόγω μεγάλης ζήτησης (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) αλλά και άνοιγμα επιχείρησης στην παρούσα φάση δεν παίζει γιατί είμαι ήδη πνιγμένος από την βασική μου δουλειά.

Δεν αναφέρεις όμως το ποσό που θέλεις να επενδύσεις παρά μόνο το ποσοστό των οικονομιών σου που θα αποτελέσει. Είναι άλλο οι 10.000€ σε σύνολο 50000€ και άλλο οι 100.000€ σε σύνολο 500.000€, Εκτός από το ότι αλλάζουν εντελώς οι δυνατότητες επένδυσης (με 10.000 ευρώ είναι ζήτημα αν σου τα δέχονται σε αξιόλογη προθεσμιακή με 100.000€ όμως κάνεις πολλά περισσότερα πράγματα) στην 1η περίπτωση διακυβέβευται ίσως ακόμα και η απροβλημάτιστη διαβίωσή σου αν τα χάσεις. Στη 2η μάλλον όχι. Οπότε αλλάζει και το ρίσκο που μπορείς να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες ένα εταιρικό ομόλογο κοντά στο 90 που λήγει σε πέντε χρόνια από τώρα (υπάρχει αλλά δεν το αναφέρω) οπότε στη λήξη θα σου δώσει μαζί με το κουπόνι και στο 100 που θα σε πληρώσει, περίπου 5% καθαρό για κάθε χρόνο. Για να μην τα εξηγώ αν δεν ξέρεις γιατί μιλάω, γκούγκλαρε και θα βρεις όλες τις ορολογίες. Μέσω χρηματιστηριακής γίνεται η δουλειά πάντως. 

Επεξ/σία από Makis38
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TrObAs said:

40 γίνομαι φέτος και έχω οικογένεια έχω επιχείρηση ή όποια είναι οικογενειακή και την τρέχω τα τελευταία χρόνια εγώ .

Το ποσό που θα διαθέσω θα είναι ένα ποσοστό της ταξης του 20% της αποταμίευσης μου ωστε να εχω ασφαλεια οτι αν συμβει κατι εχω χρηματα. Τώρα το ποσο ρίσκο είμαι διατεθειμένος να κάνω νομίζω το ξέρω. Δεν θέλω να χάσω τα χρήματα αυτά σε μια νύχτα αλλά δεν θέλω να πάω και σε μια προθεσμιακή που δεν έχει νόημα. Θέλω κάτι να μου βγάλει χρήματα αλλά δεν θα ηθελα σε 10 χρόνια η τουλάχιστον ένα μέρος αυτού δεν θα ήθελα να είναι τόσο μακροπροθεσμο. Τώρα κάτι φουλ ρίσκο δεν νομίζω ότι με χαρακτηρίζει και μετά από ένα περιστατικό απάτης που έπεσα θύμα πρόσφατα χανοντας ενα σεβαστο ποσο,  από χαζομάρα μου ξεκάθαρη γιατί αντέδρασα σαν υπνωτισμενος , χαζός και πολλά άλλα δεν θα ήμουν διατεθειμένος να χάσω και αλλά.

ειμαστε περισσοτερο κοντα ηλικιακα απο οσο θα ηθελα να παραδεχτω αλλα και απο την αλλη τοσο μακρυα.οι αναγκες σου ειναι τελειως αλλες απο τις δικες μου.
εδω στο υπογραμμισμενο κατι δεν γραφτηκε καλα και ειναι σημαντικο νομιζω.
για να διαβασεις παρα πολυ ποιοτικη σελιδα ειναι η απο κατω νομιζω
https://ourwallet.gr/

παρτην απο την αρχη, εξηγει και τι ειναι το ρισκο και τι το επενδυτικο ρισκο, γιατι δεν νομιζω πως το εχεις καταλαβει.

στα reddit εδω κανουν καποια πραγματα
https://www.reddit.com/r/PersonalFinanceGreece/

γιουτουμπ
τσουνης, Money Minority απο ελληνες,
ξενοι πολυ πιο ποιοτικοι φυσικα
The Plain Bagel, Ben Felix

θελει ψαξιμο για το τι ταιριαζει στον καθε ανθρωπο, η λογικη παντως λεει, μου μενουν 100 ευρα στην ακρη...1α αποπληρωνω σημαντικες υποχρεωσεις οπως πχ δανεια, μετα βγαζω στην ακρη λεφτα για να εχω να ζησω αν γινει βλακεια (συνηθως 3-6 μηνες), ΜΕΤΑ απο τα 100, το 1/3 το κραταω, το 1/3 το βαζω σε καταθεση και το τελευταιο 1/3 το επενδυω.
το που το επενδυω υπαρχουν πολλα διαφορετικα επενδυτικα οχηματα. μετοχες, ομολογα, etf (εδω ειμαι εγω), αμοιβαια κεφαλαια..διαφορα, το καθενα εχει διαφορετικο επιπεδο ρισκου.
αν πας να βγαλεις την χασουρα απο τον υπνωτισμο που επαθες τον αλλο μηνα/τριμηνο/εξαμηνο/χρονο, παρε συμβουλες για μεμονωμενες απο random τυπους στο internet ή βαλε στο 3ο απο το τελος κρυπτονομισμα που θα βρεις...σιγουρα θα τα παρεις πισω.τι μπορει να παει στραβα.
αν θες να επενδυσεις θελει να αφιερωσεις καποιο χρονο αυτα τα links που εδωσα εχουν απειρο υλικο

 

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, csontheline said:

Αυτά τα 2 είναι εντελώς αντίθετα. Δεν επενδύεις στα κρυπτονομίσματα, όπως δεν επενδύσεις στο τζόκερ ή στο πάμε στοίχημα.

Ψέματα, στο τζόκερ παίζει και να επενδύεις περισσότερο.

Αυτά πες τα στη JP Morgan και στη Wells Fargo. Α ναι ξεχασα αυτοί είναι ηλίθιοι και στο insomnia έχουμε όλους τους έξυπνους.

https://www.nasdaq.com/articles/wells-fargo-americas-third-largest-bank-owns-spot-bitcoin-etfs:-sec-filing

https://www.nasdaq.com/articles/americas-largest-bank-jpmorgan-chase-discloses-spot-bitcoin-etf-holdings%3A-sec-filing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογές που υπάρχουν τόσο σε επενδυτικά προϊόντα αλλά κυρίως σε επενδυτικές στρατηγικές είναι άπειρες. Πρέπει να πάρεις την απόφαση σου μετά από πολύ ψάξιμο και υπολογισμού του κινδύνου που θες να αναλάβεις.

Πρώτα πρέπει να επιλέξεις μια επενδυτική πλατφόρμα. Μην σκεφτείς ούτε στιγμή τις ελληνικές τράπεζες καθώς θα στα φάνε όλα σε προμήθειες.

Εγώ θα σε έλεγα να τσεκάρεις:

1. Trading 212:  Εύκολο μενού για έναν αρχάριο ακόμα επενδυτή με μηδενικές προμήθειες.

2. Trade Republic: Χαμηλές προμήθειες, σχετικά απλό μενού και επιλογές, καταθετικό πρόγραμμα με επιτόκιο 4% για μη επενδεδυμένα κεφάλαια μέχρι 50k.

3. Interactive Brokers: Η πιο περίπλοκή αλλά η πιο αξιόπιστη πλατφόρμα που υπάρχει.

Καλές επενδυτικές επιλογές είναι οι μετοχές και τα ομόλογα. Καθώς όμως το να κάτσεις να τα επιλέξεις μεμονωμένα απαιτεί χρόνο, γνώσεις και ενδεχομένως ένστικτο και τύχη, η καλύτερη επιλογή είναι τα ETF τα οποία αποτελούνται από πολλές μετοχές ή ομόλογα. 

Για ETF μετοχών δες VWCE το οποίο παρακολουθεί τις καλύτερες μετοχές σε ολόκληρο τον κόσμο.

Για ETF ομολόγων δες IUAG. 

Τέλος, πρέπει να αποφασίσεις σε τι ποσοστό θέλεις να μοιράσεις τα χρήματα σου. Τα καταθετικά προγράμματα έχουν το μικρότερο ρίσκο, μετά είναι τα ομόλογα, στην συνέχεια οι μετοχές και τέλος με διαφορά τα crypto.

Εάν θέλεις μεγάλο ρίσκο μπορείς ενδεικτικά: 

ETF μετοχών: 60%

ETF ομολόγων: 35%

Bitcoin: 5%

Εάν θέλεις μικρό ρίσκο μπορείς ενδεικτικά: 

ETF μετοχών: 10%

ETF ομολόγων: 40%

Καταθετικός λογαριασμός υψηλού επιτοκίου: 50%

Σε κάθε περίπτωση δεν θα σύστηνα σε κανένα να έχει πάνω από το 5% του χαρτοφυλακίου του σε Crypto.

Τέλος, η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο. Είσαι έτοιμος να διαχειριστείς το να βλέπεις το χαρτοφυλάκιο σου να πέφτει; Η ψυχραιμία παίζει τεράστιο ρόλο.

Όπως καταλαβαίνεις οι επιλογές είναι πολλές. Κάνε όσοι μεγαλύτερη έρευνα μπορείς πριν αποφασίσεις. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thomasG4 said:

Αυτά πες τα στη JP Morgan και στη Wells Fargo. Α ναι ξεχασα αυτοί είναι ηλίθιοι και στο insomnia έχουμε όλους τους έξυπνους.

https://www.nasdaq.com/articles/wells-fargo-americas-third-largest-bank-owns-spot-bitcoin-etfs:-sec-filing

https://www.nasdaq.com/articles/americas-largest-bank-jpmorgan-chase-discloses-spot-bitcoin-etf-holdings%3A-sec-filing

Το θέμα δεν είναι το αν έχουν επενδύσει στα crypto, αλλά το τι ποσοστό του συνολικού τους portfolio είναι. Προφανώς και θα έχουν έκθεση στα πάντα για χάρη της διαφοροποίησης.

Όσον αφορά το αν είναι ηλίθιοι ή όχι, είδαμε και η Lehman Brothers το πόσο πανέξυπνη ήταν. Θυμίζω πως όταν κήρυξε χρεοκοπία το 2008 είχε assets με συνολική αξία πάνω από 600 δις δολλάρια και πολλοί την θεωρούσαν "too big to fail".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 2% και 3% max που δίνουν τα χρηματοοικονομικά ιδρύματα με δέσμευση χρημάτων ετησίως είναι μηδαμινό κέρδος ακόμα και για κεφάλαιο 100.000 ευρώ .

δεν συζητάω για κρύπτο και άλλες τέτοιες βλακείες που σήμερα έχεις ένα μύριο και σε 10 λεπτά πέντε ευρώ.

κουλούρια να πάρεις με 100.000 ευρώ και να τα πουλήσεις διπλή τιμή θα βγάλει τα διπλά .

*αφού τρέχεις όπως ανέφερες οικογενειακή επιχείριση επένδυσέτα εκεί για να γίνεις πιο μεγάλος ,εκτός αν έχεις πιάσει ταβάνι που είναι πράγμα απίθανο .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ξεχνας τα κρυπτο

2 συμβουλες

1. διασπορα του κεφαλαιου σου, δλδ μην τα βαζεις ολα σε ενα σημειο (επενδυτικο) οποιο κι αν ειναι αυτο - σε περιπτωση στραβης μειωνεις την χασουρα

2. οσο μεγαλωνεις, τοσο μικροτερα επενδυτικα ρισκα πρεπει να παιρνεις, γιατι στην στραβη δεν προλαβαινεις (λογω χρονου) να την απορροφησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες . Θα ξεκινήσω το διάβασμα στα παραπάνω που αναφέρατε να καταλάβω καλύτερα τι παίζεται.  Η επιχείρηση μας είναι μια χαρά αλλά για να μεγαλώσει είναι πιο πολύπλοκο και πολύ πιο μεγάλου κόστους επένδυση . Με το δικό μου σκεπτικό και την φιλοσοφία διασποράς κινδύνου αν έκανα άλλη επιχειρηματική επένδυση θα διάλεγα κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω τώρα δλδ όχι κατάστημα λιανικής πώλησης ώστε όταν κάνει το κύκλο το ένα και αρχίσει να χάνει πωλήσεις  ναι υπάρχει το άλλο να στο συμπληρώνει. Βέβαια όπως είπα ο χρόνος για μια δεύτερη επιχείρηση είναι αρκετά περιορισμένος και έχοντας οικογένεια τουλάχιστον στην παρούσα φάση θα ήθελα να την χαρώ για την ώρα με όσο χρόνο μου μένει από το πρόγραμμα που έχω, δεν λέω αργότερα ότι δεν θα το σκεφτώ!!!

Η αλήθεια είναι ότι  τις τράπεζες δεν τις συμπαθώ πολύ και δεν καίγομαι να επενδύσω μέσω αυτών αλλά δεν γνώρισα άλλες επιλογές και ξεκίνησα από εκει.

Οι πλατφόρμες ενδύσεων που αναφέρατε παραπάνω είναι αξιόπιστες όσον αφορά τα χρήματα που έχουμε εκεί? Φορολογία εκεί τι γίνεται ? Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επιλέγεις από ευρώπη δεν έχει φόρο τα υπόλοιπα έχουν και πρεπει να το δηλώνεις ?

Τέλος για τα κρυποτονομίσματα τα σκέπτηκα για ενα μικρότερο ποσο επενδυσης ώστε να καταλάβω τι γίνεται , σχετικα με αυτά αναφέρετε κάτι στις σελίδες που προτείνετε ?

 

9 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ειμαστε περισσοτερο κοντα ηλικιακα απο οσο θα ηθελα να παραδεχτω αλλα και απο την αλλη τοσο μακρυα.οι αναγκες σου ειναι τελειως αλλες απο τις δικες μου.
εδω στο υπογραμμισμενο κατι δεν γραφτηκε καλα και ειναι σημαντικο νομιζω.
για να διαβασεις παρα πολυ ποιοτικη σελιδα ειναι η απο κατω νομιζω
https://ourwallet.gr/

παρτην απο την αρχη, εξηγει και τι ειναι το ρισκο και τι το επενδυτικο ρισκο, γιατι δεν νομιζω πως το εχεις καταλαβει.

στα reddit εδω κανουν καποια πραγματα
https://www.reddit.com/r/PersonalFinanceGreece/

γιουτουμπ
τσουνης, Money Minority απο ελληνες,
ξενοι πολυ πιο ποιοτικοι φυσικα
The Plain Bagel, Ben Felix

θελει ψαξιμο για το τι ταιριαζει στον καθε ανθρωπο, η λογικη παντως λεει, μου μενουν 100 ευρα στην ακρη...1α αποπληρωνω σημαντικες υποχρεωσεις οπως πχ δανεια, μετα βγαζω στην ακρη λεφτα για να εχω να ζησω αν γινει βλακεια (συνηθως 3-6 μηνες), ΜΕΤΑ απο τα 100, το 1/3 το κραταω, το 1/3 το βαζω σε καταθεση και το τελευταιο 1/3 το επενδυω.
το που το επενδυω υπαρχουν πολλα διαφορετικα επενδυτικα οχηματα. μετοχες, ομολογα, etf (εδω ειμαι εγω), αμοιβαια κεφαλαια..διαφορα, το καθενα εχει διαφορετικο επιπεδο ρισκου.
αν πας να βγαλεις την χασουρα απο τον υπνωτισμο που επαθες τον αλλο μηνα/τριμηνο/εξαμηνο/χρονο, παρε συμβουλες για μεμονωμενες απο random τυπους στο internet ή βαλε στο 3ο απο το τελος κρυπτονομισμα που θα βρεις...σιγουρα θα τα παρεις πισω.τι μπορει να παει στραβα.
αν θες να επενδυσεις θελει να αφιερωσεις καποιο χρονο αυτα τα links που εδωσα εχουν απειρο υλικο

 

 Η σωστή διατύπωση είναι Θέλω κάτι να μου βγάλει χρήματα αλλά δεν θα ηθελα όλο να είναι σε 10 χρόνια. Θα ήθελα ένα τμήμα να είναι πιο άμεσα και ένα αλλο ας είναι πιο έμεσα. 

 

Δεν ξέρω αν αυτό το ξεκαθαρίζει περισσότερο,

Επεξ/σία από TrObAs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, TrObAs said:

Καλημέρα,

σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες . Θα ξεκινήσω το διάβασμα στα παραπάνω που αναφέρατε να καταλάβω καλύτερα τι παίζεται.  Η επιχείρηση μας είναι μια χαρά αλλά για να μεγαλώσει είναι πιο πολύπλοκο και πολύ πιο μεγάλου κόστους επένδυση . Με το δικό μου σκεπτικό και την φιλοσοφία διασποράς κινδύνου αν έκανα άλλη επιχειρηματική επένδυση θα διάλεγα κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω τώρα δλδ όχι κατάστημα λιανικής πώλησης ώστε όταν κάνει το κύκλο το ένα και αρχίσει να χάνει πωλήσεις  ναι υπάρχει το άλλο να στο συμπληρώνει. Βέβαια όπως είπα ο χρόνος για μια δεύτερη επιχείρηση είναι αρκετά περιορισμένος και έχοντας οικογένεια τουλάχιστον στην παρούσα φάση θα ήθελα να την χαρώ για την ώρα με όσο χρόνο μου μένει από το πρόγραμμα που έχω, δεν λέω αργότερα ότι δεν θα το σκεφτώ!!!

Η αλήθεια είναι ότι  τις τράπεζες δεν τις συμπαθώ πολύ και δεν καίγομαι να επενδύσω μέσω αυτών αλλά δεν γνώρισα άλλες επιλογές και ξεκίνησα από εκει.

Οι πλατφόρμες ενδύσεων που αναφέρατε παραπάνω είναι αξιόπιστες όσον αφορά τα χρήματα που έχουμε εκεί? Φορολογία εκεί τι γίνεται ? Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επιλέγεις από ευρώπη δεν έχει φόρο τα υπόλοιπα έχουν και πρεπει να το δηλώνεις ?

Τέλος για τα κρυποτονομίσματα τα σκέπτηκα για ενα μικρότερο ποσο επενδυσης ώστε να καταλάβω τι γίνεται , σχετικα με αυτά αναφέρετε κάτι στις σελίδες που προτείνετε ?

 

 Η σωστή διατύπωση είναι Θέλω κάτι να μου βγάλει χρήματα αλλά δεν θα ηθελα όλο να είναι σε 10 χρόνια. Θα ήθελα ένα τμήμα να είναι πιο άμεσα και ένα αλλο ας είναι πιο έμεσα. 

 

Δεν ξέρω αν αυτό το ξεκαθαρίζει περισσότερο,

Αν έχεις 50 χιλιάδες, το μέρισμα που ΟΠΑΠ ήταν για φέτος 5 χιλιάδες μετά τους φόρους.

Φυσικά έχεις το ρίσκο και του μερίσματος

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας παλιος κανονας λεει οταν ολοι σου λενε μην παρεις crypto...... παρε crypto..............

Απλα θυμισου, μην μπερδευεσαι με τα πολλα γιατι ενα ειναι το σωστο crypto... bitcoin...

Γιατι; Halvings, Limited Supply, ΟΝΟΜΑ

Επεξ/σία από SiLeNtOne--
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...