Προς το περιεχόμενο

Σύστημα αναγνώρισης πινακίδων στα περιπολικά της ΕΛ.ΑΣ. για πιο γρήγορους ελέγχους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Lucifer είπε

Καταλαβαίνω τι λες από τη μία. Από την άλλη, όταν γενικά προκύπτει μια είδηση για ένα σύστημα που πάσχει και η είδηση αφορά κάτι επουσιώδες που προβάλλεται ως βελτίωση, είναι λογικό η αντίδραση κάποιων να είναι "μας δουλεύουν". Στην προκείμενη αυτό είναι η αστυνομία και τα διάφορα σοβαρά ζητήματα που τη μαστίζουν, θα μπορούσε όμως να είναι μια είδηση που αφορά πχ "το νέο φανταστικό συντριβανάκι στον προαύλιο χώρο του Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου" όταν μέσα παίζει να έχουν ελλείψεις ακόμα και στις γάζες. Δεν είναι λογικό;

Αυτό που δεν είναι λογικό είναι να προτρέπεις ανθρώπους να μη σχολιάζουν τα κακώς κείμενα και να περιορίζονται σε αυτό που θεωρείς εσύ "το θέμα", "σημαντικό" ή "της παρούσης". Όπως δεν είναι λογικό να αναγάγεις αυτόματα την όποια αγανάκτηση σε "δήθεν αναρχισμό" ή "μαγκιά του ανήλικου".

Είναι όμως, δυστυχέστατα, προβλέψιμο εκ μέρους σου και γι' αυτό και θα προτιμήσω τη διαμαρτυρία του καναπέ από την απραγία εκ των έσω και την προτροπή αυτοφίμωσης.

Πολύ καλά τα έχεις γράψει αλλα μάλλον θα πάει τσάμπα η πληκτρολογηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

40 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Είχα μπροστά μου για αρκετά φανάρια ένα δίποδο σε παπάκι με κράνος ποδηλάτου. Παρατηρούσα ότι «έσφαζε» όλα τα κόκκινα. Στο 6-7ο δεν θυμάμαι τον πετυχαίνω ανοίγω παράθυρο και του λέω πολύ ευγενικά γιατί δεν πειθαρχεί στα κόκκινα. Εν ολίγοις κόντεψα να φάω και ξύλο στο τέλος. Κακώς ασχολήθηκα. Του εύχομαι καλό ταξίδι στον άλλο κόσμο. Είναι δεδομένο. ΕΛΕΓΧΟΣ παντου και πάντα. Μόνο με βούρδουλα συμμορφώνονται οι «οδηγοί» σε αυτό το πράμα που θεωρείται κράτος.

21.140 ευρώ πρόστιμο σε μοτοσυκλετιστή που πέρασε 12 κόκκινα φανάρια

12 κόκκινα

υπερβολική ταχύτητα

επικίνδυνοι ελιγμοί

αναστροφή

ανασφάλιστη

απινακίδωτη

είχε δηλωθεί «ακινησία»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nabuko Αυτό που περιέγραψα γίνεται από τους 9 στους 10 μηχανόβιους. Τσεκάρουν ότι δεν περνάει κάποιος και φεύγουν. Περίμενε εσύ λακαμά στο κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thresh είπε

Γερμανό να φέρεις στη χώρα, σε κάμποσα χρόνια θα οδηγεί σαν Έλληνας.

Η έλλειψη ελέγχων παίζει τεράστιο ρόλο κι είναι σίγουρα πιο άμεση από το να περιμένεις χρόνια/δεκαετίες μέχρι να πιάσει τόπο η παιδεία.

Προφανώς κι αυτό το σύστημα είναι για τα μάτια του κόσμου.

Βασικά δεν υπάρχει περιπολικό έξω στο δρόμο είναι λες και κάνουν υπηρεσία απτό σπίτι τους. Ενδεικτικά το τελευταίο 3 μηνο έχω γυρίσει την Ελλάδα 2 φορές και δεν έχω πετύχει περιπολικό στο δρόμο. Όσοι είναι Αθήνα θα το έχουν καταλάβει και απτόυς δρόμους που βλέπεις σπάνια κάνα ΔΙΑΣ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nabuko είπε

21.140 ευρώ πρόστιμο σε μοτοσυκλετιστή που πέρασε 12 κόκκινα φανάρια

12 κόκκινα

υπερβολική ταχύτητα

επικίνδυνοι ελιγμοί

αναστροφή

ανασφάλιστη

απινακίδωτη

είχε δηλωθεί «ακινησία»

 

Μονο 21 χιλιαδες? Ελπιζω να πηραν και διπλωμα για παντα μιας και ελπιζω να μην κυκλοφορει μετα απο αυτο στους δρομους πουθενα στην Ελλαδα. Κινδυνος θανατος που λεμε ο τυπος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα ειδικά οδηγάνε πολύ επικίνδυνα. Πρέπει να μπουν κάμερες σε κεντρικά φανάρια να κόβουν κλείσεις αυτόματα. 

 

Τα φανάρια πρέπει να γίνουν έξυπνα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις όταν δεν έχει από την άλλη οχήματα... Αλλού υπάρχουν φανάρια με αισθητήρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2024 στις 1:35 ΠΜ, Lucifer είπε

Καταλαβαίνω τι λες από τη μία. Από την άλλη, όταν γενικά προκύπτει μια είδηση για ένα σύστημα που πάσχει και η είδηση αφορά κάτι επουσιώδες που προβάλλεται ως βελτίωση, είναι λογικό η αντίδραση κάποιων να είναι "μας δουλεύουν". Στην προκείμενη αυτό είναι η αστυνομία και τα διάφορα σοβαρά ζητήματα που τη μαστίζουν, θα μπορούσε όμως να είναι μια είδηση που αφορά πχ "το νέο φανταστικό συντριβανάκι στον προαύλιο χώρο του Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου" όταν μέσα παίζει να έχουν ελλείψεις ακόμα και στις γάζες. Δεν είναι λογικό;

Αυτό που δεν είναι λογικό είναι να προτρέπεις ανθρώπους να μη σχολιάζουν τα κακώς κείμενα και να περιορίζονται σε αυτό που θεωρείς εσύ "το θέμα", "σημαντικό" ή "της παρούσης". Όπως δεν είναι λογικό να αναγάγεις αυτόματα την όποια αγανάκτηση σε "δήθεν αναρχισμό" ή "μαγκιά του ανήλικου".

Είναι όμως, δυστυχέστατα, προβλέψιμο εκ μέρους σου και γι' αυτό και θα προτιμήσω τη διαμαρτυρία του καναπέ από την απραγία εκ των έσω και την προτροπή αυτοφίμωσης.

Εγώ προτρέπω ανθρώπους να μη σχολιάζουν τα κακώς κείμενα; Αντιθέτως θέλω να τα σχολιάσουν,απλά σε λίγο πιο εποικοδομητικο βαθμό απτό "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι" . Αυτό είπα απλώς.

Και επίσης είπα ότι σε μια παραβατική κοινωνία που γίνεται της Πόπης κάθε μέρα , μας ενοχλεί ο μπάτσος που δεν έπιασε και τους 10 αλλά 1 αλλά δεν μας ενοχλούν οι παραβστικοι οι οποίο είναι ο γείτονάς μας ο αδερφός μας ο κολλητός μας και πάει λέγοντας; Αυτο δεν είναι λίγο υποκρισία και προβολή του κόμπλεξ μας περί χούντας και "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι"?

Τελοσπαντων δε θα αναλωθω στο συγκεκριμένο τοπικ το θεωρώ ανούσιο τελείως, ο καθένας έχει τη γνώμη του

Επεξ/σία από Hamurabi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Και επίσης είπα ότι σε μια παραβατική κοινωνία που γίνεται της Πόπης κάθε μέρα , μας ενοχλεί ο μπάτσος που δεν έπιασε και τους 10 αλλά 1 αλλά δεν μας ενοχλούν οι παραβστικοι οι οποίο είναι ο γείτονάς μας ο αδερφός μας ο κολλητός μας και πάει λέγοντας; Αυτο δεν είναι λίγο υποκρισία και προβολή του κόμπλεξ μας περί χούντας και "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι"?

Πώς δε μας ενοχλούνε; Αλλιώς γιατί πληρώνονται οι αστυνομικοί;

Αλλά το να σε πληρώνω και αντί να με προστατεύεις να είσαι κι εσύ παραβατικός είναι σα να σε δηλητηριάζει γιατρός, να σε βιάζει παπάς και να σου πηδάει το παιδί ο δάσκαλος. Είναι χυδαίο, όχι απλά παραβατικό γιατί είναι συνάμα και προδοσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lucifer είπε

Πώς δε μας ενοχλούνε; Αλλιώς γιατί πληρώνονται οι αστυνομικοί;

Αλλά το να σε πληρώνω και αντί να με προστατεύεις να είσαι κι εσύ παραβατικός είναι σα να σε δηλητηριάζει γιατρός, να σε βιάζει παπάς και να σου πηδάει το παιδί ο δάσκαλος. Είναι χυδαίο, όχι απλά παραβατικό γιατί είναι συνάμα και προδοσία.

Ωραία τα λες θεωρητικά στην πράξη δε βλέπω όμως τέτοιες συζητήσεις. Για δασκάλους που βιάζουν,παπάδες ανωμαλους κτλ. Όποτε ερχόμαστε πάλι στην αρχική μου απάντηση περί πολύ συγκεκριμένου κόμπλεξ με την αστυνομία. Είμαι εδώ 22 χρόνια περίπου όσα κ εσύ. Επέτρεψε μου να ξέρω 9/10 συζητήσεις αν αφορούν μπάτσους ,παπάδες ή δασκάλους. Κάι συ το ξέρεις νομίζω .

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Ωραία τα λες θεωρητικά στην πράξη δε βλέπω όμως τέτοιες συζητήσεις. Για δασκάλους που βιάζουν,παπάδες ανωμαλους κτλ. Όποτε ερχόμαστε πάλι στην αρχική μου απάντηση περί πολύ συγκεκριμένου κόμπλεξ με την αστυνομία. Είμαι εδώ 22 χρόνια περίπου όσα κ εσύ. Επέτρεψε μου να ξέρω 9/10 συζητήσεις αν αφορούν μπάτσους ,παπάδες ή δασκάλους. Κάι συ το ξέρεις νομίζω .

 

Δεν είναι μόνο για την αστυνομία το "κόμπλεξ". Απλά αυτήν αφορά αυτό το θρεντ, γι' αυτήν θα ακουστεί η γκρίνια. Και σε άλλα θρεντ που θα αναφέρουν κάτι σχετικά με ιατρική, θα ακούσεις να λένε για τα φακελάκια. Θρεντ "καλό πάσχα" είχαμε κάποτε, τσουπ από κάτω ποστ, "το άγιο φως είναι από ζίπο". Πολιτικά ποστ απαγορεύονται ακριβώς γιατί γίνεται της παλαβής το πανηγύρι με το παραμικρό.

Ξέρεις τι κοινό έχουν όλα αυτά; Αφορούν όλα επαγγέλματα με ενισχυμένη, ανά περίπτωση, εξουσία ή επιρροή που αν ο λειτουργός τους κάνει λάθος, οι επιπτώσεις είναι σημαντικές. Αν σου κάνει μαλακία ο ταξιτζής, θα σου 'χει φάει 5; 10; 20 ευρώ;

Αν δεν έχεις τα λεφτά για φακελάκι όμως, ή ο αστυνομικός είναι πιστολέρο, ή ο πολιτικός σου κόψει τα προς το ζην;

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Lucifer said:

 

Δεν είναι μόνο για την αστυνομία το "κόμπλεξ". Απλά αυτήν αφορά αυτό το θρεντ, γι' αυτήν θα ακουστεί η γκρίνια. Και σε άλλα θρεντ που θα αναφέρουν κάτι σχετικά με ιατρική, θα ακούσεις να λένε για τα φακελάκια. Θρεντ "καλό πάσχα" είχαμε κάποτε, τσουπ από κάτω ποστ, "το άγιο φως είναι από ζίπο". Πολιτικά ποστ απαγορεύονται ακριβώς γιατί γίνεται της παλαβής το πανηγύρι με το παραμικρό.

Ξέρεις τι κοινό έχουν όλα αυτά; Αφορούν όλα επαγγέλματα με ενισχυμένη, ανά περίπτωση, εξουσία ή επιρροή που αν ο λειτουργός τους κάνει λάθος, οι επιπτώσεις είναι σημαντικές. Αν σου κάνει μαλακία ο ταξιτζής, θα σου 'χει φάει 5; 10; 20 ευρώ;

Αν δεν έχεις τα λεφτά για φακελάκι όμως, ή ο αστυνομικός είναι πιστολέρο, ή ο πολιτικός σου κόψει τα προς το ζην;

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω και περί πολιτικών και γιατρών και όλων όσων ανέφερες.εγω απλα λέω ότι δε μαρεσει να τα ρίχνουμε όλα εκεί που μας συμφαιρει.

Δηλαδή λέμε για τους πολιτικούς...οκ μαζί σας... Άμα όμως έχουμε ένα ανηψακι κ με ρουσφέτι το βάλουμε στο δημόσιο τον αγαπάμε τον πολιτικό,αν μας κόψει τα ψίχουλα της σύνταξης τον μισούμε κ λέμε για το σάπιο σύστημα... Γι'αυτη την υποκρισία μιλάω οτι δε μαρεσει. Και για το ότι γισντο χαλι της χώρας θα πρεπε πρώτα να κατηγορουμε τον εαυτό μας κ μετά τους άλλους.

Ωραίο το να ρίχνουμε ευθύνες,ξέρω βολεύει ,αλλά πρέπει να κοιταζόμαστε κ λίγο στον καθρεφτη.

Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...