Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα της Τηλεόρασης ή των Picture Settings


LOCKHEART

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους, 

Έχω μια Τηλεόραση HISENSE 7UKQ με VIDAA - Μini led. 

Tα συγκεκριμένα screenshots είναι από το youtube και συγκεκριμένα σε κάποια απο τα videos DOLBY ATMOS . Είναι κάποιο θέμα στις επιλογές της οθόνης ή πρόβλημα της τηλεόρασης;  Τωρα που το βλέπω και στην οθόνη του pc αν παρατηρήσω αρκετά βλέπω το ίδιο σε μικρότερη κλίμακα. Συνήθως μου το κάνει σε video που δεν εχουν καλή ανάλυση. Στο netflix μου το κάνει για δευτερόλεπτα όταν ξεκινάει το video και μετα πάει τέλεια η οθόνη. Είναι κάτι που πρέπει να το παρατηρήσω για πρόβλημα ; κάποιες επιλογές στα settings ; Έχει κάποιος κάποια ιδέα..;

 

 

spacer.pngspacer.pngspacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω καλά με αυτό που βλέπω, στο youtube (στο Netflix είναι σχέδον πάντα ετσί) η ποιότητα είκόνας είναι στο αυτόματο άρα η ποίότητα συνήθως ξεκινάει με χαμηλότερη ανάλυση και χαμηλότερο bitrate άρα μπορει να δεις τετραγωνάκια και όχι καλό color grading . Να υποθέσω ότι σε τηλεοπτικό σήμα και σε αρχείο ταινίας που δεν είναι απο stream δεν έχεις κάποιο θέμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Αν καταλαβαίνω καλά με αυτό που βλέπω, στο youtube (στο Netflix είναι σχέδον πάντα ετσί) η ποιότητα είκόνας είναι στο αυτόματο άρα η ποίότητα συνήθως ξεκινάει με χαμηλότερη ανάλυση και χαμηλότερο bitrate άρα μπορει να δεις τετραγωνάκια και όχι καλό color grading . Να υποθέσω ότι σε τηλεοπτικό σήμα και σε αρχείο ταινίας που δεν είναι απο stream δεν έχεις κάποιο θέμα?

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως σε τηλεοπτικό σήμερα ή σε αρχείο δεν έχω πρόβλημα όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο youtube δες αν μπορείς να ορίσεις εσύ σε ποια ποιότητα θα παίζει από την αρχή. Το nf όπως είπε και ο alex το κάνει επίτηδες για να ξεκινήσει γρήγορα η αναπαραγωγή και μόλις "κλειδώσει" σε καλή ταχύτητα τότε ανεβάζει και την ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην δικη μ τηλεοραση πιστευα οτι εχω θεμα αλλα τελικα κατεληξα οτι φταιει το σαπιο σημα που δεχεται απο τα καναλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kallair είπε

Και στην δικη μ τηλεοραση πιστευα οτι εχω θεμα αλλα τελικα κατεληξα οτι φταιει το σαπιο σημα που δεχεται απο τα καναλια.

Αυτό ακριβώς, έχετε δίκιο. Είναι τελικά το σήμα και κάποιες φορές το internet. Μετά από λίγο διορθώνεται η κατάσταση. 

Στις 15/5/2024 στις 9:56 ΠΜ, micos000 είπε

Στο youtube δες αν μπορείς να ορίσεις εσύ σε ποια ποιότητα θα παίζει από την αρχή. Το nf όπως είπε και ο alex το κάνει επίτηδες για να ξεκινήσει γρήγορα η αναπαραγωγή και μόλις "κλειδώσει" σε καλή ταχύτητα τότε ανεβάζει και την ποιότητα.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...