Προς το περιεχόμενο

προβλημα με RAM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PC ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΕΧΩ RAM G.SKIL DDR4 3200MHZ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ 2133ΜΗΖ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ BIOS ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ 3200MHZ ΤΟ PC ΚΑΝΕΙ ΣΤΝΕΧΕΙΑ ΕΠΑΝΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΑ WINDOWS ΟΤΑΝ ΤΟ ΡΙΧΝΩ ΣΤΟ 2800 MHZ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΑΓΩΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΚΙΝΗΣΗ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ??? 

MOTHERBOARD: MSI A520 PRO

CPU :RYZEN 5 4500

RAM : 8GB GSKIL DDR4 3200MHZ

WINDOWS 11 ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ

 

 

Επεξ/σία από Barcapoutsa12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μια μνήμη έχεις; Αν ναι τότε ίσως να δοκιμάσεις να αλλάξεις θέση.

Το 3200 είναι πολύ βατή συχνότητα, αν θυμάμαι σωστά (το site της amd δε λειτουργεί στις σελίδες των cpu) είναι και η εγκεκριμένη για τον 4500.

Μοναδική πιθανότητα να στρώσει είναι να κάνεις κάποιο bios update. Σε διαφορετική περίπτωση θα έκανα κοινοποίηση προβλήματος (κατασκευαστής μνημών, μητρική κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ αρχικά αναφορικά με @nickol-us οτι καλό θα ήταν να έχεις σχετικά πρόσφατο bios.

Όταν γράφεις οτι βάζεις συχνότητα 3200 στις μνήμες το κάνεις ενεργοποιώντας αυτόματο setting του bios ή με το χέρι; Αν το κάνεις με το χέρι, φροντίζεις να ανεβάζεις αντίστοιχα και το ρεύμα (Vdimm) στα 1.35v για την μνήμη (από 1.2v που είναι για τα 2133Μhz);

Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να μην "σηκώνει" ο memory controller του επεξεργαστή σου την συγκεκριμένη μνήμη στην εν λόγω συχνότητα λόγω συμβατότητας οπότε ξεκίνα σε πιο λογικά βήματα. Από 2133 στα 2400, μετά στα 2666, 2933 και αν τα καταφέρεις (δύσκολο αφού δεν λειτουργεί ούτε στα 2800 ...) μετά δοκιμάζεις και στα 3200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...