Προς το περιεχόμενο

Carplay προβλημα με πλοηγηση


treoris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, 

Αγορασα προσφατα ενα MG ZS το οποιο υποστηριζει Wired Carplay. Οταν συνδεσω το iphone 14 plus και επιλεξω οποιονδηποτε προορισμο, ειτε σε google maps ειτε σε apple maps, τις περισσοτερες φορες η πλοηγηση γινεται αναποδα (ξεκιναω να προχωρω ευθεια συμφωνα με την πλοηγηση αλλα το βελακι δειχνει οτι πηγαινω πισω).
 

Αλλαξα καλωδιο σε αυθεντικο της apple, η true north επιλογη ειναι απενεργοποιημενη, εβγαλα τη magsafe θηκη μηπως μπλοκαρει καποιο σημα, αλλαξα orientation στο κινητο μηπως φταιει το screen ratio της οθονης, μιλησα με το service της MG και ακρη δεν εβγαλα. 
 

Το περιεργο ειναι πως καποιες φορες λειτουργει, περιπου μια στις 3. Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωσα πως το προβλημα υπαρχει σε διαφορες μαρκες αυτοκινητων, αλλα χωρις να υπαρχει καποια λυση.

Εχετε να προτεινεται κατι; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμή που συνδέεσαι η εφαρμογή δεν μπορεί να ξέρει προς τα που κοιτάει το αμάξι αλλά μετά από λίγα μέτρα το καταλαβαίνει και το διορθώνει. Έτσι δεν κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Την στιγμή που συνδέεσαι η εφαρμογή δεν μπορεί να ξέρει προς τα που κοιτάει το αμάξι αλλά μετά από λίγα μέτρα το καταλαβαίνει και το διορθώνει. Έτσι δεν κάνει?

Οχι, οταν συνδεομαι φαινεται μια χαρα (προφανως κ δεν ξερει προς τα που κοιταει το αμαξι), με τα πρωτα μετρα αρχιζει η κινηση προς τα πισω. Εχω βιντεο αλλα με περιοριζει στο μεγεθος το ινσομνια κ δεν μπορω να το ανεβασω.

2 λεπτά πριν, treoris είπε

Οχι, οταν συνδεομαι φαινεται μια χαρα (προφανως κ δεν ξερει προς τα που κοιταει το αμαξι), με τα πρωτα μετρα αρχιζει η κινηση προς τα πισω. Εχω βιντεο αλλα με περιοριζει στο μεγεθος το ινσομνια κ δεν μπορω να το ανεβασω.

Απομονωσα δυο καρε, δες, κινηθηκα μερικα μετρα στο δρομο κ το βελακι μετακινηθηκε προς τα πισω.

exported_65BDABC0-5230-4CC8-9FCE-32D580135FD5 Copy.jpeg

exported_2D16CEEE-E1B1-4799-A19D-E6733FDB990D Copy.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακινήθηκε 5 μέτρα πιο πίσω μάλλον κάνοντας διόρθωση της θέσης. Άμα συνέχιζες θα πήγαινε ακόμα πιο πίσω? Δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρακτικό πρόβλημα που σου δημιουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι ουσιαστικά η έξοδος της εφαρμογής.

Κάτι γίνεται με την συσκευή σου ή με την συσκευή γενικά , αυτό το κάνει και σε εμένα κάποιες φορές, στο ibiza (με 15 pro) αλλά στρώνει γρήγορα , έχω δώσει τα απαραίτητα δικαιώματα στην πρόσβαση,το true north Δε το ξέρω ή δεν το έχω προσέξει πουθενά 😂😎

Καλώδιο baseus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Μετακινήθηκε 5 μέτρα πιο πίσω μάλλον κάνοντας διόρθωση της θέσης. Άμα συνέχιζες θα πήγαινε ακόμα πιο πίσω? Δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρακτικό πρόβλημα που σου δημιουργεί

Οσο προχωρω μπροστα αλλο τοσο μου δειχνει οτι παω πισω. Προχωραω 100 μετρα, δειχνει οτι παω πισω 100 μετρα. Μετα επαναυπολογιζει τη διαδρομη, συνεχιζω να κινουμαι, συνεχιζει κ αυτο να δειχνει προς τα πισω. 
 

Το πρακτικο προβλημα ειναι οτι οπου κ να παω θελει να με επιστρεψει στην αφετηρια. 
 

Εδω ενας τυπος εξηγει το προβλημα (link στα αγγλικα):

https://9to5mac.com/2023/10/16/carplay-apple-maps-gps-bugs/
 

 

 

48 λεπτά πριν, terry308 είπε

Η οθόνη είναι ουσιαστικά η έξοδος της εφαρμογής.

Κάτι γίνεται με την συσκευή σου ή με την συσκευή γενικά , αυτό το κάνει και σε εμένα κάποιες φορές, στο ibiza (με 15 pro) αλλά στρώνει γρήγορα , έχω δώσει τα απαραίτητα δικαιώματα στην πρόσβαση,το true north Δε το ξέρω ή δεν το έχω προσέξει πουθενά 😂😎

Καλώδιο baseus...

Σωστα, κανει mirror. Δεν με ρωτησε ποτε δικαιωματα. Απο οτι καταλαβα εχω δωσει location always on στους χαρτες, εχω ενεργοποιησει το siri, βαθμονομησα την πυξιδα, εβγαλα τη magsafe θηκη, true north αποεπιλεγμενο, δοκιμασα 2 καλωδια (το ενα αυθεντικο), αφησα ελευθερο το rotation της συσκευης, δοκιμασα με bluetooth ανοικτο κ κλειστο ( παρολο που συνδεομαι αναγκαστικα μονο με καλωδιο), αγνοησα το αυτοκινητο κ ξανασυνδεθηκα… τιποτα. Μια παιζει, μια οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, treoris είπε

Καλησπερα σε ολους, 

Αγορασα προσφατα ενα MG ZS το οποιο υποστηριζει Wired Carplay. Οταν συνδεσω το iphone 14 plus και επιλεξω οποιονδηποτε προορισμο, ειτε σε google maps ειτε σε apple maps, τις περισσοτερες φορες η πλοηγηση γινεται αναποδα (ξεκιναω να προχωρω ευθεια συμφωνα με την πλοηγηση αλλα το βελακι δειχνει οτι πηγαινω πισω).
 

Αλλαξα καλωδιο σε αυθεντικο της apple, η true north επιλογη ειναι απενεργοποιημενη, εβγαλα τη magsafe θηκη μηπως μπλοκαρει καποιο σημα, αλλαξα orientation στο κινητο μηπως φταιει το screen ratio της οθονης, μιλησα με το service της MG και ακρη δεν εβγαλα. 
 

Το περιεργο ειναι πως καποιες φορες λειτουργει, περιπου μια στις 3. Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωσα πως το προβλημα υπαρχει σε διαφορες μαρκες αυτοκινητων, αλλα χωρις να υπαρχει καποια λυση.

Εχετε να προτεινεται κατι; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Δοκίμασε το παρακάτω

The solution is - Connect your car with apple carplay then go to your iphone's setting. Turn off sharing the precise location for both Google Maps and Maps app. Turn it on again. This process will recaliberate the Navigation system

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Δοκίμασε το παρακάτω

The solution is - Connect your car with apple carplay then go to your iphone's setting. Turn off sharing the precise location for both Google Maps and Maps app. Turn it on again. This process will recaliberate the Navigation system

Θα το δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες και θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανοντας reset στο info screen, στο navigation και στο τηλεφωνο καταφερα να κανω 5 πορειες χωρις καποιο προβλημα. 
 

Φαινεται πως το προβλημα λυθηκε, σας ευχαριστω για τη βοηθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...