Προς το περιεχόμενο

Home Server


panatha1369

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά θα έλεγα όχι, γιατί είναι σχετικά παλιό hardware και με τόσους δίσκους και 2 τροφοδοτικά θα έχει αρκετή φασαρία και κατανάλωση ρεύματος. Βέβαια εξαρτάται όμως και τι ανάγκες έχεις από έναν home server.

Αν δεν έχεις τίποτα αυτή τη στιγμή, και θες να ξεκινήσεις τώρα πρώτη φορά, χρησιμοποίησε τον πιο παλιό υπολογιστή ή λαπτοπ που έχεις ήδη, για να ξεκινήσεις να παίζεις και να δεις τι θες ακριβώς να κανεις. 
 

Αν έχεις ήδη βέβαια γνώσεις και πλάνο, και ο παραπάνω server καλύπτει τις ανάγκες σου, και δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος και η κατανάλωση, ακούγονται πολλά πράγματα για 160 ευρώ, όποτε αξίζει γενικά.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα κάποιο από τα mini-pc που ανεβάζουν στις προσφορές κατά καιρούς, πέρνα του ένα proxmox και κάνε παπάδες χωρίς να καις τρελό ρεύμα.
Αν δεις μετά ότι δεν σου φτάνει, τότε κοιτάς για κάποιο πιο δυνατό σύστημα, αλλά rack mounted servers μέσα σε σπίτι...πολύ φασαρία ρε γμτ! Ειδικά κατά το boot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

αλλά rack mounted servers μέσα σε σπίτι...πολύ φασαρία ρε γμτ! Ειδικά κατά το boot!

Αυτό ακριβώς. Φαντάσου να γίνει και καμιά πτώση τάσης το βράδυ και να ξεκινήσει να ουρλιάζει νυχτιάτικα.

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κοματια απο τα παλια pc μου..Εχω ενα i5 4570 και ενα με g2030 και στα δυο με 16 γιγα ραμ..Μαλλον ενα απο τα δυο θα παιξει σαν σερβερ με proxmox..

5 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Προσωπικά θα έλεγα όχι, γιατί είναι σχετικά παλιό hardware και με τόσους δίσκους και 2 τροφοδοτικά θα έχει αρκετή φασαρία και κατανάλωση ρεύματος. Βέβαια εξαρτάται όμως και τι ανάγκες έχεις από έναν home server.

Αν δεν έχεις τίποτα αυτή τη στιγμή, και θες να ξεκινήσεις τώρα πρώτη φορά, χρησιμοποίησε τον πιο παλιό υπολογιστή ή λαπτοπ που έχεις ήδη, για να ξεκινήσεις να παίζεις και να δεις τι θες ακριβώς να κανεις. 
 

Αν έχεις ήδη βέβαια γνώσεις και πλάνο, και ο παραπάνω server καλύπτει τις ανάγκες σου, και δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος και η κατανάλωση, ακούγονται πολλά πράγματα για 160 ευρώ, όποτε αξίζει γενικά.

Server δεν εχω στο σπιτι αλλα λογο δουλειας εχω εμπειρια πανω απο 10 χρονια σαν system/network engineer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε και εγώ κοιτούσα να πάρω έναν τέτοιο έστω για "μόστρα" αλλά όταν πατάω το power on....ε δεν είναι για σπίτι...μόνο αν έχεις κάποιο σπίτι με αποθήκη σε υπόγειο και έχεις περάσει δομημένη, τότε οκ το πας κάτω μαζί με ένα UPS, βάζεις και κάνα μεγάλο ανεμιστήρα να σπάει λίγο την ζέστη (όσο μπορεί) και παίζεις μπάλα, δεν είναι άσχημη τιμή για τον server αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2024 at 22:56, panatha1369 said:

Εχω βρει αυτον το server ΗΡ Server DL360P G8 2x E5-2620 2x 8GB P822/2Gb, 2x 460W, 8x 2.5", 4x 1Gb 160 ευρω..αξιζει σαν αγορα για home lab?

Αντε και έχεις κάπου να τον βάλεις που να μην τον ακούς.... μετοχές στην ΔΕΗ έχεις?????? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nkarama said:

Αντε και έχεις κάπου να τον βάλεις που να μην τον ακούς.... μετοχές στην ΔΕΗ έχεις?????? :) 

ε σίγα πόσο θα καίει; μόνο αν τον έχει πατημένο συνέχεια εκεί οκ αλλά αν είναι σε χαμηλό load δεν νομίζω να έχει θέμα. Φυσικά καμία σχέση με το να πάρει mini pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη ρε παιδιά αλλά ένα τέτοιο πράγμα τι χρήση εξυπηρετεί σε ένα σπίτι; Θα χρησιμοποιηθεί για επαγγελματικούς λόγους και απλά θα είναι στο σπίτι; Θα χρησιμοποιηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους ή απλά έτσι να λέμε ότι κάτι κάνουμε;

πραγματικά το έχω απορία γιατί να πάρει κάποιος κάτι τέτοιο για το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bitbit said:

συγνώμη ρε παιδιά αλλά ένα τέτοιο πράγμα τι χρήση εξυπηρετεί σε ένα σπίτι; Θα χρησιμοποιηθεί για επαγγελματικούς λόγους και απλά θα είναι στο σπίτι; Θα χρησιμοποιηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους ή απλά έτσι να λέμε ότι κάτι κάνουμε;

πραγματικά το έχω απορία γιατί να πάρει κάποιος κάτι τέτοιο για το σπίτι

Home Lab όπως έγραψε ο ΟΡ, δλδ και για εκπαιδευτικούς λόγους αλλά μπορείς να το κάνεις και επαγγελματικό αν και δύσκολα με το upload που μας δίνουν οι ISP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κύριο λόγο ένας server στο σπίτι εξυπηρετεί για να μπορείς να τρέχεις διάφορες υπηρεσίες τοπικά, χωρίς δηλαδή να χρειάζεσαι το ίντερνετ. Για παράδειγμα μπορείς να στήσεις file server για όλους τους υπολογιστές του τοπικού δικτύου για ανταλλαγή και αποθήκευση αρχείων, να στήσεις streaming service για να βλέπεις στη τηλεόραση τις εικόνες και τα βίντεο που έχεις στα διάφορα pc, να έχεις έξυπνο σπίτι τοπικά χωρίς google home ή apple homekit κλπ. Σου δίνει πολλές δυνατότητες, και σχεδόν μπορείς να μη χρησιμοποιείς cloud υπηρεσίες, αν το σχεδιάσεις σωστά. Όλα αυτά τα προγράμματα θέλουν υπολογιστική ισχύ, και θέλουν γενικά έναν υπολογιστή να είναι 24/7 ανοιχτός, για να είναι διαθέσιμος ανά πάσα στιγμή, γι αυτό χρειάζεται ο server.

Αλλά για να κάνεις τα παραπάνω, χρειάζονται γνώσεις ή να διαθέσεις αρκετό χρόνο να μάθεις πως στήνονται και πως κάνεις maintenance, οπότε είναι και ταυτόχρονα εκπαιδευτικό εγχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...