Προς το περιεχόμενο

GPU μεχρι 250€


Carebear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello,

Μου ανατεθηκε να φτιαξω ενα pc με ταβανι 1000 ευρω (Μαζι με οθονη και περιφεριακα. Δυσκολακι, θα φτασω τα 1200 ανετα).
Ο μικρος θελει να παιζει τα κλασικα παιχνιδια που ειναι μοδα τωρα (βλ. Fortnite, Valorant, LoL, Dota2, CS, και τετοια) οποτε δεν θα χρειαστει καποια high end καρτα.
Και απ' οτι διαβαζω, το Fortnite ειναι καλυτερα optimized για Nvidia. (πολλες βλεπω εχουν ελειψη)

Εσεις ποια καρτα θα προτεινατε, μεχρι ξερω γω 200-250 ευρω;

(και αν εχετε και οθονη να προτεινετε, πειτε. σκεφτομαι την Gigabyte M27Q IPS HDR, καθως αλλες ελαφρως καλυτερες εχουν επισης ελειψη)

Ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπός είναι το 2k gaming (βάσει του μόνιτορ που κοιτάς) τότε ναι το 1000€ είναι οριακό.

Εξαρτάται όμως και το που θες να ρίξεις το βάρος.

Αν συναρμολογείς μοναχός βγαίνει και στο 1000ρικο αν το πας vfm.

Σίγουρα βγαίνει για 1080p, με καλή οθόνη (144hz+ ~150€) και κάρτα που θα τα παίζει όλα ψηλά (rx 6600~210€). Με τα υπόλοιπα 700€ κάνεις παπάδες...

Τα παιχνίδια που θέτεις ως ζητούμενα τα παίζει άνετα και η 6600 σε 2k ( @fotaras76 μπορεί να επιβεβαιώσει ως κάτοχος 6600/2k monitor).

Αν θες άνοιξε νέα στα νέα συστήματα για απόψεις - προτάσεις και φρόντισε να συμπληρώσεις την φόρμα αναλυτικά

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα παιχνίδια που θέτεις ως ζητούμενα τα παίζει άνετα και η 6600 σε 2k ( @fotaras76 μπορεί να επιβεβαιώσει ως κάτοχος 6600/2k monitor).

Εδώ και λίγο καιρό Νίκο έκανα κάποιες μικρές αναβαθμίσεις και πλέον είμαι με 5700x / sapphire pulse rx 6700 10 gb / 64 gb ram. Δεν είχα άμεση ανάγκη την αναβάθμιση, απλά βγήκα τα κομμάτια μεταχειρισμένα σε καλές τιμές και δεν μου στοίχισε πολύ οπότε προχώρησα πουλώντας τα προηγούμενα.

Αντιγράφω την κριτική μου στο σκρουτζ για την rx 6600 pulse για να βοηθήσω τον φίλο:

Μετά από 6 μήνες χρήσης μοιράζομαι την εμπειρία μου μαζί σας :
msi b550 a-pro
2 x 16 gb 3200 MHz cl 16
Ryzen 5 5600
eSports 33 cooler

Σε 1440p ανάλυση (με ρυθμίσεις κυρίως σε high και με overclock/undervolt με βάση το βίντεο που παραθέτω πιο κάτω) :

csgo2 με fsr 135 fps
Fortnite με dx 11 150+ fps
Rocket league 100 fps
AC Valhalla 60 fps

Η κάρτα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ανέβαζε θερμοκρασίες. Παρόλο που έχω κουτί με καλό airflow, είδα το hotspot να φτάνει στους 105 βαθμούς μετά από μερικά λεπτά gaming όπου λειτουργούσε η κάρτα στο full. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε overclock / undervolt και να ρυθμίσετε πιο επιθετικά τους ανεμιστήρες της.

Ακολούθησα τις οδηγίες από το εξής βίντεο

Η κάρτα στα λεφτά της είναι άπαικτη. Αυτήν την στιγμή παίζει τα πάντα σε 1080p αλλά και σε 1440p με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Καταναλώνει λίγο ρεύμα για τις επιδόσεις της. Με τις ρυθμίσεις που έχω ζητά max 100 watt. Επίσης χωρά σε μικρά κουτιά καθώς έχει μήκος λιγότερο από 20 cm, είναι η πιο μαζεμένη υλοποίηση της. Οι λίγο φτηνότερες της amd (rx 6500 xt κτλ) είναι πολύ χειρότερες της όπως επίσης και η rtx 3050 η οποία είναι και ακριβότερη. Με λίγα λόγια αυτή την στιγμή στα λεφτά που ζητά (περίπου 200) δεν έχει αντίπαλο.

Τέλος να πω πως για να πάρετε το 100% από την κάρτα θέλετε σύστημα με υποστήριξη pcie 4.
Σε pcie 3 στα πιο πολλά παιχνίδια οι απώλειες είναι μικρές ή μηδαμινές αλλά υπάρχουν και κάποια που είναι υπολογίσιμες. Δείτε το βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=ph4E4TFvgVA

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

msi b550 a-pro

2 x 16 gb 3200 MHz cl 16
Ryzen 5 5600
eSports 33 cooler

 

Το πιο κλασικό σετ που προτείνουμε εδώ και πάρα πολύ καιρό στο φόρουμ, vfm και άξιο για 1080p και μερικώς κατάλληλο ακόμη και για 1440p.

Νομίζω πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τον ts.

 

Spoiler

το τι έχεις κάνει με τις αναβαθμίσεις από τότε που σε βλέπω στο φόρουμ απλά δεν υπάρχει...

από το dual core που μια χαρά μου κάνει για ιντερνετ.... φτάσαμε σε 2k gaming με 64gb ram :D

καλορίζικο το νέο σύστημα και καλά λιωσίματα με τον μικρό ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Το πιο κλασικό σετ που προτείνουμε εδώ και πάρα πολύ καιρό στο φόρουμ, vfm και άξιο για 1080p και μερικώς κατάλληλο ακόμη και για 1440p.

Νομίζω πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τον ts.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

το τι έχεις κάνει με τις αναβαθμίσεις από τότε που σε βλέπω στο φόρουμ απλά δεν υπάρχει...

από το dual core που μια χαρά μου κάνει για ιντερνετ.... φτάσαμε σε 2k gaming με 64gb ram :D

καλορίζικο το νέο σύστημα και καλά λιωσίματα με τον μικρό ;)

Πλέον ήμαστε υπερκομπλε για πολύ καιρό. Μνήμη πήγα σε 64 καθώς η ddr4 είναι φτηνή και στο μέλλον μάλλον θα γίνει ακριβότερη. Από 5600 σε 5700Χ μου στοίχισε 30 ευρώ πουλώντας τον 5600 ενώ από 6600 σε 6700 ούτε 50 ευρώ. Η 6700 όταν σε 2-3 χρόνια αναβαθμίσω την gpu θα πάει στο 2ο pc για 1080p gaming αντικαθιστώντας την 1650. Έχει  καλύτερη ψύξη από την 6600 και 16 lanes οπότε όταν μπει σε pcie 3 δε θα χάνει σε απόδοση. Με ρυθμίσεις που έκανα είναι μόνιμα κάτω από 130 watt σε gaming. 6600 και 6700 είναι αρκετά efficient GPUs.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Πλέον ήμαστε υπερκομπλε για πολύ καιρό. Μνήμη πήγα σε 64 καθώς η ddr4 είναι φτηνή και στο μέλλον μάλλον θα γίνει ακριβότερη. Από 5600 σε 5700Χ μου στοίχισε 30 ευρώ πουλώντας τον 5600 ενώ από 6600 σε 6700 ούτε 50 ευρώ. Η 6700 όταν σε 2-3 χρόνια αναβαθμίσω την gpu θα πάει στο 2ο pc για 1080p gaming αντικαθιστώντας την 1650. Έχει  καλύτερη ψύξη από την 6600 και 16 lanes οπότε όταν μπει σε pcie 3 δε θα χάνει σε απόδοση. Με ρυθμίσεις που έκανα είναι μόνιμα κάτω από 130 watt σε gaming. 6600 και 6700 είναι αρκετά efficient GPUs.

 

Απλα να συμπληρωσω σχετικα με το φαινομενο undervolt.Ειχα για λιγο διαστημα την 6700ΧΤ,της Biostar αν και δεν νομιζω να εχει και μεγαλη σημασια.Πραγματικα ριχνοντας ελαχιστα το ρευμα και ριχνοντας λιγο τα ρολογια,η καρτα επεφτε 2 κατηγοριες κατω σε καταναλωση και θερμοκρασιες.Μιλαμε την ειχα στο auto και απο 72-100 βαθμους πυρηνα και hotspot εφτασα να βλεπω ~60 και 72 αντιστοιχα,τρομερη διαφορα.Η καταναλωσε δε απο 202W πηγαινε το πολυ 125W.Αξιζει πραγματικα να ριξεις τα ρολογια και λιγο το ρευμα σε αυτες τις καρτες.Αυτο ομως που λενε οτι κανοντας undervolt και underclock βλεπουν καλυτερες επιδοσεις δεν ισχυει,τουλαχιστον σε αυτη που ειχα.Οσο πιο ψηλα χρονιζες τοσο καλυτερες επιδοσεις ειχες.Οσο εριχνα ρολογια,τοσο επεφτε η αποδοση,επεφτε 0.5% αλλα επεφτε.Νομιζω οτι ριχνοντας μονο το ρευμα ειχα απλα καλυτερες θερμοκρασιες,οι επιδοσεις ηταν ιδιες,νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Αυτο ομως που λενε οτι κανοντας undervolt και underclock βλεπουν καλυτερες επιδοσεις δεν ισχυει,τουλαχιστον σε αυτη που ειχα.

Ο fotaras76 πάντως μιλάει για overclock/undervolt.

Αναφορά σε κείμενο

Σε 1440p ανάλυση (με ρυθμίσεις κυρίως σε high και με overclock/undervolt με βάση το βίντεο που παραθέτω πιο κάτω)

Εννοείται πως κάνοντας underclock θα πάρεις χειρότερες επιδόσεις (όχι καλύτερες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Carebear είπε

 

Κακή μητρική, γυμνή και ανίσχυρη για οποιαδήποτε αναβάθμιση (οριακή ακόμη και για τον 5600x)

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=23777984%2C23776996%2C25850914

Ακριβές μνήμες με μέτρια χαρακτηριστικά, δεν ξέρω αν έχεις απαραίτητη προϋπόθεση το λευκό και το rgb, ωστόσο σε αυτά τα χρήματα, χαρακτηριστικά και φίρμα δε δικαιολογούν την τιμή κατ'εμέ

(αντιπρόταση αν γνωρίσουμε τα ζητούμενα)

Αχρείαστα ακριβός δίσκος. Μιλάμε για χρήση σε παιδί και παιχνίδια. Ακόμη και σε αυτό το σενάριο ssd - nvme σε loadings δεν έχουν χαοτικές και αισθητές διαφορές.

Βάλε κάτι πιο vfm σε gen3 (ή έστω πιο οικονομικού gen4) και ρίξε τη διαφορά τιμής αλλού (πχ μητρική)

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=37510719%2C44728627%2C33965982

Επίσης όχι στο τροφοδοτικό. Αν και είχε  μερικά σχετικά καλά review και καλά έτη εγγύησης, όταν υπάρχουν επώνυμοι αντίπαλοι στα ίδια περίπου χρήματα θα έλεγα οτι δε χρειάζεται να πας σε αβέβαιες λύσεις όπως της msi.

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=37776965%2C22781540

Κάτι παρόμοιο θεωρώ και για την οθόνη. Σε αυτά τα χρήματα παίζουν αρκετά πιο δοκισμανές λύσεις. Αν και τα μόνιτορ δεν είναι το φόρτε μου, θεωρώ την ultragear λίγο πιο φθηνή και καλή επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/42623796/LG-UltraGear-27GR75Q-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

 

Δεν έχεις αναφέρει τίποτα για το κουτί.

Επίσης θα ήταν καλό να υπολογίσεις και μια αερόψυξη, έστω μια 120αρα για να έχει καλές θερμοκρασίες σε cpu αλλά και ελάχιστο θόρυβο.

Μέχρι τα 30€ υπάρχουν αρκετά καλές επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Carebear είπε

Μητρικη καθολου καλη οπως λεει και ο nickol-us.Εγω θα πηγαινα εδω:https://www.skroutz.gr/s/23776996/Asus-Prime-B550-Plus-Motherboard-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

Nmve ειναι πολυ καλη η επιλογη του SN770,εναλλακτικη εδω:https://www.skroutz.gr/s/42580954/Lexar-NM790-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-LNM790X001T-RNNNG.html

Τροφοδοτικο μακρια απo το συγκεκριμενο MSI,πολυ καλη επιλογη του XPG Core Reactor,εγγυηση η CWT.Θα σου προτεινα το RM650 αλλα η Corsair μου την σπαει που παει και βαζει pigtail pci καλωδια.Αφου ρε μαστορα δεν επαρκει ενα καλωδιο για 300W τι πας και μου το φτιαχνεις ετσι,για να κρεμονται 30 φισακια απο την καρτα γραφικων?Ή για να με βαλεις να δωσω αλλα 20€ για να αγορασω sleeved καλωδια?Πηρα το RM 750 και το μετανιωσα γι αυτον τον λογο,προσωπικη αποψη παντα.Αλλιως ειναι κορυφαια τροφοδοτικα και η εγγυηση της Corsair δεν παιζεται.

Μνημες καλες ειναι,λιγο τσιμπημενες βεβαια,κοιτα σε καμια Kingston για πιο φθηνα.Η οθονη που κοιτας ειναι αρκετα καλη,φοραει καλο πανελ αν δεν κανω λαθος.Πριν 2 χρονια που εψαχνα για οθονη τις ειχα ξεψαχνισει ολες,ισως να κανω και λαθος βεβαια.Ενα μειονεκτημα που εχει και με ειχε αποτρεψει απο την αγορα της ειναι οτι φοραει BGR subpixel layout Και ισως να σου φαινονται καπως θολα τα γραμματα στο σερφαρισμα.Εχει βγει rev 2.0 μοντελο με RGB panel αλλα δεν ξερω πως μπορεις να σιγουρευτεις ποιο πανελ θα εχει αυτη που θες να αγορασεις.Safe επιλογη η LG που προτεινει ο nickol-us.

Η καρτα μια χαρα.Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η μητρικη ουτε εμενα μου αρεσε που εχει τοσα λιγα slots.

Οσο για τις ram και το κουτι, θελει ντε και καλα RGB.
Οποτε θα τον αφησω να διαλεξει αυτος κουτι και περιφεριακα.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DjTony είπε

Παιδιά έχω το ίδιο δίλημμα. Έχω μια MORTAR B450M και ψάχνω κάρτα έως 200 ευρώ πάνω κάτω. Που να πάω; 6600?

Δε δίνεις και πολλά στοιχεία, περί χρήσης κλπ.

Γενικά σε αυτή την κατηγορία τιμής(μιλάμε αποκλειστικά για καινούργια) η 6600 είναι η πιο vfm επιλογή εκτός αν βάσει χρήσης "επιβάλλεται" η χρήση nvidia gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/05/2024 at 21:41, Carebear said:

Hello,

Μου ανατεθηκε να φτιαξω ενα pc με ταβανι 1000 ευρω (Μαζι με οθονη και περιφεριακα. Δυσκολακι, θα φτασω τα 1200 ανετα).
Ο μικρος θελει να παιζει τα κλασικα παιχνιδια που ειναι μοδα τωρα (βλ. Fortnite, Valorant, LoL, Dota2, CS, και τετοια) οποτε δεν θα χρειαστει καποια high end καρτα.
Και απ' οτι διαβαζω, το Fortnite ειναι καλυτερα optimized για Nvidia. (πολλες βλεπω εχουν ελειψη)

Εσεις ποια καρτα θα προτεινατε, μεχρι ξερω γω 200-250 ευρω;

(και αν εχετε και οθονη να προτεινετε, πειτε. σκεφτομαι την Gigabyte M27Q IPS HDR, καθως αλλες ελαφρως καλυτερες εχουν επισης ελειψη)

Ευχαριστω  :)

 

Για αυτά τα παιχνίδια και εφόσον είναι πιτσιρικάς, Ryzen 8700G για να έχεις και το CPU και την Πλατφόρμα , μετά βάζεις και μια RDNA4/5 αν χρειαστεί μεγαλύτερη κάρτα για ΑΑΑ Gaming.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

 

Για αυτά τα παιχνίδια και εφόσον είναι πιτσιρικάς, Ryzen 8700G για να έχεις και το CPU και την Πλατφόρμα , μετά βάζεις και μια RDNA4/5 αν χρειαστεί μεγαλύτερη κάρτα για ΑΑΑ Gaming.

 

Μου επιτρέπεις να πω ένα μεγάλο όχι...

8700g, άκυρος ως gaming, στην τιμή που έχει εννοείται απαγορευτικός, τα δε γραφικά του ούτε για πλάκα σε 2k ακόμη και για αυτά τα παιχνίδια.

Κάκιστο value - επιλογή κατ'εμέ, θα χαλάσει τα ίδια χρήματα και δε θα παίζει σχεδόν τίποτα μέχρι να βάλει κάρτα της προκοπής, τουλάχιστον όχι σε γραφικά που θα χαίρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...