Προς το περιεχόμενο

OnePlus 10T vs OnePlus12R


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται. Είμαι μεταξύ αυτών των δύο κινητών. Η διαφορά τους χρηματικά είναι ακραία γύρω στα 300€. Δεν μπορώ να κάνω justify στον εαυτό μου αυτή την διαφορά κάπως βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο συσκευών.

 

Αυτά που βλέπω εγώ με μια πρώτη ματιά στα χαρακτηριστικά τους, είναι ότι:

Το OnePlus 12R λογικά θα πάρει ακόμα 3 ενημερώσεις android ενώ το 10Τ ακόμη μια.

Το 12R έχει λίγο καλύτερη μπαταρία. 

Το 12R έχει gen 2 επεξεργαστή ενώ το 10T gen 1.

 

Για casual χρήση νομίζω κανένα από αυτά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. 

 

Ποια είναι η γνώμη σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστικά μιλώντας, για απλή casual χρήση, μια χαρά βολεύεσαι και με το 10Τ. Αν δεν έχεις θέμα με τον περιορισμένο αριθμό των αναβαθμίσεων και το ότι είναι ελαφρώς υποδεέστερο σε χαρακτηριστικά, δεν έχεις να χάσεις κάτι, γλιτώνεις και κάμποσα χρήματα.

ΒΕΒΑΙΑ, για κάτι που έχει ημερομηνία λήξης στα των αναβαθμίσεων, δεν θα έδινα τόσα χρήματα, εκτός αν έχεις την πρόθεση να το αλλάξεις σε ένα χρόνο. Άπαξ και κινείσαι σε αυτή την κατηγορία τιμής, γύρω στα 400€ και απ' όσο κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για OnePlus, δες το OnePlus Nord 3. Κλείνει ένα χρόνο από τότε που βγήκε και σίγουρα έχει άλλες δύο αναβαθμίσεις διαθέσιμες επομένως, εφόσον διατιθεσαι να δώσεις τόσα χρήματα, κατά τη γνώμη μου, πάρε κάτι που σίγουρα θα σε βγάλει μια διετία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει να είναι απαραίτητα OnePlus. Αλλά δεν θέλω Xiaomi και Samsung. Τώρα έχω ένα pixel 4a 5G. 

 

Το Nord το έχω δει αλλά δεν προτιμάω mediatek επεξεργαστές. Πάντα είχα κάνει εμπειρία μαζί τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αρκετά value for money πρόταση είναι κάποιο από τα Motorola Edge 40 η Edge 40 Neo. Επίσης, μπορείς να δεις και το Realme 11 Pro Plus, σε θέμα επιδόσεων βέβαια δεν λέει πολλά, φημίζεται για τις κάμερες, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει όμως. 

Snapdragon θα βρεις στο Realme 12 Pro Plus όπως επίσης και σε Poco αλλά εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για Xiaomi, απορρίπτεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...