Προς το περιεχόμενο

Hp650 i3 αναβάθμιση και απορίες για τους γνώστες


dimitrisvas14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα . Είμαι κάτοχος ενός hp650 με i3 επεξεργαστή . Μια μέρα το άνοιξα να το καθαρίσω και είδα ότι ο επεξεργαστής αλλάζει και μου μπήκε ιδέα να του κάνω μια πλήρης αναβάθμιση με ssd , ram και επεξεργαστή . Υπάρχει κάποιο άτομο εδώ μέσα υπεύθυνα να μου πει τι ram και τι επεξεργαστή , μπορώ να βάλω ; Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σίγουρα για να δεις μια σοβαρή αλλαγή, θα πρέπει να κάνεις αλλαγή του μηχανικού δίσκου (που έχει μέσα) με έναν καινούριο SSD.

Τα laptop σε σχέσει με τους σταθερούς, σέρνονται και για να δεις ένα καλό laptop, θα πρέπει να είναι 750-850 ευρώ και άνω..

Τώρα, αν θα βρεις και κανένα i5 ή i7, καλό θα του κάνει, αλλά θα δεις καλύτερη δουλειά στις εφαρμογές και όχι τόσο στο ξεκίνημα του μηχανήματος.

Ότι βάζεις, καλό του κάνει..

Επεξ/σία από Amiga1200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimitrisvas14 είπε

Καλημέρα . Είμαι κάτοχος ενός hp650 με i3 επεξεργαστή . Μια μέρα το άνοιξα να το καθαρίσω και είδα ότι ο επεξεργαστής αλλάζει και μου μπήκε ιδέα να του κάνω μια πλήρης αναβάθμιση με ssd , ram και επεξεργαστή . Υπάρχει κάποιο άτομο εδώ μέσα υπεύθυνα να μου πει τι ram και τι επεξεργαστή , μπορώ να βάλω ; Ευχαριστώ πολύ 

Άνοιξε hwinfo πρόγραμμα και δες ακριβές μοντέλο pc - μητρικής.

Αυτό συνήθως σε οδηγεί στις αναβαθμίσεις, σε συνδυασμό με πληροφορίες - εμπειρίες άλλων κατόχων/χρηστών που βρίσκεις συνήθως σε foroum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα πας εδώ https://partsurfer.hp.com/partsurfer/

θα βάλεις το σειριακό σου αριθμό κ θα σου πεί ΑΚΡΙΒΩΣ τι επεξεργαστή φοράς

μετά θα τον αναζητήσεις εδώ https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/series/122139/intel-core-processors.html

ή στο google κ θα πατήσεις στο Link που θα λέει ark.intel........

θα δεις τι socket (LGA) είναι κ τι FSB έχει k ti Watt 

μετά ψάχνεις i5 ίδιας γενιάς συμβατούς, ίιιισως κ μια γενιά νεότερους   . ΠΡΙΝ, ΠΡΙΝ ΠΡΙΝ τον αλλάξεις, εννοείται κάνεις ένα bios update στο τελευταίο, πιο πρόσφατο που θα βρεις στην ΗΡ

https://support.hp.com/rs-en/document/c03324514   

 

πχ https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/53442/intel-core-i32370m-processor-3m-cache-2-40-ghz/specifications.html

TDP 
35 W
 
Sockets Supported 
PPGA988
 
κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αυτός που θα βρεις, να έχει ενσωματωμένα γραφικά, όπως έχει κ ο δικός σου
Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Motherboard 1858 HM75 . Το κοίταξα πριν λίγο . Έχω βάλει το πρόγραμμα που βλέπεις από τι αποτελείται ο υπολογιστής σου . I3 2328m έχω . Το bios είναι πολύ δύσκολο να το κάνω ; Αν βάλω τον i5 3210m , θα χρειαστεί αναβάθμιση;

Επεξ/σία από dimitrisvas14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimitrisvas14 είπε

Motherboard 1858 HM75 . Το κοίταξα πριν λίγο . Έχω βάλει το πρόγραμμα που βλέπεις από τι αποτελείται ο υπολογιστής σου . I3 2328m έχω . Το bios είναι πολύ δύσκολο να το κάνω ; Αν βάλω τον i5 3210m , θα χρειαστεί αναβάθμιση;

HP 650 - Maintenance and Service Guide

HP-1858-Motherboard-CPU-upgrade-from-i3-2328m

CPU upgrade from i3-2348M to i5-3210M

όλα δείχνουν οτι αυτή είναι η καλύτερη αναβάθμιση, το λάπτοπ κυκλοφορούσε με αυτό το cpu και κατά πάσα δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο πέραν της τοποθέτησης.

Αν έχεις μηχανικό δίσκο εννοείται πως νο1 είναι η αλλαγή σε ssd.

Ο i5 έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις κι αν τερματίσεις και την ραμ (max 8gb βλέπω στο manual που παρέθεσα πρώτο) τότε θα έχεις κάνει ένα τρομερό refresh.

Μη φανταστείς οτι θα παίζεις και παιχνίδια αλλά καθημερινό browsing κλπ θα γίνουν αρκετά πιο ευχάριστα

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

HP 650 - Maintenance and Service Guide

HP-1858-Motherboard-CPU-upgrade-from-i3-2328m

CPU upgrade from i3-2348M to i5-3210M

όλα δείχνουν οτι αυτή είναι η καλύτερη αναβάθμιση, το λάπτοπ κυκλοφορούσε με αυτό το cpu και κατά πάσα δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο πέραν της τοποθέτησης.

Αν έχεις μηχανικό δίσκο εννοείται πως νο1 είναι η αλλαγή σε ssd.

Ο i5 έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις κι αν τερματίσεις και την ραμ (max 8gb βλέπω στο manual που παρέθεσα πρώτο) τότε θα έχεις κάνει ένα τρομερό refresh.

Μη φανταστείς οτι θα παίζεις και παιχνίδια αλλά καθημερινό browsing κλπ θα γίνουν αρκετά πιο ευχάριστα

O i5-3210M είναι και αυτός 2c/4t όπως και ο i3 που φοράει τώρα και απλά ανεβάζει παραπάνω συχνότητα και έχει λίγο καλύτερα γραφικά.
Καλύτερα να κοιτάξει να βάλει όση παραπάνω RAM μπορεί μαζί με έναν καλό SSD.

Δεν πολυαξίζει τόσο να ασχοληθεί και να βρεί και νέο επεξεργαστή σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα, το κόστος για όλα είναι μεγάλο σε σχέση με την αξία και τα κέρδη που θα έχει στην καθημερινή λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια κατάσταση είμαι  και εγώ με ένα sony vaio του 10 περίπου της συζύγου με εναν i3 m330

Πηρα έναν ssd για αρχή θα τον βάλω και αν βρω σε λογική  τιμή ram τώρα εχει 4gb  θα την κανω 8

Η χρήση του θα είναι καθαρά περιστασιακή  για λίγο σερφάρισμα,βίντεο στο youtube και σαν back up pc για κατέβασμα κάποιου προγράμματος η για  bootable dvd η usb αν χρειαστεί 

Θα συμφωνήσω με τον φιλο ποιο πάνω βαλε έναν ssd και αύξησε την ram αν τον θέλεις για καθημερνή χρήση δεν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BIOS UPDATE

τρέχεις το .exe μέσα από τα windows

με καλή μπαταρία (πάνω από 60%) ΚΑΙ τον φορτιστή, ώστε αν γίνει κάτι κ κοπεί το ρεύμα, να μην κολλήσει η μητρική, να συνεχιστεί η διαδικασία κανονικά

ΑΝ υποθέσουμε πως αυτό είναι το laptop σου

https://support.hp.com/gr-el/drivers/hp-650-notebook-pc/5225011

κατεβάζεις κ τρέχεις αυτό (win8)

  • Τύπος:
    BIOS
    Έκδοση:
    F.39 Rev.A
    Λειτουργικά συστήματα:
    Windows 8 (64 bit)
    Ημερομηνία κυκλοφορίας:
    20 Ιουν 2014
    Όνομα αρχείου:
    sp66781.exe(9.9 MB)

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να κάνω update το bios αν δεν αλλάξω επεξεργαστή; Επίσης για τις ram , δεν μπορώ να βγάλω άκρη πόση συχνότητα θέλει . Μέχρι 8 gb σίγουρα μπορώ να την επεκτείνω .

Επεξ/σία από dimitrisvas14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το link HP 650 - Maintenance and Service Guide που σου παρέθεσε ο φίλος dpolal στη σελίδα 10 του pdf αρχείου περιγράφει:

image.png.8ea4ed8e3ec3ab541cc67703ac12d0d3.png

Άρα θέλεις 2 x 4GB DDR3 μνήμη (κανονικά οι μνήμες πρέπει να πηγαίνουν πακέτο δηλαδή να είναι οι ίδιες - λογικά θα σου παίξει εάν βάλεις ένα 4άρι ακόμα μνήμη αλλά δεν είναι και 100% σίγουρο εάν η μια μνήμη διαφέρει με την άλλη). Μπορείς να δεις εδώ στο skroutz. Πρέπει λογικά να είναι SO-DIMM (το φυσικό μέγεθος της μνήμης RAM. Πρέπει η μητρική κάρτα να υποστηρίζει το αντίστοιχο μέγεθος - μόλις ανοίξεις το laptop μπορείς να διαπιστώσεις το σωστό μέγεθος). Μπορείς να το δεις και με το HWiNFO64 λογισμικό. Διαφορετικά θα είναι τύπου DIMM. Παρακάτω βλέπεις δυο παραδείγματα των δυο τύπων.

Τύπος DIMM

image.png.d802bde50029c86bb77926d69573a2c4.png

Τύπος SO-DIMM

image.png.6f31752493940146f17b7d424e41e820.png

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Σε αυτό το link HP 650 - Maintenance and Service Guide που σου παρέθεσε ο φίλος dpolal στη σελίδα 10 του pdf αρχείου περιγράφει:

image.png.8ea4ed8e3ec3ab541cc67703ac12d0d3.png

Άρα θέλεις 2 x 4GB DDR3 μνήμη (κανονικά οι μνήμες πρέπει να πηγαίνουν πακέτο δηλαδή να είναι οι ίδιες - λογικά θα σου παίξει εάν βάλεις ένα 4άρι ακόμα μνήμη αλλά δεν είναι και 100% σίγουρο εάν η μια μνήμη διαφέρει με την άλλη). Μπορείς να δεις εδώ στο skroutz. Πρέπει λογικά να είναι SO-DIMM (το φυσικό μέγεθος της μνήμης RAM. Πρέπει η μητρική κάρτα να υποστηρίζει το αντίστοιχο μέγεθος - μόλις ανοίξεις το laptop μπορείς να διαπιστώσεις το σωστό μέγεθος). Μπορείς να το δεις και με το HWiNFO64 λογισμικό. Διαφορετικά θα είναι τύπου DIMM. Παρακάτω βλέπεις δυο παραδείγματα των δυο τύπων.

Τύπος DIMM

image.png.d802bde50029c86bb77926d69573a2c4.png

Τύπος SO-DIMM

image.png.6f31752493940146f17b7d424e41e820.png

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε . Δεν μου ανοίγει το αρχείο , γι'αυτό δεν μπορούσα να το δω . Παρήγγειλα δύο των 4 η κάθε μία με 1600 από eshop και έναν ssd . Θα τα βάλω επάνω και θα δω και για επεξεργαστή. Λες υπάρχει περίπτωση να παίρνει τον i7 3236qm; Διαφορετικά θα παραγγείλω τον i5 3210m . Τον βρήκα από ebay 13 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimitrisvas14 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε . Δεν μου ανοίγει το αρχείο , γι'αυτό δεν μπορούσα να το δω . Παρήγγειλα δύο των 4 η κάθε μία με 1600 από eshop και έναν ssd . Θα τα βάλω επάνω και θα δω και για επεξεργαστή. Λες υπάρχει περίπτωση να παίρνει τον i7 3236qm; Διαφορετικά θα παραγγείλω τον i5 3210m . Τον βρήκα από ebay 13 ευρώ.

Για τον επεξεργαστή αυτό εξαρτάται από τη μητρική. Ακολύθα τις οφηγίες του Kthulhou να δεις πια μητική έχει το σύστημά βάσει του σειριακού αριθμού του Laptop. Εάν βρεις τη μητρική θα βρεις και εάν παίνει τον i7 (το βλέπω όμως δύσκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...