Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές σημειώσεις σε tablet. Αξίζει;


Garlic_press

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους επόμενους μήνες έχω εντατικό διάβασμα για εξετάσεις και έχω να καλύψω μια πολύ μεγάλη ύλη. 

Σκεφτόμουν μήπως ένα tablet με βοηθήσει και για να διαβάζω εκεί βιβλία που έχω σε ηλεκτρονική μορφή και κυρίως για να κρατάω σημειώσεις με stylus. 

Έχεις κάνεις εμπειρία με σημειώσεις σε tablet με stylus; Αξίζει τα χρήματα ή είναι καλύτερες οι χειρόγραφες σημειώσεις;

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Xiaomi tab 6s pro.

Μόλις τώρα, Garlic_press είπε

Τους επόμενους μήνες έχω εντατικό διάβασμα για εξετάσεις και έχω να καλύψω μια πολύ μεγάλη ύλη. 

Σκεφτόμουν μήπως ένα tablet με βοηθήσει και για να διαβάζω εκεί βιβλία που έχω σε ηλεκτρονική μορφή και κυρίως για να κρατάω σημειώσεις με stylus. 

Έχεις κάνεις εμπειρία με σημειώσεις σε tablet με stylus; Αξίζει τα χρήματα ή είναι καλύτερες οι χειρόγραφες σημειώσεις;

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Xiaomi tab 6s pro.

Επίσης ποια εφαρμογή ηλεκτρονικών σημειώσεων μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τον όγκο και την φύση των σημειώσεων. Αν για να καταλάβεις το επόμενο, χρειάζεται να ανατρέχεις στο προηγούμενο, αυτά τα back and forth είναι πολύ πιο άνετα στο χαρτί παρά στο pdf.

Προσωπικά, λόγω του ότι γράφω μαθηματικά μοντέλα οικονομικών και χρειάζονται αυτά τα συχνά back and forth, αν και μου δόθηκε ipad από την δουλειά μου μαζί με το apple pen, το παράτησα μετά από μια βδομάδα και γύρισα στο χαρτί-στυλό. Από την άλλη, το καλό είναι ότι στο pad εχεις τις σημειώσεις σε digital μορφη και ελαχιστοποιείς το ενδεχόμενο να τις χάσεις (το χαρτί μπορεί να το πετάξεις άθελά σου κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2024 στις 8:31 ΜΜ, Garlic_press είπε

Τους επόμενους μήνες έχω εντατικό διάβασμα για εξετάσεις και έχω να καλύψω μια πολύ μεγάλη ύλη. 

Σκεφτόμουν μήπως ένα tablet με βοηθήσει και για να διαβάζω εκεί βιβλία που έχω σε ηλεκτρονική μορφή και κυρίως για να κρατάω σημειώσεις με stylus. 

Έχεις κάνεις εμπειρία με σημειώσεις σε tablet με stylus; Αξίζει τα χρήματα ή είναι καλύτερες οι χειρόγραφες σημειώσεις;

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Xiaomi tab 6s pro.

Επίσης ποια εφαρμογή ηλεκτρονικών σημειώσεων μου προτείνετε;

προσωπικά χρησιμοποιώ ipad mini με apple pencil για κάτι αντίστοιχο. Λόγω επαγγέλματος το χρησιμοποιώ για να διαβάζω έγγραφα σε μορφή pdf και ήθελα πάσει θυσία να απαλλαχτώ από post it, σημειώσεις, σημειοματάρια και οποιαδήποτε μορφή χαρτιού. Δεν ξέρω τι είδους σημειώσεις είναι αυτές που χρειάζεσαι να κρατάς, αν θες να κρατάς σημειώσεις πάνω σε pdf ή σε ελεύθερο σημειοματάριο, αν θες να είναι μαθηματικοί τύποι ή απλό κείμενο.

Αν έχεις άλλο ταμπλετ, δοκίμασε το nebo. είναι εφαρμογή που τα κάνει όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. το αγοράζεις μια φορά και είναι πολύ καλό στην μετατροπή χειρόγραφων ελληνικών σε κείμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2024 στις 8:31 ΜΜ, Garlic_press είπε

Τους επόμενους μήνες έχω εντατικό διάβασμα για εξετάσεις και έχω να καλύψω μια πολύ μεγάλη ύλη. 

Σκεφτόμουν μήπως ένα tablet με βοηθήσει και για να διαβάζω εκεί βιβλία που έχω σε ηλεκτρονική μορφή και κυρίως για να κρατάω σημειώσεις με stylus. 

Έχεις κάνεις εμπειρία με σημειώσεις σε tablet με stylus; Αξίζει τα χρήματα ή είναι καλύτερες οι χειρόγραφες σημειώσεις;

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Xiaomi tab 6s pro.

Επίσης ποια εφαρμογή ηλεκτρονικών σημειώσεων μου προτείνετε;

Αξίζει ναι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς με το συγκεκριμένο ταμπλετ και γενικότερα με το λογισμικό του android. Προσωπικά είτε για δουλεία είτε για διάβασμα όπως λές χρησιμοποιώ ipad με το αντίστοιχο πενάκι της ίδιας εταιρίας και είμαι υπερ ευχαριστημένος με τα gestures και τα shortcuts που προσφέρει. Δεν έχω εμπηρία από android αλλά νομίζω στα συγκεκριμένα χρήματα θα πήγαινα σε apple product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 Μπορείς να χρησιμοποιείς και το  onenote  της Microsoft ώστε να έχεις τις σημειώσεις σου αν πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε υπολογιστικό περιβαλλον (android, win) και από οποιοδήποτε υπολογιστή,tablet ή κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...